Polacy jeszcze chętniej niż w poprzednich latach odwiedzali gabinety medycyny estetycznej, by zadbać o urodę i zdrowie – wynika z badania Laboratoires Vivacy Polska, przeprowadzonego wśród lekarzy, zajmujących się zabiegami estetycznymi. Najczęściej decydowały się na nie osoby w wieku 31-45 lat, jako główną motywację wskazując chęć uzyskania młodszego wyglądu
Z badania wynika, że niemal 83 proc. ankietowanych lekarzy odnotowało w 2021 r. wzrost zainteresowania zabiegami wśród swoich pacjentów. To niemal 50 punktów procentowych więcej, niż w roku poprzednim (2020 r.: 38 proc.). Badanie zostało zrealizowane przez Laboratoires Vivacy Polska w lutym 2022 roku, na próbie 204 lekarzy, zajmujących się zabiegami z zakresu medycyny estetycznej w całej Polsce, w tym ponad 38,2 proc. ankietowanych prowadziło swoją praktykę lekarską powyżej 10 lat.
Pytano lekarzy głównie o 2021 rok. Okazuje się, że niemal 80 proc. z nich zaobserwowało, że pacjenci w tym właśnie roku przeznaczali więcej środków na zabiegi medycyny estetycznej niż w poprzednim. Pojawiły się też pytania o prognozy na rok 2022.
Jakie są aktualne trendy
Lekarze pytani o najważniejsze trendy 2022 roku w zabiegach medycyny estetycznej przy wykorzystaniu preparatów z kwasem hialuronowym wskazali nowoczesne techniki modelowania ust (aż 70 proc. wskazań). Wśród potencjalnych największych hitów tego roku w zakresie poprawy kondycji i wyglądu ust lekarze wymieniali zabiegi powiększania metodą „na płasko” (63 proc.) i „French Kiss” (55 proc.).
Zwrócili też uwagę na to, że coraz więcej pacjentów wymaga od nich naturalnych efektów. 56 proc. ankietowanych lekarzy przyznało, że pacjenci chcą delikatnie podkreślać swoją urodę, bez uzyskiwania przesadnego efektu.
– Minimalizm to podejście, które jest szczególnie bliskie Laboratoires Vivacy. Od ponad 20 lat promujemy naturalne, autentyczne piękno. Każdy z nas jest piękny na swój własny, indywidualny sposób – komentuje Joanna Szendzielorz prezes zarządu Laboratoires Vivacy Polska i podkreśla, że preparaty w ręku lekarza mają za zadanie podkreślać atuty urody, poprawiać kondycję skóry i korygować w subtelny sposób wygląd bez nadmiernej ingerencji w rysy twarzy.
Które zabiegi są najpopularniejsze
Nie jest żadnym zaskoczeniem, że wśród zabiegów na twarz, cieszących się największym zainteresowaniem pacjentów w 2021 r. znalazły się iniekcje przeciwzmarszczkowe przeprowadzane z wykorzystaniem toksyny botulinowej (92 proc.) oraz zabiegi z kwasem hialuronowym kwasu hialuronowego (76 proc.), w tym zabiegi mezoterapii (38 proc.). Dużą popularność zyskały sobie również terapie przy użyciu stymulatorów tkankowych (43 proc.).
Co ciekawe w przypadku zabiegów z wykorzystaniem preparatów z kwasem hialuronowym, zanotowano w 2021 r. wzrost o niemal 6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Warto sprawdzić więc na jakie zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego najczęściej decydowali się pacjenci.
Jak się okazuje były to procedury mające na celu poprawę kondycji i wyglądu ust (65 proc.), nawilżenia skóry (63 proc.) oraz wypełnienia zmarszczek (50 proc.). Klienci regularnie przychodzili również na zabiegi wolumetrii (34 proc.) i konturowania twarzy (22,5 proc.). Co ciekawe wśród zabiegów na ciało z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, lekarze zaobserwowali rosnące zainteresowanie iniekcjami w okolicach szyi (60 proc.), dekoltu (50,5 proc.) a także dłoni (45 proc.).
Po co na zabieg
– Obserwujemy stały wzrost zainteresowania zabiegami medycyny estetycznej. Pacjenci, zwłaszcza najmłodsi, często w ramach pierwszego zabiegu decydują się na korekcję ust. Daje on widoczne efekty już po pierwszej iniekcji, a pacjenci często wracają ponownie go wykonać – komentuje Joanna Szendzielorz.
– Wraz z upływem czasu nasza skóra wymaga dodatkowej uwagi. Pacjenci chcąc zatrzymać naturalne piękno i zdrowo wyglądającą skórę chętnie wybierają zabiegi wolumetrii, wypełniania zmarszczek czy mezoterapii – dodaje prezes Laboratoires Vivacy Polska.
Potwierdzają to wyniki ankiety. 74 proc. pytanych lekarzy wskazało, że dla ich pacjentów głównym motywatorem wizyty w gabinecie jest chęć uzyskania młodszego wyglądu. 72 proc. z nich przyznało, że pacjenci chcą poprawić swoją urodę, a 54 proc. odnotowało, że pacjenci odczuwają zwiększoną potrzebę troski o samych siebie.
Kto przychodzi do gabinetu
Na zabiegi najchętniej decydowały się osoby w wieku 31-45 lat (63 proc.) oraz 46-65 lat (41 proc.). Zaobserwowano również rosnące zainteresowanie wśród młodszej grupy pacjentów, w wieku 18-30 lat (23 proc.). W badaniu zaobserwowano również, że zabiegi dotyczące poprawy kondycji ust są najczęściej wybierany przez najmłodszą grupę pacjentów (18-30 lat).
Z wiekiem zainteresowanie to spada, na rzecz wolumetrii i zabiegu konturowania twarzy. Wypełnieniem zmarszczek pacjenci zaczynają interesować się w wieku 31-45 lat. Zainteresowanie to tylko wzmacnia się wraz z upływem czasu. Najbardziej uniwersalnym zabiegiem wśród wszystkich grup wiekowych jest mezoterapia, zabieg mający na celu poprawę ogólnej kondycji skóry.
Ciekawym wnioskiem z przeprowadzonych badań wydaje się być to, że 2021 rok to moment, w którym rosło zainteresowanie zabiegami wśród mężczyzn. Aż 64 proc. ankietowanych lekarzy przyznało w badaniu, że coraz częściej zgłaszali się do nich mężczyźni. To niemal 20 proc. więcej niż w roku poprzednim (2020: 40 proc. zainteresowania).
Ankietowani lekarze podkreślali również, że większość pacjentów, by zachować efekty zabiegu, regularnie odwiedza ich gabinety. Ponad 78 proc. z nich przyjmuje pacjentów na wizycie co kilka miesięcy, z kolei prawie 12 proc. z nich robi to zdecydowanie częściej – raz lub kilka razy w miesiącu.
Co odstrasza od gabinetów
Lekarze biorący udział w badaniu wskazali, że wśród obaw najczęściej wymienianych przez pacjentów, którzy decydowali się na wizytę w gabinecie, był nienaturalny lub wręcz przerysowany wygląd (70 proc.) oraz ból (49,5 proc.). Dla znacznej części z nich powodem do obaw były również ewentualne powikłania po zabiegu (43 proc.) oraz koszt jego wykonania (45 proc.).
– Pacjenci, którzy zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej przychodzą również z obawami. Rolą lekarza jest nie tylko wykonanie zabiegu zgodnie z najwyższymi standardami sztuki lekarskiej, ale również otoczenie ich troską i udzielenie odpowiedzi na wszystkie podnoszone przez pacjentów kwestie – komentuje Joanna Szendzielorz.
Źródło: rynekestetyczny.pl/Laboratoires Vivacy
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA