Oko w oko ze skalpelem

Okolica oczu ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu całej twarzy. Niestety jest to obszar, który dosyć szybko ulega procesowi starzenia. W mediach dużo mówi się o metodach korekcji kurzych łapek czy cieni pod oczami. Ale co z powiekami? One również mają ogromny wpływ na wygląd okolicy oka. Kiedy opadają, twarz wydaje się zmęczona, a przez to również starsza.

Opadanie powiek związane jest z utratą napięcia i sprężystości skóry. W tym obszarze jest ona bardzo cienka, przez co dosyć szybko dochodzi do sytuacji, kiedy jest jej po prostu za dużo. Jeżeli chodzi o powieki dolne najczęstszym problemem jest tłuszcz okołogałkowy, który w rezultacie zwiększania się wiotkości tkanek, zaczyna tworzyć tzw. worki pod oczami.

Są to niestety naturalne procesy związane ze starzeniem się skóry. Na pewnym etapie pomocne są same wizyty u kosmetyczki, czy kosmetologa. Później warto zgłosić się do gabinetu medycyny estetycznej, a dopiero ostatnim etapem powinna być chirurgia plastyczna.

Jest to jednak sytuacja idealna – mówi dr Grażyna Jóźwiak-Zimińska, chirurg plastyk i lekarz medycyny estetycznej z gabinetu Grejs. – Do gabinetów zgłaszają się kobiety w różnym wieku, w różnym stanie zdrowotnym, dlatego nie zawsze możemy opóźnić zabieg chirurgiczny stosując inne metody, czasami to po prostu nie zadziała i pacjentka powinna o tym wiedzieć – dodaje.

20 mrugnięć na minutę

Operacja powiek dolnych i górnych (blepharoplastyka) jest skutecznym i stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, kiedy bierze się do niego doświadczony chirurg plastyczny. Operacja powiek górnych trwa około 1 godziny.

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja, na której pacjent przedstawia swoje oczekiwania, a lekarz powinien mu wyjaśnić, jakie są ograniczenia operacji oraz przeciwwskazania, na jakie efekty można liczyć oraz jaki będzie okres rekonwalescencji. Pacjent powinien też wykonać podstawowe badania. Co ciekawe wiele zabiegów z zakresu plastyki powiek, np. w przypadku silnego opadania można wykonać ze wskazań medycznych.

Operacja powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy powiek. – Skóra na powiekach jest bardzo cienka, dlatego zabieg wymaga stosowania delikatnych narzędzi i delikatnego obchodzenia się z tkankami – mówi dr Jóźwiak-Zimińska.

Dr Lubomir Lembas, chirurg plastyczny ze Szpitala Lux Med podkreśla, że do zabiegu trzeba podejść całościowo. Co to oznacza? – Kiedy patrzymy na osobę nie widzimy powieki, czy samego oka, chodzi o ogólne wrażenie – tłumaczy. Przypomina jednocześnie, że powieki to wyjątkowo ruchliwa część twarzy. Mrugamy około 20 razy na minutę 1200 razy na godzinę i około 20000 razy na dobę. – Oko cały czas jest w ruchu i tak musi być po zabiegu – zauważa.

Kluczowe są proporcje

Zdaniem dr Lubomira Lembasa podstawowym celem zabiegu blepharoplastyki jest doprowadzenie do sytuacji w której okolica oka odzyskuje prawidłowe proporcje. (…)

Rynek estetyczny 3/VI-IX/2015 okładka
Rynek estetyczny 3/VI-IX/2015 okładka

Chcesz wiedzieć więcej? Cały tekst i wiele innych ciekawych, unikalnych artykułów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w ostatnim numerze „Rynku estetycznego” .

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>