Około 40 roku życia ilość kwasu hialuronowego w skórze zmniejsza się o połowę w stosunku do wczesnej młodości – zauważa doktor Monika Nunberg-Sawicka z Gabinetu Dermatologii Leczniczej i Estetycznej w Warszawie. Wypełniacze na bazie tej substancji to obok popularnego „botoksu” główne narzędzie pracy lekarzy, zajmujących się medycyną estetyczną
– Czym tak naprawdę jest kwas hialuronowy?
Monika Nunberg-Sawicka: – Kwas hialuronowy to naturalny mukopolisacharyd, organiczny związek chemiczny, który nasz organizm produkuje samoistnie. Najwięcej mamy go w okresie niemowlęcym, lecz około 40 roku życia jego ilość w skórze zmniejsza się o połowę. Kwas hialuronowy jest substancją bardzo uniwersalną i cenioną przez lekarzy.
– Do czego służy kwas hialuronowy w medycynie estetycznej?
– Zbiegi odmładzające i rewitalizujące z użyciem kwasu hialuronowego uzupełniają jego niedobór w skórze. Dodatkowo w medycynie estetycznej substancja ta ma wiele innych zastosowań: służy do wypełniania bruzd i zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełniania bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust.
Za pomocą kwasu hialuronowego można też poprawić wygląd skóry na szyi, dekolcie, dłoniach czy łokciach. Pacjenci udający się do lekarza medycyny estetycznej po poradę i pomoc, mogą po dokładnej diagnozie usłyszeć propozycję wykonania zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego. Jego różnorodne właściwości znajdą zastosowanie w wielu przypadkach.
– Jakie znaczenie ma to, czy preparat używany do zabiegów jest usieciowany, czy nieusieciowany?
– Kwas hialuronowy nieusieciowany wstrzykujemy w postaci maleńkich depozytów płytko w skórę, by poprawić jej nawilżenie, napięcie, świetlistość oraz warunki ,”do pracy” komórek skóry i naskórka. W ten sposób możemy też wygładzić drobne zmarszczki.
Hialuronian może być wstrzykiwany pojedynczo lub w połączeniu z innymi wartościowymi substancjami. Takie zabiegi nazywamy mezoterapią. Wykonujemy je w seriach kilku spotkań, w określonych odstępach czasu, tak by efekt potęgował się i utrwalał.
Jeśli problem nie dotyczy tylko stanu skóry, lecz związany jest z zanikiem i przemieszczeniem tkanek, brakiem objętości, powstawaniem bruzd, zmarszczek i obwisłości – dobrze sprawdzają się iniekcje usieciowanego kwasu hialurowanego. Dzięki swojej budowie pozostaje on dłużej w miejscu podania, korygując niedoskonałości na długie miesiące.
– Jakie skutki uboczne mogą się pojawić po iniekcjach z kwasu hialuronowego? Kiedy jest to powód do zmartwień?
– Lekarz na ogół w trakcie zabiegu jest w stanie ocenić możliwość wystąpienia powikłań u pacjenta i uprzedzić, jak będzie w konkretnym przypadku. Objawy pojawiające się po iniekcjach z kwasu hialuronowego są przemijające i niezbyt nasilone. Powinny ustąpić w przeciągu jednego, dwóch dni.
Wyjątek stanowią siniaki, które mogą utrzymywać się nieco dłużej. Jeśli jednak ból, rumień, obrzęk utrzymuje się i nasila, pacjent powinien poinformować lekarza, by można było zastosować jak najszybciej odpowiednią terapię.
– Kiedy pacjent powinien udać się na kontrolną konsultację?
– Termin planowej wizyty kontrolnej, zależy od wykonanego zabiegu i rodzaju użytego preparatu. Czasami powinniśmy umówić się po tygodniu, a czasami dopiero po 3 miesiącach. Jednak trzeba przekazać pacjentowi, że jeśli coś go niepokoi, lepiej niech nie czeka do wizyty kontrolnej, tylko uda się do lekarza jak najszybciej.
Źródło: informacja prasowa/rynekestetyczny.pl