Powstają rekomendacje dla medycyny estetycznej

Andrzej Ignaciuk prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA)  już w lutym b.r. zapowiedział stworzenie oficjalnych rekomendacji, dotyczących wybranych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Trwają prace nad sześcioma dokumentami

Pierwsza informacja o pracach nad oficjalnymi rekomendacjami pojawiła się podczas XVIII Konferencji Naukowo-Szkoleniowej PTMEiAA, która odbyła się w Warszawie (4-5 lutego). Jak dowiedział się “Rynek estetyczny” obecnie nad dokumentami pracują zespoły ekspertów pod kierunkiem rady programowej, składającej się m. in. z osób zasiadających w zarządzie PTMEiAA.

Oficjalna wiedza

To jest ważne, żeby lekarz, wykonujący swoją pracę w gabinecie medycyny estetycznej, mógł się na tego typu oficjalne dokumenty powoływać – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” Krzysztof Kaczyński, współautor jednej z rekomendacji, członek rady programowej projektu.

Jak tłumaczy rekomendacje określają pewne ramy dla wykonujących zabiegi. Definiują np. kto powinien wykonywać daną procedurę (lekarz), jakie powinien mieć przygotowanie, jakie procedury z racji off label, wymagają rozszerzenia obowiązku informacyjnego wobec pacjenta. Rekomandacje będą zawierały też pewne podstawowe zalecenia, dotyczące np. obowiązku zebrania odpowiedniego wywiadu lekarskiego przed zabiegiem, prowadzenia dokumentacji, także zdjęciowej, czy informowania pacjenta o postępowaniu pozabiegowym.

Wydaje się to oczywiste, ale być może bywają jeszcze sytuacje, w których może nie są przestrzegane te podstawowe zasady – zauważa Krzysztof Kaczyński. Jego zdaniem rekomendacje będą pewne rzeczy porządkować, jednak jeżeli ktoś oczekuje, że znajdzie tam instrukcję krok po korku wykonania zabiegu, to może być rozczarowany.

Piszemy do osób, które wiedzą co robią, które są profesjonalistami. Na koniec to i tak zawsze lekarz ponosi pełną odpowiedzialność za to co robi – mówi nam Krzysztof Kaczczyński. – Rekomendacja ma pomóc, ale nie zwalnia z odpowiedzialności – dodaje.

Powstaje 6 rekomendacji

Jak dowiedział się “Rynek estetyczny” obecnie w przygotowaniu jest sześć rekomendacji.  Możliwe, że pierwszy tego typu dokument zostanie zatwierdzony przez radę programową projektu i upubliczniony w październiku tego roku.

Dwie rekomendacje będą dotyczyć zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Kolejna zabiegów z wykorzystaniem lasera medycznego CO2.  W następnej rekomendacji eksperci zajmą się tematem powikłań po wypełniaczach.

Pojawi się też opracowanie dotyczące trudnych okolic zabiegowych. – Głównie skupiamy się na okolicach oka, gładzizny i skroni – informuje Krzysztof Kaczyński. Szósty temat rekomendacji to hialuronidaza.

Organizacja z tradycjami

Warto przypomnieć, że Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, które obecnie pracuje nad stworzenie standardów dla swojej dyscypliny powstało grubo ponad 20 lat temu. Dokładnie 11 października 1993 r. 15 lekarzy wystosowało pismo w sprawie powołania Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. 26 listopada zapadła decyzja o powstaniu tej organizacji.

26 maja 2010 r. sekcja przekształciła się w Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA), które teraz ma już ponad 1100 członków. W ciągu ponad 20 lat działalności PTMEiAA zorganizowało 16 międzynarodowych kongresów medycyny estetycznej, w których w sumie wzięło udział blisko 10 000 uczestników. Od 15 lat istnieje Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL.

Według Andrzeja Ignaciuka podstawowym zadaniem lekarzy medycyny estetycznej jest budowanie świadomości wśród pacjentów, jak sami mogą zachować młody i promienny wygląd oraz czuć się dobrze we własnej skórze. Co mamy przez to rozumieć?  Przede wszystkim, prewencję, czyli zapobieganie – stwierdził prezes PTMEiAA.

Chodzi m. in. o odpowiednią dietę, właściwy dobór suplementów, radzenie sobie z wyzwaniami codzienności, stresem, czy brakiem czasu. – Dopiero po zadbaniu o swój styl życia powinniśmy myśleć o zastosowaniu innych środków korekcyjnych – wyjaśnia lekarz.

Jego zdaniem troska o dobry wygląd musi opierać się na racjonalnych zasadach i medycznych przesłankach, zarówno po stronie pacjenta, jak i lekarza. Stąd idea stworzenia rekomendacji.

Źródło: rynekestetczny.pl/PTMEiAA


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>