Prof. Waldemar Placek podkreślał podczas inauguracji VII Konferencji Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (SDE PTD), że dla niego znaczący jest motyw przewodni tego wydarzenia, czyli hasło: “Dermatolodzy liderem w dbałości o estetykę skóry”. Wręczone zostały pierwsze rekomendacje SDE PTD. Konferencja ma miejsce w Gdańsku i potrwa do 11 maja.
Prof. Waldemar Placek, przewodniczący SDE PTD podczas czwartkowej (9 maja) inauguracji przedstawił główne tematy, które będą poruszane podczas konferencji. Tematami wiodącymi będą: podstawy prawne, psychologiczne i anatomiczne zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej; zabiegi estetyczne – iniekcje z toksyny botulinowej; wypełniacze; techniki chirurgiczne w dermatologii estetycznej; lasery i światło; lipoliza; mezoterapia; peelingi; zachowawcza dermatologia estetyczna.
Prof. Placek przypomniał, że w czwartek (9 maja) w ramach organizowanego przez SDE PTD wydarzenia odbyły się już liczne kursy praktyczne i warsztaty dla osób, szkolących się w zakresie dermatologii estetycznej. Zajęcia dotyczyły m. in. planowania zabiegów estetycznych, modelowania twarzy, terapii hiperbarycznej, osocza bogatopłytkowego, peelingów, mezoterapii, czy lipolizy.
Jak informują organizatorzy w konferencji, odbywającej się na terenie gdańskiego centrum wystawienniczo-kongresowego Amber Expo, bierze udział ponad 300 dermatologów. Towarzyszące konferencji targi zgromadziły 54 wystawców. W sumie w wydarzeniu weźmie udział około 500 osób związanych z dermatologią estetyczną.
Bezpieczeństwo pacjenta
Podczas inauguracji zarówno prof. Waldemar Placek, jak i dr n. med. Barabara Sarankiewicz Konopka, pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii, zwracali uwagę na fakt, że estetyczne zabiegi lekarskie często wykonują osoby, nie posiadające kwalifikacji, np. kosmetyczki, czy lekarze bez odpowiedniego przygotowania.
Według prof. Placka SDE PTD ma na celu nie tylko szkolenie lekarzy w zakresie medycyny estetycznej i przygotowanie z tej dziedziny dermatologii rezydentów do samodzielnej pracy. – Chcemy przede wszystkim uświadomić społeczeństwu polskiemu, że to dermatolodzy zajmują się skórą, przeciwdziałają objawom starzenia oraz leczą nie tylko poważne choroby, ale również mankamenty estetyczne skóry zdrowej – stwierdził.
Jego zdaniem coraz popularniejsze są w Polsce np. wizyty w gabinetach kosmetycznych w celu wykonywania estetycznych zabiegów lekarskich. – Nasi potencjalni pacjenci coraz częściej odwiedzają gabinety lekarzy niekompetentnych, podających się za lekarzy medycyny estetycznej – tłumaczył. Ostrzegał jednocześnie, że powikłania po nieodpowiednio przeprowadzonych zabiegach niekiedy są nieodwracalne.
Podczas czwartkowej (9 maja) inauguracji konferencji Prof. Waldemar Placek ogłosił nazwiska dermatologów, zajmujących się zagadnieniami estetycznymi, którzy otrzymali pierwsze rekomendacje SDE PTD.
Rekomendacje otrzymali: Prof. Grażyna Broniarczyk-Dyła, dr n. med Barbara Zegarska, dr Małgorzata Bagłaj, dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, dr Dorota Roguś-Skorupska, dr Tomasz Iwanowski, dr Piotr Szlązak, dr n. med Wioletta Barańska-Rybak, dr Olga Glińska, dr Ewa Kaniowska.
Zarząd Sekcji Dermatologii Estetycznej PTD zadecydował o przyznaniu rekomendacji także prof. Waldemarowi Plackowi.
Przypomnijmy, że zgodnie z wyjaśnieniami uzyskanymi przez portal rynekestetyczny.pl od prof. Placka przy przyznawaniu rekomendacji pod uwagę są brane informacje nt. lekarza związane np. z ukończeniem dodatkowych kursów z zakresu dermatologii estetycznej. Poza tym – jak tłumaczył szef SDE PTD – aby otrzymać rekomendację potrzebne jest oświadczenie, w którym dermatolog poinformuje jakie wykonuje zabiegi, jak dużo ich przeprowadził oraz w jakim czasie i z jakimi spotkał się powikłaniami.
– Od tej pory będzie można się starać o takie rekomendacje. Będą one umieszczone również na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego – poinformował 9 maja prof. Waldemar Placek.