10 lat Międzynarodowego Centrum Kształcenia Anti-Aging

We wrześniu w Warszawie odbyła się Konferencja Jubileuszowa z okazji 10-lecia Międzynarodowego Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging. Jak opowiada Kinga Nicer, dyrektor Centrum, początki szkoły sięgają  2009 r. – Pandemia zmodyfikowała prace centrum – zdradza w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl

Jak opowiada Kinga Nicer Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, organizowało szkolenia dla lekarzy od początku swojej działalności, jednak szybko okazało się, że istnieje zapotrzebowanie na coś więcej. – Tak powstała inicjatywa utworzenia Fundacji Medycyny Anti-Aging w której skład wchodzi 12 fundatorów i SLDE. Przy fundacji powstało w 2009 r. Międzynarodowe Centrum Kształcenia Anti-Aging – mówi.

W wynajętym na potrzeby centrum budynku  przygotowano 8 gabinetów do zajęć praktycznych oraz dwie sale wykładowe. W ciągu ostatnich 10 lat centrum opuściło blisko 400 absolwentów. Obecnie uczy się ponad 80 osób (na pierwszym i drugim roku). Trwa rekrutacja na kolejny rok. – Mamy wielu chętnych. Mimo okresu pandemicznego jest duże zainteresowanie tego rodzaju kształceniem – stwierdza nasza rozmówczyni.

Dwa lata nauki

Jak informuje Kinga Nicer program centrum obejmuje dwa lata. Nauczanie trwa od października do czerwca. Zajęcia prowadzone są w trybie weekendowym, raz w miesiącu. Szkoła jest przeznaczona dla lekarzy. W czasie rekrutacji warunkiem przyjęcia jest przedstawienie prawa do wykonywania zawodu w Polsce.

Na pierwszym roku lekarze mają sporo wykładów. Pojawia się tematyka prawa medycznego, wymogów sanepidu, pierwsza pomoc, fotografia medyczna. – Zaczynamy też zajęcia praktyczne z podstawowych zabiegów takich jak mezoterapia, peelingi, toksyna botulinowa i wypełniacze – mówi członkini zarządu SLDE. Dodaje, że w programie jest sporo wiedzy z zakresu dermatologii. – Kładziemy nacisk na wiedzę o skórze, bardzo ważna jest fizjologia i immunologia tego organu, na którym przecież pracujemy – tłumaczy. Pierwszy rok kończy się w czerwcu testem.

Drugi rok to są już głównie zajęcia praktyczne, wchodzą techniki zaawansowane – informuje Kinga Nicer. Zaznacza, że trenerzy przekazują swoje doświadczenia także w zakresie różnych zabiegów off label. – Pojawiają się induktory tkankowe, osocze bogatopłytkowe, nici. Cały dzień poświęcony jest też urządzeniom medycznym – opowiada. Drugi rok kończy się testem i egzaminem praktycznym.

Zajęcia prowadzą doświadczeniu lekarze trenerzy i wykładowcy. – Jednak są także zajęcia np. z ekspertem z sanepidu, z fotografem na temat zdjęć medycznych, z prawnikiem – dodaje. Wśród osób dzielących się wiedzą są doświadczeni specjaliści np. dr Ewa Kaniowska, dr Elżbieta Podgórska, dermatolog Krystyna Pawelczyk-Pala, dr Joanna Czuwara, Dr Olga Warszawik-Hendzel i wielu innych uznanych lekarzy.

Wpływ pandemii

Kinga Nicer przyznaje, że pandemia wpłynęła na funkcjonowanie centrum. – W 2020 r. byliśmy zmuszeni zrobić wykłady w trybie online, natomiast zajęcia praktyczne przeciągnęły się na lipiec. Przeorganizowaliśmy też zajęcie w tym roku. Odbywało się więcej zajęć online oraz zmniejszyliśmy grupy, w których realizowane były zajęcia praktyczne – opowiada.

Jak informuje w tym roku SLDE zamierza prowadzić zajęcia w reżimie sanitarnym, jednak nie ograniczać liczby zajęć wspólnych. – Okazuje się, że przez brak możliwości spotkania się w grupie lub osobistego kontaktu z wykładowcami traci się jakiś rodzaj socjalizacji – mówi. – Osobiste kontakty, tworzenie się więzi w ramach środowiska lekarzy, zajmujących się zabiegami dermatologii estetycznej jest wartością dodaną do całego wkładu merytorycznego, który zapewnia nasze centrum – tłumaczy.

Jej zdaniem to są wartości, których nie da się zapisać w programie. – Na koniec dwuletniego kursu atmosfera w grupie i relacje z kadrą są bardzo dobre. To zostaje na lata – mówi i przekonuje, że wiąże się to z misją tworzenia środowiska. – Która była nam bliska zawsze także przy zakładaniu stowarzyszenia – stwierdza.

Źródło: rynekestetyczny.pl

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>