Kolagen Damian Drazewski www Fot Archiwum

Kolagen zgodny z ludzkim niemal w 100 procentach

Kolagen to główne białko tkanki łącznej, stanowi około 6 proc. masy człowieka oraz 80 proc. tzw. suchej masy skóry, jest kluczowy dla jej zdrowia i regeneracji a jego degradacja jest istotą procesu jej starzenia – dowiadywaliśmy się z wykładu Damiana Drążewskiego, podczas konferencji “Biostymulatory” zorganizowanej 18 maja w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Damian Drążewski to doktorant Katedry i Zakładu Patofizjologii Farmaceutycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert gabinetu Pro Age Esthetic. Zwrócił uwagę na badania wskazujące, że przewlekła ekspozycja na promieniowanie UV może być w 80 procentach odpowiedzialna za proces starzenia się skóry, zwłaszcza w obrębie twarzy, obok endogennego (chronologicznego) starzenia się.

Co ciekawe etiologia tych dwóch procesów jest odmienna, jednak patomechanizm chronologicznego starzenia się skóry, jak i patomechanizm związany z promieniowaniem UV są do siebie zbliżone – mówił lekarz. Jak tłumaczył związany jest głównie ze wzrostem poziomu i aktywności metaloproteinaz w tkankach, co aktywuje degradację włókien kolagenowych oraz spowolnienie syntezy kolagenu.

Obraz histologiczny skóry starzejącej się oraz obraz skóry poddanej przewlekłej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe jest bardzo podobny – informował.

Kolagen do uzupełnienia

Jeżeli chodzi o uzupełnianie niedoborów kolagenu oraz stymulację jego produkcji zabiegami iniekcyjnymi, to jednym ze stosowanych w tym celu preparatów jest – jak wskazywał Damian Drążewski – produkt Karisma, zawierający Rh Kolagen typu I.

W składzie ma też karboksymetylocelulozę oraz wysokocząsteczkowy, nieusieciowany kwas hialuronowy. Kolagen do tego preparatu jest uzyskiwany w procesie biologii molekularnej. W produkcji wykorzystywane są zmodyfikowane genetycznie jedwabniki.

Kiedyś pacjentka zapytała mnie, czy w procesie produkcji jedwabniki giną. Zastrzegam więc, że jedwabniki nie giną. Wytwarzają kokony, z których uzyskuje się kolagen – tłumaczył lekarz.

Kolagen w zabiegach

Wśród wskazań zabiegowych Karismy Damian Drążewski wymieniał wypełnianie niewielkich blizn, np. potrądzikowych, korekcję defektów skóry twarzy, spowodowanych starzeniem i utratą objętości, redukcję zmarszczek, czy terapie przeciw rozstępom. Możliwe jest uzyskanie poprawy konturu twarzy.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to wypełniacz – zastrzegł lekarz. Zauważył, że niektórzy określają ten preparat jako soft filler, ponieważ po podaniu występuje szybki efekt wypełnienia.

Jest on związany z żelową postacią produktu, nie będzie się utrzymywał w dłuższym okresie czasu. Jednak na skutek procesu stymulacji kolagenu docelowo otrzymamy również efekt wypełnienia – tłumaczył lekarz. Jego zdaniem preparat może być też pomocny we wspomaganiu procesów gojenia ran np. w trudno gojących się owrzodzeniach w przebiegu stopy cukrzycowej.

Kolagen do poprawy jakości skóry

Według wykładowcy konferencji “Biostymulacja”, dzięki zawartemu w preparacie Karisma kwasowi hialuronowemy, uzyskuje się poprawę jakości macierzy zewnątrzkomórkowej – co za tym idzie – optymalizację środowiska do dla funkcjonowania fibroblastów. Karboksymetyloceluloza ogranicza aktywność wolnych rodników i endogennej hialuronidazy.

Rh kolagen typu I stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, co w efekcie prowadzi do przywrócenia utraconej jędrności skóry. – Jeżeli chodzi o alergie nie powinny nam grozić ze względu na to, że Rh kolagen typu I stosowany w preparacie jest w 99 proc. zgodny z ludzkim – podkreślał Damian Drążewski.

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania to – jak wskazywał lekarz – są podobne do wymienianych przy większości zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, czyli m. in.: aktywne zakażenia okolicy zabiegowej, nieunormowana cukrzyca, aktywne choroby nowotworowe, aktywne choroby autoimmunologiczne, tendencje do powstawania bliznowców oraz oczywiście okres ciąży i karmienia piersią.

Źródło: Rynek estetyczny

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>