Przygotowany został projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarza i lekarza dentysty, w którym jedną z certyfikowanych umiejętności będzie medycyna estetyczna – poinformował pod koniec kwietnia wiceminister zdrowia Piotr Bromber, odpowiadając na interpelację poselską. W resorcie prowadzone są też prace nad definicją świadczenia zdrowotnego, która obejmowałaby medycynę estetyczną
Pierwsza oficjalna informacja na temat trwających w Ministerstwie Zdrowia (MZ) prac nad stworzeniem umiejętności medycznej o nazwie medycyna estetyczna pojawiła podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. podiatrii, podologii i kosmetologii 7 lutego b.r. Wspomniała o tym, biorąca udział w dyskusji Barbara Bańczak-Mysiak z departamentu rozwoju kadr medycznych Ministerstwa Zdrowia.
Wypłynęło w pracach sejmowych
Parlamentarny zespół ds. podiatrii, podologii i kosmetologii funkcjonuje w Sejmie od 12 lutego 2020 r. W jego skład wchodzi obecnie siedmiu posłów. Przewodniczącą jest posłanka Barbara Dziuk. Jest to jeden z ponad 180 zespołów, które działają w parlamencie.
Po ciekawym posiedzeniu w listopadzie 2020 r., o którym pisaliśmy w „Rynku estetycznym” kolejne odbyło się w lutym tego roku. W ponad 2,5-godzinnej dyskusji, dotyczącej głównie problemu regulacji zawodu kosmetologa, wzięło udział wiele aktywnych osób, należących do środowiska kosmetologicznego, prawniczego i lekarskiego.
To właśnie podczas tego wirtualnego spotkania o tworzeniu nowej umiejętności medycznej wspomniała Barbara Bańczak-Mysiak z departamentu rozwoju kadr medycznych Ministerstwa Zdrowia.
Medycyna estetyczna umiejętnością
Barbara Bańczak-Mysiak podczas dyskusji 7 lutego tłumaczyła, że należy rozróżniać medycynę estetyczną od kosmetologii estetycznej. Podkreślała, że minister zdrowia zajmować się będzie wyłącznie medycyną estetyczną, ponieważ kosmetologia nie jest zawodem medycznym.
Poinformowała , że ministerstwo przygotowuje rozporządzenie ws. umiejętności zawodowych lekarza i lekarza dentysty, w którym znajdzie się umiejętność zawodowa pod nazwą medycyna estetyczna.
– To będzie w przyszłości regulacja dla lekarzy i lekarzy dentystów. Będą oni mogli uzyskać certyfikat potwierdzający nabycie umiejętności medycznej, wydawany przez właściwe towarzystwo naukowe – mówiła przedstawicielka MZ.
Tłumaczyła, że opracowane zostaną standardy procedur medycyny estetycznej, które zostaną poddane pod konsultacje a następnie znajdą się w obwieszczeniu ministra zdrowia.
Wiceminister: mamy projekt rozporządzenia
Wiceminister Piotr Bromber 26 kwietnia w odpowiedzi na interpelację poselską poinformował, że projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarza i lekarza dentysty, w którym jedną z certyfikowanych umiejętności będzie medycyna estetyczna został już przygotowany. Według wiceministra projekt ten będzie jeszcze podlegał konsultacjom publicznym i międzyresortowym.
– Dodatkowo grupa ekspertów pod przewodnictwem konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii sporządziła projekt procedur medycyny estetycznej, który przeszedł konsultacje z Naczelną Radą Lekarską, Polskim Towarzystwem Dermatologicznym, Polskim Towarzystwem Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, Stowarzyszeniem Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Polskim Towarzystwem Medycyny Estetycznej i Anti-Aging – napisał Piotr Bromber.
Dodał, że projekt procedur został także skorygowany o uzasadnione propozycje zgłoszone przez szkoły wyższe kształcące na kierunku kosmetologia.
Odróżnić kosmetologię od medycyny estetycznej
Wiceminister zdrowia podkreśla, że standardy kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko- dentystycznym przygotowują przyszłych lekarzy do wykonywania procedur medycznych związanych z penetracją w głębokie powłoki skórne.
– Wykonywanie ich związane jest ze stosowaniem zasad aseptyki i antyseptyki, umiejętności natychmiastowego wdrożenia procedur przeciwwstrząsowych po pojawieniu się objawów niepożądanych oraz zastosowania leków przepisywanych na receptę, co wymaga wiedzy medycznej nabywanej na poziomie kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, a nie kierunku kosmetologii – tłumaczy Piotr Bromber.
Według niego należy odróżnić medycynę estetyczną od kosmetologii estetycznej. Jednocześnie zaznacza, że resort zdrowia nie prowadzi prac związanych z regulacją zawodu kosmetologów, bowiem zawód kosmetologa nie jest zawodem medycznym. Z informacji uzyskanych przez „Rynek estetyczny” wynika, że prace nad uregulowaniem zawodu kosmetologa toczą się przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii…
(Cały artykuł dostępny w e-Wydaniu “Rynku estetycznego”)
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA