Od lat wykonywane są na świecie, od niedawna również w Polsce – szczegółowe bilanse biologiczne, dzięki którym można określić stan organizmu. Opierają się m. in. na analizie budowy i funkcji błon komórkowych. Mogą mieć ogromne znaczenie diagnostyczne a w obszarze medycyny estetycznej pozwalają uniknąć powikłań, zwiększyć skuteczność i działanie zabiegów oraz wspierać zdrowy styl życia
– Bilanse biologiczne być może za pięć, dziesięć lat będą standardem w diagnostyce – uważa dr Piotr Niedziałkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej POLME oraz szef stołecznego Centrum Zdrowej Skóry. Jest on jednym z dwóch lekarzy, wykonujących pełne bilanse biologiczne w Polsce. Zapewnia, że to metoda, która pozwala na podstawie analizy naukowej wyeliminować wiele czynników ryzyka zdrowotnego z naszego życia, przewidywać powikłania po zabiegach, zwiększać ich skuteczność oraz przestawić swój styl życia w tryb „anti-aging”.
Pracochłonna analiza
Jak wynika z udostępnionych przed dr Piotra Niedziałkowskiego informacji bilanse biologiczne to trudna analiza, wymagająca od lekarza dużego zaangażowania. Każdemu pacjentowi lekarz poświęca łącznie od 3 do 5 godz. Na ten czas składa się 1,5 godziny na pierwszą wizytę w gabinecie, około 1 godziny na drugą wizytę oraz około 1 do 3 godzin na analizę wyników badania oraz przygotowanie indywidualnych zaleceń dla pacjenta.
Bilanse biologiczne są wykonywane, podobnie jak badania standardowe, z krwi, moczu, kału, czy śliny. Jak tłumaczy dr Niedziałkowski otrzymane – po 4-6 tygodniach od pobrania – wyniki wykorzystuje się w celu oceny ryzyka wystąpienia dysfunkcji poszczególnych układów m. in. zaburzeń równowagi układu immunologicznego, subklinicznych stanów zapalnych, niedoborów i nadmiarów poszczególnych mikroelementów, hormonów i witamin, zaburzeń na poziomie obrony antyoksydacyjnej, jakości flory bakteryjnej, grzybiczej itp., które są korelowane, zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi i pozawalają na określenie podwyższonego ryzyka zachorowania.
Wczesna diagnostyka
Co ciekawe na podstawie parametrów, interpretowanych przez lekarza, odkrywa się zaburzenia, mogące sprzyjać powstawaniu chorób, które ujawnią się w postaci tradycyjnych symptomów dopiero za kilka lub kilkanaście lat. – Większość zaburzeń rozpoczyna się już w dzieciństwie, mimo iż objawiają się dopiero w wieku dorosłym lub na starość. Jeżeli zatem odpowiednio wcześnie skorygujemy odpowiednie parametry, znacznie zmniejszymy ryzyko pojawienia się choroby – tłumaczy dr Piotr Niedziałkowski.
Lekarz zapewnia, że Profilaktyczne Bilanse Biologiczne (PBB) są realizowane w oparciu o nowoczesną technologię. Zastrzega, że aby mogły spełniać swoją rolę i być niezwykle precyzyjną metodą, należy rygorystycznie przestrzegać know-how, nad którym czuwa Stowarzyszenie Mediprevent (Francuskie Stowarzyszenie Lekarzy na rzecz Medycyny Zapobiegawczej).
Z powodów merytorycznych i ekonomicznych, wszystkie bilanse zlecane w Europie są kierowane do jednego laboratorium w Belgii. Bilanse biologiczne zlecają i analizują tylko lekarze po odpowiednim szkoleniu. (…)
Nowa diagnostyka a medycyna estetyczna
Zarówno pacjenci jak i lekarze oczekują, że wykonane zabiegi estetyczne przyniosą spektakularny i długotrwały efekt. Dlaczego jednak tak się nie dzieje u wszystkich? Czy i jakie czynniki wpływają na wyniki i utrzymywanie się efektów zabiegów estetycznych?
Zdaniem dr Piotra Niedziałkowskiego w dobie rozwoju nowoczesnej diagnostyki można np. wyeliminować stany, które są powodem krótkotrwałego utrzymywania się kwasu hialuronowego w tkankach, gorszej regeneracji naskórka, zmniejszonego wytwarzania kolagenu, czy w najgorszym przypadku – powikłań. Żeby tego dokonać….
Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł nt. bilansów biologicznych i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Zapraszamy do PRENUMERATY
lub do EMPIKu