Lekarze medycyny estetycznej poradzą sobie z nadpotliwością

Medycznymi metodami na ograniczenie nadpotliwości mogą być iniekcje toksyny botulinowej lub laserowe usuwanie gruczołów potowych w obrębie pach.

Szacuje się, że ponad 1 proc. populacji ma kłopot z nadmierną potliwością. Przyczyny zwiększonej potliwości można podzielić na dwie grupy – fizjologiczne oraz objawowe.

Do przyczyn fizjologicznych należy np. gorący klimat, duża wilgotność powietrza, wysiłek fizyczny, emocje, stres, otyłość, czy spożywanie niektórych przypraw, mocnej kawy, herbaty, czekolady. Natmiast do przyczyn objawowych zalicza się takie problemy jak zaburzenia hormonalne, niektóre choroby neurologiczne, infekcje przebiegające z wysoką gorączką, gruźlica, menopauza u kobiet, czy andropauza u mężczyzn.

Do przyczyn objawowych zalicza się także tzw. zjawiska idiopatyczne (samoistne), których występowanie eksperci z Kliniki Esteticmed oceniają na okoł 60 proc. przypadków. Dodają, że nadmierne pocenie może mieć przebieg zlokalizowany, wtedy dotyczy tylko pach, dłoni i stóp lub też może mieć charakter uogólniony i dotyczy całego ciała.

Botoks kontra nadpotliwość

O ile nadpotliwość objawowa to zaburzenie, którego nie da się wyleczyć, o tyle istnieją skuteczne metody ograniczenia potliwości fizjologicznej, na przykład poprzez iniekcje toksyny botulinowej – pisze portal Dzienik.pl powołując się na informacje z Firmy Esteticmed, która prowadzi dwie kliniki medycyny estetycznej w Bydgoszczy i Częstochowie oraz jest zrzeszona w Stowarzyszeniu Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Dr n. med. Marcin Bieńkowski, specjalista chirurg, lekarz medycyny estetycznej z klinik Esteticmed tłumaczy, że blokowanie czynności gruczołów potowych przy pomocy toksyny botulinowej to sposób, który przynosi rezultaty, ale wiąże się z częstymi powtórzeniami kosztownych zabiegów ostrzykiwania obszarów skóry dotkniętej problemem. Bieńkowski zaznacza, że widoczny efekt działania zabiegu pojawia się po 24 godzinach do 7 dni i utrzymuje się przez 4 do 6 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępując te wcześniej zablokowane.

Ze statystyk udostępnionych przez Esteticmed na stronie internetowej wynika, że 80 proc. leczonych reaguje na toksynę botulinową dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dzieje się tak u 20 proc. pacjentów i tym pozostaje stosowanie np. antyperspirantów.

Bywają kłopoty

Do działań niepożądanych, przy tego typu leczeniu nadpotliwości, można – według Esteticmed – zaliczyć fakt, że czasem, do kilku godzin po zabiegu, utrzymywać się może miejscowa bolesność. Esteticmed informuje, że przy leczeniu nadpotliwości pach nie obserwowano żadnych powikłań, poza mogącym pojawić się lekkim świądem w okolicy pach, mijającym bez leczenia po 1-2 tygodniach. Obserwowano też czasem wyrównawcze pocenie innych okolic, również mijające po kilku tygodniach.

Natomiast przy leczeniu nadpotliwości dłoni, w kilka dni po zabiegu, obserwowano przejściowe osłabienie siły mięśniowej, polegające na niemożności odwiedzenia, zwłaszcza piątego palca, rzadziej kciuka i wykonania silnego uścisku dłoni. Jak tłumaczą w Esteticmed objawy te jednak zupełnie nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych zajęć (Stan taki może okazać się jednak nie do zaakceptowania na przykład u pianisty).

Klinika dodaje, że istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia objawów “grypopodobnych” (zmęczenie, niewielki wzrost temperatury ciała, bóle mięśniowe), jednak ta dolegliwość ustępuje w ciągu kilku dni.

Poznaj przeciwwskazania

Jak informuje Esteticmed do bezwzględnych przeciwwskazań leczenia nadpotliwości botoksem zaliczają się zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona), nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie), miejscowe infekcje skóry, ciąża, okres laktacji.

Poza tym bezwzględnym przeciwskazaniem jest stosowanie niektórych leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia.

Esteticmed wymienia następujące farmaceutyki: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna.

Leczenie laserem

Zdaniem dr Marcina Bieńkowskiego dobrym rozwiązaniem problemu z nadmierną potliwością jest nowatorska metoda laserowego usuwania gruczołów potowych w obrębie pach. Lekarz podkreśla, że ten zabieg, w przeciwieństwie do terapii toksyną botulinową, jest jednorazowy.

Bieńkowski tłumaczy, że zabieg polega na wprowadzeniu światłowodu lasera przez mikronacięcie skóry w obręb tkanki podskórnej pach i zniszczeniu znajdujących się tam gruczołów potowych. Po zabiegu miejsca nacięć skóry zamyka się plastrami lub szwami, a czas trwania całej procedury to około 45 minut.

Lekarz dodaje, że rekonwalescencja jest szybka i obejmuje około 48–72 godzin, podczas których stopniowo zmniejsza się obrzęk i bolesność w obszarach poddanych zabiegowi.

Na koniec należy dodać, że pocenie to prawidłowy i naturalny proces zachodzący w organizmie. Na powierzchni ciała ludzkiego znajduje się około 2-3 mln gruczołów potowych, a na 1 cm2 przypada średnio 300 gruczołów. Człowiek wydziela od kilku ml do kilku litrów potu dziennie. Bez możliwości pocenia, organizm uległby przegrzaniu.

Źródło: Dziennik.pl, Esteticmed.pl


Komentarze

  • Mateusz napisał:

    Witam ja mam takie pytanko czy po usunięciu gruczołów potowych pod pachami laserem efekt jest trwały ? czy po 2,3 latach może powrócić do takiego stanu jak przed zabiegiem .

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>