Pojawiło się szereg doniesień medialnych, z których wynika, że pacjentki, które chciały szybko schudnąć po zażyciu kilku leków, miały poważne powikłania zagrażające ich zdrowiu a nawet życiu. Wiąże się to z popularnością określonych leków przeciwcukrzycowych, jako specyfików stymulujących odchudzanie.
Jak informowaliśmy w „Rynku estetycznym” w Polsce i na świecie powróciła moda na stosowanie leków przeciwcukrzycowych na odchudzanie. Ogromną popularnością cieszy się pewna kategoria leków dla chorych na cukrzycę typu II. Podawany poprzez wstrzyknięcie specyfik, jako środek na odchudzanie zyskuje popularność szczególnie w mediach społecznościowych.
Czytaj też: Powraca moda na przeciwcukrzycowe leki w odchudzaniu
O użytkownikach leku, ze względu na fonetyczne podobieństwo z jego nazwą, mówi się, że odbyli podróż do „Mozambiku”. Nieoficjalnie lekarze, zajmujący się medycyną estetyczną kojarzą cudowne schudnięcia niektórych celebrytów oraz swoich kolegów z „podróżami na czarny ląd”. Niestety jego popularność wśród osób pragnących schudnąć wpływa na ograniczenie dostępności dla pacjentów z cukrzycą.
Obecnie sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Lek jako „cudowny” środek na utratę wagi podbija media społecznościowe. Robi furorę m. in. na chińskiej platformie TikTok. Wspomniał o nim prowadzący tegoroczną oscarową galę, żartując z zebranych w Los Angeles gwiazd kina.
Kobiety na intensywnej terapii
W marcu, w portalu polki.pl pojawiła się informacja o tym, że 29-letnia kobieta, której przepisano leki w celu obniżenia masy ciała, prawie straciła życie z powodu groźnych powikłań. Okazało się, że kobieta przyjmowała w zastrzykach popularny lek przeciwcukrzycowy stosowany w celu utraty wagi, a także kilka tabletek, w tym specyfik przeciwdepresyjny i przeciwwymiotny.
Jej waga rzeczywiście szybko spadała, jednak było to spowodowane w dużej mierze wyniszczającym wpływem źle dobranej kuracji. Po 14 dniach leczenia pacjentka miała objawy przypominające infekcję (gorączkę, poty, dreszcze), które nie ustępowały po zażyciu leków przeciwgorączkowych. Ostatecznie trafiła na oddział intensywnej terapii z powikłaniami zagrażającymi życiu.
Portal Wirtualnej Polski abczdrowia.pl pisał z kolei o kobiecie, której zalecono kurację odchudzającą, składająca się w sumie z pięciu różnych leków. Doszło u niej do zespołu serotoninergicznego i rabdomiolizy, czyli rozpadu tkanki mięśniowej z niewydolnością nerek. Obecnie jest skazana na dializowanie.
To nie przypadek
Według dr hab. n.med. Jarosława Woronia z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii UJ CM i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie to nie są odosobnione przypadki.
– Są gabinety, które oferują swoiste skojarzenia leków, które doprowadzają do tego, że ten ubytek masy ciała jest bardzo widoczny, szybki, ale taka terapia to jest stąpanie po cienkim lodzie – mówił w rozmowie z dziennikarzem portalu abczdrowie.pl.
Ostrzegał, że może dojść do groźnych powikłań wynikających z interakcji leków. – U tej kobiety to jest o tyle porażające, że zastosowano takie skojarzenia leków, że z góry było wiadomo, że one zaszkodzą – dziwił się lekarz.
Polipragmazja jest częsta w Polsce
Zjawisko polipragmazji, czyli nieracjonalnego stosowania kilku leków równocześnie zatacza w naszym kraju coraz szersze kręgi. Z danych NFZ wynika, że aż jedna trzecia Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie (to ponad 2 mln osób).
Tymczasem zażywanie wielu medykamentów jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Według NFZ przyjmując cztery leki jednocześnie – ryzyko działań niepożądanych wynosi 38 proc., przy 7 lekach wzrasta do 82 proc., a przy 10 lekach zagrożenie groźnymi powikłaniami jest stuprocentowe.
Dlatego leki należy przyjmować świadomie, zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Trzeba czytać ulotki informacyjne, a w razie wątpliwości dopytać specjalistę.
Lek przeciwcukrzycowy i sąd we Francji
Co ciekawe moda na leki przeciwcukrzycowe w odchudzaniu zbiegła się w czasie z procesem sądowym we Francji, w którym bierze udział około 7,5 tys. poszkodowanych. Jak informowaliśmy w „Rynku estetycznym” na początku stycznia b.r. we Francji ruszyła apelacja w sprawie leku przeciwcukrzycowego, który sprzedawany był przez wiele lat pod marką Mediator. Trzeba zaznaczyć, że były to zupełnie inne leki, niż aktualnie popularne specyfiki.
Chodzi o produkt wprowadzony na francuski rynek w 1976 r., który miał wskazania do leczenia hiperlipidemii oraz pacjentów z cukrzycą typu II. Był też stosowany off label jako środek tłumiący apetyt, powodujący chudnięcie. W marcu 2021 r. sąd w Paryżu uznał niektóre firmy należące do Servier Laboratories i byłego dyrektora operacyjnego tego koncernu za winnych oszustwa oraz nieumyślnego zabójstwa i spowodowania obrażeń. Chodziło o ich rolę w wieloletnim ukrywaniu związków leku z ryzykiem wystąpienia wad serca i nadciśnienia płucnego.
Skazani odwołują się od wyroku. Według opublikowanych w 2012 r. raportów Francuskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w latach 1976-2009 zanotowano co najmniej 3 tys. hospitalizacji oraz 1,3 tys. zgonów spowodowanych wadami zastawek serca, związanymi z produktem Mediator.
USA: zarejestrowano leki na otyłość
Warto zaznaczyć też, że w Stanach Zjednocznych Ameryki agencja FDA (The US Food and Drug Administration) w czerwcu 2021 r. zarejestrowała lek na bazie semaglutydu przeciw otyłości. Jak podawaliśmy w „Rynku estetycznym” planowane jest zatwierdzenie też kolejnego tego typu leku.
Czytaj też. W USA zatwierdzono leki przeciw otyłości
Nowe zatwierdzone przez FDA preparaty wyewoluowały z leków przeciw cukrzycy. Zatwierdzony przez FDA do leczenia otyłości semaglutyd posiada oficjalne wskazanie do wykorzystania przy BMI powyżej 30, przy jednoczesnym stanie chorobowym związanym z masą ciała (np. nadciśnieniem, hipercholesterolemią lub cukrzycą).
Obydwa medykamenty były opracowywane z myślą o regulacji glukozy u chorych z cukrzycą. – Nieoczekiwanie stwierdzono, że pacjenci, którym podawano leki osiągnęli również znaczną redukcję wagi – pisał dr Eric Topol w Medscape.com. W Stanach Zjednoczonych są eksperci, którzy rejestrację leków przeciw otyłości uważają za wydarzenie przełomowe, tym bardziej, że nawet niemal połowa Amerykanów może borykać się z tym problemem.
Źródło: Rynek estetyczny/abczdrowie.pl, polki.pl, medscape.com