21 września w Warszawie odbyła się kameralna konferencja, zorganizowana przez firmę dermokosmetyczną Sesderma, na której dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka zaprezentowała aktualną wiedzę na temat procesów starzenia się skóry oraz opowiedziała o nowym peelingu, który właśnie wchodzi do Polski. Sucses Peel ma wpływać na starzenie biologiczne skóry, zaburzenia pigmentacji oraz nawodnienie
Jak tłumaczyła dermatolog dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka bardzo wiele czynników ma znaczenie w procesie starzenia się skóry, który rozpoczyna się około 20 roku życia człowieka. Wpływają na niego czynniki egzogenne, środowiskowe takie jak np. zanieczyszczenie środowiska, nikotyna, urazy, pestycydy, promieniowanie UV, czy tzw. wolne rodniki. Wpływają na niego też czynniki endogenne, inaczej mówiąc chodzi o starzenie biologiczne, chronologiczne. – Dużą rolę w tym procesie w skórze odgrywa przewlekłe mikrozapalenie, które jest istotą starzenia chronologicznego – podkreślała dermatolog.
Peelingi przeciw starzeniu
Jest wiele metod profilaktyki przeciwstarzeniowej. – Na dzisiejszym spotkaniu zajmiemy się peelingami, które są jednym ze skutecznych sposobów leczenia – mówiła dr Elżbieta Kowalska-Olędzka. Przypomniała, że peeling chemiczny to procedura medyczna, polegająca na aplikacji na skórę jednej lub kilku substancji złuszczających, powodujących usunięcie, regenerację i stymulację naskórka oraz skóry właściwej.
Zwróciła uwagę, że obecnie rozwój produktów tego rodzaju idzie w kierunku procedur wieloskładnikowych oraz wykorzystywania nowych substancji, takich jak np. kwasy azalainowy, cytrynowy, czy bursztynowy, działających łagodniej, minimalizujących ryzyko działań niepożądanych przy zachowaniu dobrych efektów estetycznych.
– Peeling złożony składa się zwykle z substancji prepeelingującej, substancji aktywnej oraz substancji postpeelingujących, które mają za zadanie odnowić funkcje bariery naskórkowej a cały proces kończy najczęściej pielęgnacją domową, która ma za zadanie utrzymać i pogłębić efekty peelingu – tłumaczyła dermatolog.
Nowy peeling z kwasem bursztynowym
Tego typu nowoczesnym, wieloskładnikowym produktem jest nowy nanotechnologiczny peeling od Mediderma: Sucses Peel. – Działa na starzenie chronologiczne, głównie dzięki kwasowi bursztynowemu, który odmładza starzejące się fibroblasty poprzez indukowanie produkcji włókien kolagenowych i substancji takich jak kwas hialuronowy – wyjaśniała dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka.
Jak informowała, nowy peeling poprawia integralność połączenia skórno-naskórkowego, która odpowiedzialna jest m. in. za młody wygląd skóry oraz właściwą regenerację naskórka. Poza tym peelineg nawilża i reguluje stany zapalne związane ze starzeniem. – Jednym z podstawowych procesów związanych ze starzeniem biologicznym jest mikrozapalenie – przypominała dermatolog.
Z przekazanych informacji wynika, że Sucses Peel reguluje również melanogenezę, co wpływa pozytywnie na zapobieganie zaburzeniom pigmentacji. Sprzyja też prawidłowemu nawodnieniu, m. in. dzięki kwasowi traneksamowemy, którego skuteczność w nawilżaniu naskórka jest już dobrze znana.
Kwas bursztynowy: wiodąca substancja
Jak mówiła dr Elżbieta Kowalska-Olędzka kwas bursztynowy (alifatyczny kwas dwukarboksylowy) jest naturalnym przeciwutleniaczem o właściwościach leczniczych (to rodzaj naturalnego antybiotyku). – W badaniach in vivo wykazano, że ma działanie przeciwbakteryjne – informowała.
Wyliczyła też jakie zastosowania w medycynie znajduje ta substancja: normalizuje metabolizm energetyczny starzejącej się komórki (w tym przypadku starzejącego się fibroblastu); pomaga w tworzeniu się nowych komórek; ma silne działanie przeciw toksyczne i antyoksydacyjne; ma właściwości regenerujące skórę i naskórek; chroni przed promieniowaniem UV.
– Ma też działanie keratolityczne, ale dość specyficzne, bo siła jest porównywalna do kwasu glikolowego, natomiast jeżeli chodzi o odczucia i podrażnienie jest on lepiej tolerowany – wyjaśniała dermatolog. Wśród innych składników wykorzystanych w procedurze Sucses Peel są kwas azelainowy i wspomniany już kwas traneksamowy oraz epidermalny czynnik wzrostu, kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej, kwas cytrynowy.
Źródło: rynekestetyczny.pl/Sesderma