Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie są przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia przeciwko COVID-19 – czytamy we wspólnym stanowisku Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA), Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (SDE PTD) oraz Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE)
Wspólne oświadczenie najważniejszych w Polsce organizacji, zrzeszających lekarzy, zajmujących się medycyną estetyczną, opublikował na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych doktor Andrzej Ignaciuk, prezes PTMEiAA. Lekarze zauważyli, że wprowadzenie na rynek szczepionki przeciwko wirusowi SARS-Cov-2 budzi u części pacjentów wiele kontrowersji.
– Zarówno szczepionka COVID-19 firmy Pfizer oraz szczepionka firmy Moderna mają zdolność do aktywnego uodporniania w celu zapobiegania chorobie, wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. Generują naturalną produkcję przeciwciał i stymulują układ immunologiczny do ochrony przed chorobą. Aktualnie dostępne dane, oceniające wpływ stosowanych zabiegów medycyny estetycznej na bezpieczeństwo szczepień przeciwko COVID-19 wskazują, że nie są w żadnym wypadku przeciwwskazaniem do wykonywania szczepień u pacjentów, którzy wcześniej poddawali się zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, mezoterapii, czy laseroterapii – czytamy we wspólnym stanowisku trzech organizacji.
Trzy przypadki drobnych powikłań
W oświadczeniu lekarze odnoszą się do informacji, która pojawiła się kilka tygodni temu. Wynikało z niej, że u trzech osób poddanych szczepieniu szczepionką Moderna, które wcześniej miały podany kwas hialuronowy, pojawiły się w miejscu podania kwasu hialuronowego: obrzęk, zaczerwienienie i stan zapalny. Objawy te po zastosowaniu typowego leczenia ambulatoryjnego ustąpiły bez żadnych następstw.
– Z medycznego punktu widzenia powstałe objawy można wyjaśnić opóźnioną reakcją immunologiczną na wypełniacz: kwas hialuronowy. Reakcję taką obserwuje się w rzadkich przypadkach u osób o pewnym predyspozycjach na skutek pobudzenia układu immunologicznego. W tym wypadku była to szczepionka – tłumaczą towarzystwa lekarskie we wspólnym stanowisku.
Dodatkowo wyjaśniają, że sytuacja ta może pojawić się w dużej rozpiętości czasowej, ponieważ u tych pacjentów istnieje często tego typu reakcja o charakterze immunologiczno-zapalnym również przy innych zabiegach. Syndrom ten w literaturze nazywany jest ASIA (Autoimmune/Inflammatory Syndrom Induced by Adjuvants). – Zaistniały problem, dotyczący trzech pacjentów, wydaje się być niezmiernie rzadkim, łatwo wyleczalnym objawem, zdarzającym się również przy innych procedurach medycznych – czytamy w stanowisku.
Zalecenia dla lekarzy
– Jako grupa towarzystw naukowych, zajmujących się bezpośrednio medycyną estetyczną, postanowiliśmy zareagować natychmiast i poinformować o możliwości wystąpienia takiej sytuacji, uspokoić pacjentów i wprowadzić stosowne zalecenia dla lekarzy wykonujących zabiegi medycyny estetycznej – podkreśla się w oświadczeniu sygnowanym przez doktora Andrzeja Ignaciuka prezesa PTMEiAA, prof. dr hab. n. med. Barbarę Zegarską przewodniczącą SDE PTD oraz dr n. med. Ewę Kaniowską wiceprzewodniczącą SLDE.
Proponowane zalecenia dla lekarzy to:
– zebranie wywiadu ze zwróceniem uwagi na niespecyficzne reakcje po wcześniejszym podaniu kwasu hialuronowego
– odroczenie podania kwasu hialuronowego na okres jednego miesiąca od ostatniej dawki szczepionki u osób, u których istnieje podejrzenie wystąpienia skutków ubocznych
– poinformowanie pacjenta o możliwych skutkach ubocznych występujących niezwykle rzadko i łatwych w leczeniu
– informowanie instytucji nadzorujących o wystąpieniu ewentualnych działań niepożądanych
Źródło: PTMEiAA, SDE PTD, SLDE/rynekestetyczny.pl