O właściwościach nowego preparatu kolagenowego Linerase rozmawiamy z dr Enrico Guarino, który wraz z zespołem naukowców z Aquila University we Włoszech badał jego właściwości. – Celem badań klinicznych była ocena skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów – mówi włoski lekarz
Rynek estetyczny: – Jaki jest mechanizm działania nowego atelokolagenu?
Enrico Guarino: – Przed zabiegiem preparat jest przygotowany w roztworze soli fizjologicznej lub wody do iniekcji. Pod wpływem rozpuszczania kolagen typu I ulega spontanicznej reakcji hydrolizy w wyniku której powstają aminokwasy i tripepdtydy.
Aminokwasy są wykorzystywane przez fibroblasty w skórze jako budulec do tworzenia kolagenu i elastyny. Z kolei tripeptydy pełnią ważne funkcje biologiczne, stanowią składnik potrzebny do produkowania przez fibroblasty kolagenu i elastyny, pełniąc jednocześnie rolę biologicznych przekaźników. Tripeptydy zawierają substancje, które działają jak czynniki wzrostu. Dzięki temu dodatkowo stymulują produkcję nowych fibroblastów, które z kolei wytwarzają kolagen typu III. Ponadto tripeptydy mają pozytywny wpływ na strukturę skóry.
– Z informacji dystrybutora preparatu wynika, że nie trzeba obawiać się reakcji alergicznych. Dlaczego?
– Już wiele lat temu kolagen był wykorzystywany jako wypełniacz. Jednak od jego stosowania odstraszały właśnie silne reakcje alergiczne u pacjentów. Z atelokolagenem tego problemu nie ma, ponieważ jest pozbawiony alergennych terminali peptydowych – telopeptydów.
Dodatkowo aby wywołać reakcję alergiczną cząsteczki muszą osiągnąć krytyczna masę atomową 10 kDa. Tymczasem nowy kolagen w roztworze do iniekcji ulega samoistnej hydrolizie, a cząsteczki aminokwasów i tripeptydów, które powstają o masie atomowej 3-6 kDa, nie zbliżają się nawet do tego krytycznego rozmiaru.
– Prezentował Doktor rezultaty badań klinicznych m.in. podczas Kongresu Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych w Warszawie. Na czym polegały?
– Celem badań klinicznych była ocena skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów z nowym preparatem kolagenowym, wykonanych u 216 pacjentów. We współpracy z naukowcami z Aquila University we Włoszech udało nam się udowodnić, że Linerase jest skutecznym rozwiązaniem w terapiach estetycznych przeciw starzeniu się skóry.
– Jakie były główne rezultaty badań?
– Okazało się np. że tylko u jednego na 216 pacjentów zaobserwowaliśmy… (…)
Chcesz wiedzieć więcej? Cały wywiad i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Zapraszamy do PRENUMERATY
lub do EMPIKu