Rynek estetyczny: co ciekawego w numerze

Coraz więcej metod biostymulacyjnych pojawia się na liście usług dostępnych w renomowanych gabinetach medycyny estetycznej. W numerze piszemy o najpopularniejszych i najciekawszych z nich. Rozmawiamy z inżynierem biomedycznym o plazmie, z ginekologiem o kwasie hialuronowym. Publikujemy obszerny artykuł o wykorzystaniu innowacyjnej metody diagnostycznej (bilanse biologiczne) w medycynie estetycznej. Nie zabrakło też branżowych nowinek oraz praktycznych informacji prawnych i biznesowych

Zasadne jest uregulowanie materii medycyny estetycznej w polskim prawie – uważa prof. Marek Chmaj, znany konstytucjonalista. Jego zdaniem brak wyłączności wykonywania zabiegów medycyny estetycznej przez lekarzy jest rezultatem luki prawnej, która może doprowadzić do zagrożenia zdrowia a nawet życia pacjentów. Portal rynekesetyczny.pl dotarł do tekstu opinii prof. Marka Chmaja.

Ciekawa wydaje się być inicjatywa Naczelnej Izby Lekarskiej. Pod koniec zeszłego roku zwróciła się z oficjalnym apelem do ministra zdrowia ws. podjęcia prac legislacyjnych nad regulacjami dla medycyny estetycznej. Szczegóły w numerze.

Piszemy też m. in. o tym, jak zakończyła się głośna sprawa obywatelki Szwecji, która przyjechała do Polski na operację plastyczną. W 2010 r. Christina Hedlund przeszła w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku (PCT) tragiczną w skutkach operację powiększania piersi, po której do dziś znajduje się w stanie wegetatywnym. Oskarżonych w tej sprawie było 5 osób.

Biostymulacja: ważny trend w estetyce

W zeszłym roku obserwowaliśmy dynamiczny rozwój metod biostymulacyjnych. W medycynie estetycznej pojawiały się nowe preparaty tego typu a sprawdzone metody, takie jak osocze bogatopłytkowe, nadal zyskiwały na popularności.

Organizm ludzki posiada ogromny potencjał. Jest sporo substancji, które mogłyby znaleźć zastosowanie w medycynie estetycznej, czy regeneracyjnej – mówił w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” Andrzej Ignaciuk prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

W artykule piszemy zarówno o dobrze znanym osoczu, jak i o autologicznych fibroblastach, fibrynie, czy komórkach macierzystych. Zwracamy też uwagę na kilka innowacyjnych preparatów.

Plazma okiem inżyniera biomedycznego

Plazmą jest piorun, plazmą jest płomień zapalniczki a także technologia zastosowana w neonach. Nie wyobrażamy sobie jednak stosowania ich w leczeniu skóry pacjentów – tłumaczy w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” mgr inż. Sara Ciocca, inżynier biomedyczny GMV, producenta Plexr.

W obecnych czasach, kiedy wszystko można teoretycznie skopiować i nazwać „plazmą”, lekarz staje przed niezwykle trudnym zadaniem, próbując ocenić, czy urządzenie plazmowe jest bezpieczne dla jego pacjentów – ostrzega ekspert. Przede wszystkim sugeruje zwrócenie uwagi na parametry generatora plazmy. W jaki sposób, z zastosowaniem jakiej energii efekt plazmy jest wywoływany.

Kwas hialuronowy w ginekologii

Kwas hialuronowy, najczęściej wykorzystywany w różnego rodzaju preparatach do korekcji efektów starzenia się twarzy, znajduje coraz więcej zastosowań. – Jest coraz powszechniej stosowany w ginekologii plastycznej nie tylko jako wypełniacz w przypadku atrofii warg sromowych większych – informuje w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” ginekolog, dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak.

Jak tłumaczy zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest prosty do przeprowadzenia, jednak jego bezpieczeństwo zależy od wiedzy i doświadczenia wykonującego. Jej zdaniem zabiegi te powinny być zarezerwowane dla ginekologów zwłaszcza jeśli mówimy o wypełnieniu warg sromowych większych. – Łatwo jest tutaj o podanie tego preparatu w niewłaściwą przestrzeń co może spowodować nieestetyczny wygląd i dolegliwości bólowe okolicy warg sromowych większych – ostrzega.

Od pojedynczej komórki do stylu życia

Od kilku lat wykonywane są na świecie, również w Polsce, szczegółowe bilanse biologiczne, dzięki którym można określić stan organizmu. Opierają się m. in. na analizie budowy i funkcji błon komórkowych. Mogą mieć ogromne znaczenie diagnostyczne a w obszarze medycyny estetycznej pozwalają unikać powikłań, zwiększać skuteczność i działanie zabiegów oraz wspierać zdrowy styl życia

Bilanse biologiczne być może za pięć, dziesięć lat będą standardem w diagnostyce – uważa dr Piotr Niedziałkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME oraz szef stołecznego Centrum Zdrowej Skóry.

Dostępna jest spora liczba badań, które mogą wchodzić w skład bilansu biologicznego. Dla każdego pacjenta lekarz dostosowuje odpowiedni zestaw. Według dr Piotra Niedziałkowskiego analiza wyników pozwala na wgląd w głąb organizmu na poziomie komórkowym.

Coraz więcej Polaków stać na luksus

Liczba zamożnych i bogatych Polaków w 2016 r. przekroczyła 1 milion a najwięcej takich osób mieszka w woj. mazowieckim, śląskim i dolnośląskim – wynika z dorocznego raportu KPMG “Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2016”. To dobra wiadomość dla medycyny estetycznej, ponieważ konsumenci dóbr luksusowych to często te same osoby, które korzystają z zabiegów odmładzających. – Warto jednak podkreślić, że dane te dotyczą obecnie tylko ok. 3 proc. ogółu – mówi Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce.

Według szacunków KPMG wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w porównaniu z rokiem 2015 wzrosła o 15 proc. i wynosi obecnie 16,4 mld zł. Osoby zamożne i bogate przeznaczają około 10 proc. swoich dochodów netto na zakup towarów luksusowych.

Warto jednak dodać, że raport KPMG powstawał w 2016 r. i został opublikowany w grudniu. Analitycy nie wiedzieli jeszcze wówczas jaka powstanie sytuacja w Polsce, jak destrukcyjna z punktu widzenia gospodarczego może być polityka polskiego rządu oraz do jakiego stopnia nieprzewidywalne będzie otoczenie naszego kraju. Osobom działającym na rynku zabiegów estetycznych pozostaje mieć nadzieję, że zapaść nie będzie zbyt głęboka oraz, że rynek dóbr luksusowych – jak zazwyczaj – wykaże się dużą odpornością na wahania gospodarcze.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2017

Prenumerata i EMPIK

Te i wiele innych ciekawych tematów znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej „Rynek estetyczny”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

Źródło: Rynek estetyczny


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>