Medycyna estetyczna: czas już pomyśleć o lecie?

Część gabinetów medycyny estetycznej już teraz oferuje zabiegi, które mają przygotować pacjentów do sezonu letniego. Jak zauważają lekarze najlepszy okres na leczenie np. przebarwień to właśnie jesień, kiedy ekspozycja na światło nie jest tak mocna. Podkreślają też, że warto pacjentom odpowiednio wcześnie zaoferować np. terapie usuwające rozstępy, czy antytrądzikowe, które wymagają czasu.

Po lecie, w czasie którego skóra jest na ogół wystawiona na zwiększone działanie promieniowania UV, pojawiają się przebarwienia, z którymi warto radzić sobie właśnie jesienią. Specjaliści doradzają też oferowanie w tym czasie pacjentom kuracji antytrądzikowych. Jesień może być sprzyjającym czasem do walki (za pomocą lasera) z rozstępami, czy do stosowanie zabiegów modelujących ciało.

Przeciwko przebarwieniom

Jak tłumaczą nam w Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm, przyczyna przebarwień na twarzy to najczęściej promieniowanie UV. Możliwości powstawania takich defektów estetycznych sprzyja też szereg dodatkowych czynników takich jak zaburzenia hormonalne, stosowanie niektórych leków (np. antybiotyków), kosmetyków (np. zawierających retinol, kwasy AHA) czy ziół.

Nierówny koloryt skóry może też być spowodowany zmianami po trądziku lub być oznaką chorób wątroby, czy tarczycy. Jak podkreślają lekarze znaczenie w tej kwestii mają też uwarunkowania genetyczne.

– Niezależnie od przyczyny nad niwelowaniem przebarwień warto się zastanowić jesienią, właśnie kiedy promieniowanie słoneczne nie jest już tak mocne – uważa dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Jak wyjaśnia, medycyna estetyczna w takich przypadkach może działać skutecznie, jednak często na efekty zabiegów trzeba poczekać. – Dlatego o pozbywaniu się tego typu problemów estetycznych trzeba myśleć z wyprzedzeniem – radzi lekarz.

Jak tłumaczy dr Bliżanowska wachlarz dostępnych metod jest szeroki, jednak wybór tej odpowiedniej zawsze powinien opierać się na fachowej analizie stanu skóry pacjenta oraz na wywiadzie medycznym.

Według dermatolog z WellDerm jednym ze sposobów radzenia sobie z nierównym kolorytem skóry jest zastosowanie preparatów takich jak np. Cosmelan i Dermamelan. Jak wyjaśnia są to terapie składające się z dwóch etapów. Pierwszy to etap gabinetowy – podczas którego lekarz nakłada na twarz pacjenta specjalną maskę. Drugi to etap domowy – podczas którego pacjent powinien kontynuować kurację, stosując zalecony przez specjalistę krem.

Kolejną przykładową metodą radzenia sobie z przebarwieniami może być – zdaniem dr Bliżanowskiej – mezoterapia (na razie traktowana jako metoda pomocnicza). Podczas tej terapii cieniutką igłą wprowadzany jest pod skórę preparat wybielający.

Trzeci sposób na przebarwienia proponowany przez dermatolog to wykorzystanie odpowiedniego lasera. Ta metoda pozwala – zdaniem dr Bliżanowskiej – na zniwelowanie niektórych typów plam na skórze. Jak tłumaczy laser „wychwytuje” nadmiar barwnika ze skóry.

Czytaj też: Usuwanie przebarwień posłonecznych: lasery i IPL

Wreszcie czwartym sposobem na niwelowanie nierównego kolorytu skóry mogą być – jak wyjaśnia Bliżanowska – peelingi chemiczne, które wykorzystują wybielające działanie kwasów.

Co na rozstępy

Jak zauważają lekarze z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm o rozstępach pacjenci przypominają sobie zwykle wówczas, gdy robi się cieplej i chcą odsłonić trochę ciała. Wówczas bywa już za późno na skuteczną terapię.

Przypomnijmy, że rozstępy to nic innego jak blizny, które powstają np. w wyniku gwałtownej zmiany wagi (ciąża, odchudzanie), ale także w wyniku intensywnego wzrostu. Lekarze radzą, żeby zajmować się nimi kiedy tylko się pojawią. Mają wówczas czerwono-niebieską lub czerwoną barwę.

Jak tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska zabiegi medycyny estetycznej mają sprawić, żeby blizna zaczęła przypominać zdrową skórę. Według niej nieocenionym narzędziem wykorzystywanym w walce z rozstępami jest laser.

– Dzięki podrażnieniu fibroblastów, tzn. komórek, które odpowiedzialne są za wytwarzanie elastyny i kolagenu, niszczona tkanka jest zastępowana nową – wyjaśnia dermatolog. Dodaje, że dzięki temu procesowi rozstępy stają się niezauważalne.

Według dr Bliżanowskiej pierwsze efekty po zabiegu laserowym widać już po około dwóch, do trzech tygodni. Dodaje jednocześnie, że skóra na lepszy wygląd pracuje jeszcze długo po zabiegu. Jak tłumaczy następuje proces odnawiania włókien kolagenu i elastyny.

Dr Agnieszka Bliżanowska radzi wykonanie serii od trzech do sześciu zabiegów laserowych w terapii przeciwrozstępowej. Według niej zabiegi powinny odbywać się w odstępach trzy- lub czterotygodniowych. Oznacza to, że kuracja, w wersji najbardziej czasochłonnej może trwać nawet do pół roku.

Dr Bliżanowska zwraca też uwagę na urządzenie Dermapen, które może być pomocne w terapii związanej z usuwaniem rozstępów. Jest to narzędzie, które nakłuwa skórę, uruchamiając procesy samoodnowy. Jak wyjaśnia dermatolog dzięki niewielkim gabarytom i możliwości regulowania parametrów (głębokości i intensywności wkłuć), urządzenie to potrafi dotrzeć do wrażliwych i trudnodostępnych obszarów. Tego typu zabieg należy – zdaniem dr Bliżanowskiej – powtórzyć cztery razy, co trzy tygodnie.

Poradzić sobie z trądzkiem

Jak zauważają w Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm walka z trądzikiem to na ogół terapia długoterminowa. Poddają się jej nie tylko nastolatki. Coraz częściej z takim problemem w gabinetach medycyny estetycznej mierzą się także dorośli. Według lekarzy wypryski mogą być pamiątką z wakacji, ponieważ letnie słońce stymuluje wydzielanie sebum – co za tym idzie potęguje zatykanie porów oraz powstawanie wyprysków.

Jak podkreślają w WellDerm w radzeniu sobie z trądzikiem niezwykle istotne jest właściwe dobranie terapii. Leczenie często wymaga zastosowania kilku metod jednocześnie. W grę wchodzą tu leki zewnętrznych, doustne (np. antybiotyki, leki androgenne, retinoidy,) oraz specjalna pielęgnacja, oparta na ciągłym nawilżaniu skóry.

Według dr Dr Agnieszki Bliżanowskiej leczenie trądziku może trwać kilka miesięcy, jednak zdarza się, że ten okres przeciąga się i przekracza rok.

– W terapii antytrądzikowej istotne jest samopoczucie pacjenta. Musi on wytrwale poddawać się długotrwałemu leczeniu – uważa dr Bliżanowska. Poleca regularne stosowanie oczyszczających peelingów chemicznych. Podkreśla, że ich wykorzystanie powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa.

Według niej pomocny może być np. zabieg hydroabrazji, bazujący na złuszczaniu skóry. Jak tłumaczy przy tego typu zabiegu specjalne urządzenie dogłębnie oczyszcza oraz nawilża skórę. Wykorzystywany do tego jest strumień soli fizjologicznej, którym lekarz operuje pod dużym ciśnieniem. Zabieg prowadzi do złuszczania martwego naskórka i wypłukiwania zanieczyszczeń, co – jak zauważa dermatolog – jest pomocne w łagodzeniu objawów trądziku, a także wygładza blizny.

Sposoby na tłuszcz

Gabinety medycyny estetycznej mogą zaoferować dużą gamę zabiegów, poprawiających sylwetkę. Chodzi np. o niwelowanie niedoskonałości, pozbywanie się zbędnych fałdek tłuszczu.

Jak tłumaczą lekarze z WellDerm pierwszym sposobem na atrakcyjną sylwetkę jest stosowanie nie tyle zabiegów upiększających, co przestrzeganie zbilansowanej diety opartej na regularnych posiłkach. Po drugie, pacjentom warto poradzić, by wybrali odpowiadającą im formę wysiłku fizycznego, tak aby stał się przyjemnością, z której korzystają regularnie.

Dopiero w trzecim kroku – zdaniem lekarzy – warto pomyśleć o tym, aby wspomóc efekty diety i ruchu profesjonalnym zabiegiem medycyny estetycznej.

Wśród wielu sposobów na modelowanie sylwetki dr Agnieszka Bliżanowska wspomina o możliwości poddania się zabiegowi, wykonywanemu za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki. Jak wyjaśnia lekarz, ultradźwięki „rozdrabniają zawartość komórki tłuszczowej”.

Według dr Bliżanowskiej taki zabieg można zastosować wszędzie tam, gdzie pacjent boryka się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Pod uwagę brane są takie obszary ciała jak brzuch, uda, podbródek, czy ramiona. Według dr Bliżanowskiej, urządzenie wykorzystujące ultradźwięki, pomaga zmniejszyć obwód w talii pacjentki o od trzech do sześciu centymetrów.

Wśród najpopularniejszych metod modelowania ciała i pozbywania się tkanki tłuszczowej są różnego rodzaju zabiegi liposukcji (odsysania tłuszczu). Jednak jest to już bardziej domena chirurgii plastycznej, niż medycyny estetycznej.

Czyta też: Najlepsza metoda liposukcji?

 

Źródło: WellDerm, rynekestetyczny.pl


Komentarze

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>