Klinika Chirurgii Plastycznej w Szpitalu Klinicznym nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi istnieje od 1972 roku. Wykonano w niej już ponad 340 operacji zmiany płci. Najwięcej w Polsce.
Jednym z głównych tematów zainteresowań naukowo-badawczych Oddziału Klinicznego Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest chirurgiczne leczenie zespołu dezaprobaty płci. Klinika jako pierwsza w Polsce rozpoczęła operacje naprawcze u transseksualistów typu kobieta-mężczyzna i typu mężczyzna-kobieta.
Opracowano tam plan postępowania prawnego i chirurgicznego. Dotychczasowe doświadczenia w leczeniu ponad 300 transseksualistów stawiają polską klinikę w czołówce światowej wśród instytucji zajmujących się tą problematyką.
Dr Bogusław Antoszewski, kierownik kliniki, zauważa, że w całej historii placówki były tylko cztery operacje zmiany płci z mężczyzny na kobietę. Zdecydowaną większość pacjentów stanowią osoby, które chcą mieć męskie narządy – pisze Dziennik Łódzki.
Pacjenci, którzy trafiają do szpitala, są już w pełni zdiagnozowani. Są badani w poradni patologii życia rodzinnego i więzi międzyludzkich. Tam diagnozę wydaje psycholog i seksuolog. Kolejnym etapem jest sądowna zmiana płci i wydanie nowego aktu urodzenia. Dopiero potem pacjenci trafiają do chirurgów.
Jak tłumaczy dr Antoszewski do pełnej zmiany płci potrzebnych jest kilka etapów. Pierwszym jest redukcja piersi, kolejnym panhisterektomia, czyli zabieg usunięcia macicy. Pomiędzy jednym a drugim zabiegiem musi minąć co najmniej sześć miesięcy.
Dopiero potem lekarze zabierają się do konstrukcji członka. Lekarze wykonują imitację prącia z płata skórnego z podbrzusza. Następnie usztywniają członek za pomocą silikonowej protezy. Ostatnim etapem jest wszczepienie protez jąder.
Źródło: Dziennik Łódzki