Nos kluczem do młodej twarzy

Dzięki zabiegom z kwasem hialuronowym nos może wyglądać młodziej. Eksperci podkreślają, że jego wygląd ma ogromne znaczenie dla ogólnego wizerunku twarzy. Nieprzypadkowo chirurgiczna korekcja nosa to jedna z najpopularniejszych operacji. Kwas hialuronowy odmładza, natomiast chirurgia plastyczna pozwala pozbyć się defektów, czy zaburzeń drożności i poprawić kształt

Według dermatolog Barbary Walkiewicz-Cyrańskiej, pacjentkom, które korzystają z korekcji nosa kwasem hialuronowym na ogół zależy na zaradzeniu zmianom, wynikającym z upływającego czasu. – Nos się starzeje i dotyczy to zarówno tkanki kostnej, chrząstek, jak i tkanki miękkiej – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE).

Chętni na korekcje nosa

Jak zauważa lekarka rośnie popularność tego typu procedur, jednak w Polsce nadal wykonywanych jest ich stosunkowo niewiele. – Byłam zaskoczona popularnością małoinwazyjnej korekcji nosa w Hiszpanii, gdzie kwas hialuronowy kojarzony jest w dużej mierze właśnie z takim zabiegiem – dzieli się swoimi doświadczeniami dermatolog, zauważając, że sytuacja w Polce jest inna.

Jej zdaniem jest to m. in. kwestia różnic anatomicznych. Jak tłumaczy kobiety o południowym typie urody często mają dużo większe części miękkie z dużym zagłębieniem, tzw siodłem. Stąd popularność wypełnień.

Musimy sobie zdawać sprawę z ograniczeń korekty nosa z pomocą kwasu hialuronowego. To nie są nigdy te same możliwości, jakie ma chirurgia plastyczna – zastrzega prezes SLDE. Korekcja nosa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

Jak zauważa specjalista w tej dziedzinie dr Lubomir Lembas, prawie zawsze operacja ma wskazania lecznicze obok czysto estetycznych. Choć chirurgia plastyczna kojarzy się z usuwaniem zewnętrznych cech starzenia się, to pacjenci zgłaszający się do plastyki nosa w przeważającej większości są osobami młodymi, a nawet jeśli są starsze to na ogół wcale nie oczekują odmłodzenia.

Sto sześć operacji nosa, które wykonał w zeszłym roku dr Lubomir Lembas to niemal w 100 procentach tzw. funkcjonalne plastyki nosa, których celem była korekta nabytych lub wrodzonych zniekształceń nosa ze szczególnym zwróceniem uwagi na poprawę drożności. – Żaden pacjent nie oczekiwał “odmłodzenia nosa” – mówi nam lekarz.

Nos się starzeje

Nos z biegiem czasu wydaje się być coraz dłuższy i coraz bardziej haczykowaty oraz zanikają pewne objętości – opisuje główne cechy starzejącego się nosa Barbara Walkiewicz-Cyrańska. Dr Lubomir Lembas zauważa, że u większości ludzi wraz z wiekiem opada czubek nosa.

Siły grawitacji są nieubłagane. Opadają policzki, brwi i powieki, opada też czubek nosa – mówi chirurg plastyczny. Dodaje, że  z wiekiem pojawia się też garbek na grzbiecie nosa. Jest to z jednej strony kolejny skutek opadania czubka, z drugiej kwestia zaniku tkanek miękkich, co powoduje uwidocznienie się wypukłego kostnego grzbietu.

Pomimo, że pacjenci przed operacją nosa nie oczekują wprost jego odmłodzenia, to jednak po operacji wygląda on młodziej i udziela się to całej twarzy – tłumaczy dr Lembas. Według niego atrakcyjny wygląd twarzy zależy od trzech uniwersalnych cech.

Są to: młodość, symetria oraz specyficzność cech dla płci (w skrócie: twarz męska musi być męska, a kobieca musi być kobieca). – Te same zasady dotyczą nosa – stwierdza lekarz.

Opadnięty czubek nosa i garbek – to cechy starzejącego się nosa, a więc usunięcie garbka i uniesienie czubka spowoduje, że nos będzie bardziej atrakcyjny. Ponadto dr Lembas zwraca uwagę, że wszelkie znaczące asymetrie są natychmiast wychwytywane przez oko drugiego człowieka. Nos asymetryczny nie jest atrakcyjny.

Poprawa symetrii to jedno z najczęstszych wskazań do operacji – mówi chirurg plastyk. Jednocześnie podkreśla, że wzorzec nosa kobiecego i męskiego jest inny. Kobiety dobrze wyglądają z małym, a nawet zadartym nosem, a w przypadku mężczyzn jest wręcz przeciwnie – nos męski nie może być zbyt mały.

Nie widać ale widać

Zdaniem dr Barbary Walkiewicz-Cyrańskiej… (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/IV-VI/2016
Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/IV-VI/2016

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

PRENUMERATY

lub do EMPIKu

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>