W Warszawie w piątek (30 września) rozpoczyna się XI Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti‐Aging, na którym obecność zapowiedziało około 800 lekarzy z Polski i z zagranicy. Kongres potrwa do niedzieli – 2 października.
Kongres organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti‐Aging (PTMEiAA), przy współpracy z Polskim Towarzystwem Flebologicznym, Kliniką Chirurgii Plastycznej Akademii Medycznej we Wrocławiu z siedzibą w Polanicy Zdroju, Polskim Towarzystwem Kosmetologów, Polskim Towarzystwem Balneologii i Medycyny Fizykalnej oraz Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Mezoterapia na tapecie
Jak zapowiadają organizatorzy jednym z wiodących punktów tegorocznego spotkania będzie wspólne Sympozjum Włoskiego Towarzystwa Mezoterapii oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti‐Aging zatytułowane „Mezoterapia – konsensus naukowy, rekomendacje terapeutyczne”.
– Nie będziemy jednak tego tematu poruszać w sposób stereotypowy. Chodzi o to, że na temat mezoterapii nie ma zbyt wielu naukowych przekazów. Natomiast my chcemy poinformować o włoskich badaniach – tłumaczy w wywiadzie z portalem rynekestetyczny.pl dr Andrzej Ignaciuk, prezes PTMEiAA.
Podkreśla, że we Włoszech zaproponowano konsensus lekarzy różnych specjalności w sprawie mezoterapii. – Jest to o tyle istotne, że to pierwsza tego typu próba podsumowania tej dziedziny. Co więcej na ten temat powstała poważna publikacja w recenzowanym piśmie – dodaje.
Wypoczynek i medycyna
Organizatorzy podkreślają fakt, że w tym roku odbędzie się po raz pierwszy na Kongresie sesja naukowa poświęcona Medi‐SPA, jak również debata na temat wdrażania diagnostyki genetycznej w medycynie estetycznej i przeciwstarzeniowej w polskich gabinetach.
Wiąże się to z udziałem w organizacji imprezy po raz pierwszy Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej. Jak mowi nam dr Andrzej Ignaciuk jest to nowy partner PTMEiAA.
– Jest to ważny partner choćby ze względu na to, że pewna część zabiegów medycyny estetycznej odbywa się w sanatoriach, uzdrowiskach, czy placówkach takich jak SPA – tłumaczy dr Andrzej Ignaciuk.
Ginekologia w wydaniu estetycznym
Zdaniem organizatrorów Kongresu na szczególną uwagę zasługuje również pierwsza w naszym kraju cała sesja naukowa poświęcona ginekologii estetycznej. Wprawdzie w poprzednich edycjach na Kongresie Medycyny Estetycznej włoscy specjaliści już syganlizowali ten temat, jednak teraz zostanie on zaprezentowany szeroko.
– Sprowadziliśmy kilku ekspertów z tej dziedziny tak z Polski, jak i z zagranicy. Będziemy starali się przedstawić specyfikę tej gałęzi medycyny estetycznej, pokazać jakie są jej możliwość, jaka jest rola lekarza medycyny estetycznej w tak trudnej materii – tłumaczy nam Andrzej Ignaciuk.
Oczywiście na Kongresie nie zabraknie “klasycznej” tematyki. Odbędą się bloki tematyczne poświęcone najnowszym trendom w chirurgii plastycznej. Lekarze omówią też najnowocześniejsze rozwiązania z zastosowaniem toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego.
Lasery w natarciu
Dodatkowo po raz piąty odbędzie się podczas Kongresu Międzynarodowa Konferencja „Lasery i inne źródła energii w medycynie estetycznej”.
Według Andrzeja Ignaciuka na tegorocznym Kongresie będzie dużo wystąpień poświęconych nowoczesnym urządzeniom, aparatom, ogólnie rzecz biorąc technologiom stosowanym w medycynie estetycznej.
– Mowa będzie między innymi o sprzęcie laserowym, czy opartym na różnych źródłach energii elektromagnetycznej. Ta dziedzina bardzo szybko się rozwija, są odnajdywane coraz to nowe zastosowania – mówi nam Andrzej Ignaciuk.
Zresztą sprzęt prezentowany na Kongresie będzie można od razu obejrzeć na stoiskach. Wystawa obejmuje w tym roku 66 różnego rodzaju firm.