O tym jak działa sprawny system edukacji i szkolenia lekarzy opowiada doktor Murat Tsintsadze szef działu nauki i edukacji w Aptos. – Jeden z najważniejszych światowych trenerów pochodzi z Polski – mówił w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” podczas listopadowej konferencji “Master of Aptos” w Warszawie.
Rynek estetyczny: – Dlaczego Aptos prowadzi szkolenia z implantacji nici tylko dla lekarzy?
Murat Tsintsadze: – Medycyna estetyczna jest częścią medycyny. Niezależnie od rodzaju używanego produktu, trzeba mieć pewność, że jest bezpieczny oraz – co jest nie mniej ważne – że zostanie w bezpieczny sposób użyty. Oznacza to brak komplikacji i problemów dla pacjenta. Dlatego właśnie – ze względów bezpieczeństwa – Aptos tworzy rozwiązania naprawdę medyczne.
Wiem, że pojawiają się przypadki, kiedy osoby bez uprawnień lekarskich przeprowadzają terapie estetyczne. Wiem też, że są firmy, nie tylko lokalne, ale działające na skalę międzynarodową, które dopuszczają niemedyczne profesje do pracy na ich produktach. Aptos na całym świecie ma jednakową politykę. Sprawdzamy uprawnienia naszych kursantów, ich doświadczenie. Jesteśmy w tym konsekwentni. Zależy nam na tym, żeby nasze produkty znajdowały się w rękach lekarzy.
– Skąd ta polityka? Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, a może też ze względu na bezpieczeństwo firmy i zaufanie do produktów?
– Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo pacjenta. To jest najważniejszy powód. Nie bez znaczenia jest fakt, że firma została założona i opiera się na lekarzach. Od samego początku firmę tworzyli chirurdzy plastyczni. Nie marketingowcy albo jakieś podmioty komercyjne. Dlatego jesteśmy cały czas wyczuleni, żeby tworzyć bezpieczne terapie.
– Aptos posiada cały system edukacyjny, który rozwijany jest konsekwentnie właściwie od początku istnienia firmy. Jakie są stopnie awansu w tym systemie?
– Są dwie kategorie systemu edukacyjnego lekarzy w Aptos: dla użytkowników oraz dla szkoleniowców. Lekarz, który jest już doświadczony w używaniu nici może starać się o status szkoleniowca. W pierwszym kroku uzyskuje się poziom “medical advisor”. Kolejny poziom to “trainer” a najwyższy “expert trainer”, który ma jeszcze swoje rozszerzenie do “expert trainer of the region”, co w przypadku Polski oznacza, że jest to główny ekspert na całą Europę.
Jeżeli chodzi o lekarzy, używających nici Aptos, to najpierw przechodzą podstawowe szkolenie. Potem uczą się technik bardziej zaawansowanych, z uwzględnieniem każdego obszaru zabiegowego. Następnie możliwe jest uzyskanie tytułu “Master of Aptos”, po czym wciąż trwa proces edukacyjny w zakresie bardziej zaawansowanych technik i obszarów zabiegowych, jak np. korekcja małżowin usznych.
Warto zauważyć, że na samym początku edukacyjnej drogi lekarz nie może jeszcze kupić wszystkich produktów. Dostęp do tych bardziej zaawansowanych uzyskuje się właśnie poprzez pokonywanie kolejnych stopni systemu edukacyjnego. Każdy stopień wiąże się ze uzyskaniem umiejętności praktycznych, w przypadku “Master of Aptos”, złożeniem egzaminu.
– Aptos jest firmą międzynarodową z korzeniami w Gruzji, ale słyszałem, że polscy lekarze świetnie sobie radzą i zajmują wysokie miejsca w hierarchii.
– Rzeczywiście. Współpraca z Polską trwa ponad 10 lat i lekarze stąd są znakomicie wykwalifikowani. Jeden z najważniejszych światowych trenerów pochodzi z Polski. Mówię o doktor Bożenie Jendrysik, która jest ekspertem regionalnym w obszarze państw europejskich. Tylko pięć osób na świecie uzyskało tak wysoki status w naszym systemie edukacyjnym, w który zaangażowanych jest ponad 300 doświadczonych lekarzy szkoleniowców.
– Słyszałem od lekarzy, że w systemie edukacyjnym Aptos każdy może uzyskać odpowiedź na swoje zapytanie od ekspertów z całego świata?
– Jeżeli lekarz ma problem np. z jakąś komplikacją może skorzystać z internetowej platformy dostępnej dla użytkowników i szkoleniowców. Jego zapytanie uzyska światowy zasięg, ponieważ współpracujemy ze specjalistami w wielu krajach, dzięki czemu zawsze otrzyma profesjonalne wsparcie. W samej Polsce jest ponad 10 trenerów, gotowych podzielić się swoim doświadczeniem i bardzo aktywnych w lokalnej grupie “Eksperci Aptos Polska”, ale też na naszej międzynarodowej platformie “Aptos Support” i “Aptos Experts”.
– Czy to znaczy, że jeśli jako lekarz, który korzysta z nici Aptos, zadam pytanie na platformie edukacyjnej, to być może uzyskam odpowiedź od Pana, albo np. od doktora Georga Sulamanidze właściciela firmy?
– Zgadza się. Zapewniamy naszym lekarzom swobodny dostęp do ekspertów włącznie ze mną, jak również z chirurgami plastycznymi z rodziny Sulamanidze, którzy zakładali firmę i od początku pracowali nad tworzeniem i udoskonalaniem naszych nici. Jako lekarze staramy się tworzyć produkty dla lekarzy.
Dziękujemy za rozmowę.