Z opublikowanego w tym roku raportu NIK wynika, że polscy konsumenci spożywają coraz więcej suplementów diety, traktując je niesłusznie jako panaceum na różne dolegliwości. O tym jaki sens ma suplementacja rozmawiamy z dr Piotrem Niedziałkowskim, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii, dyplomowanym lekarzem medycyny estetycznej, kierownikiem Centrum Zdrowej Skóry w Warszawie
Rynek estetyczny: – Czy w ogóle warto sięgać po suplementy, skoro, jak wynika z raportu NIK, może wiązać się to z ryzykiem?
Piotr Niedziałkowski: – Istnieją badania, które wykazały mniejszą zawartość substancji odżywczych w warzywach i owocach, a tym samym, logicznie konkludując, w pokarmach. Jednocześnie zapotrzebowanie organizmu ludzkiego jest od wieków wciąż takie samo. Ta dysproporcja zmusza nas do suplementacji niektórych substancji odżywczych.
Przestrzegam jednak przed bezmyślnym przyjmowaniem tego typu produktów. Zazwyczaj źle się to kończy. Niewskazane są zarówno niedobory jak i nadmiary.
– Czy suplementacja działa? A może wystarczy właściwa dieta?
– Odpowiednio dobrana suplementacja pozwala zachować optymalnie prawidłowe funkcje komórek naszego ciała. Właśnie na poziomie komórkowym zaczyna się każda choroba przewlekła, jak również proces starzenia się organizmu.
Właściwa dieta jest podstawą wewnętrznej homeostazy. Jednak przy dzisiejszym trybie życia równowaga jest niezwykle trudna do osiągnięcia.
– W jaki sposób można używać suplementów, czym się kierować przy ich wyborze?
– Zanim zastosuję określony suplement u mojego pacjenta, muszę być pewny czego i w jakiej ilości mu brakuje. Dostępne są badania laboratoryjne, dzięki którym możemy uzyskać wiarygodne dane i odpowiednio do nich dobrać terapię.
Dzięki tym badaniom można kontrolować jakość produktu w bardzo prosty sposób. Z kolei badania kontrolne w jasny sposób wskazują poprawę parametrów.
Warto dodać, że dobry suplement na ogół kosztuje. Większość społeczeństwa jednak zadowala się nazwą, nie zwracając uwagi na składem, czy wykonanie badań. To mnie martwi.
– Skąd pacjent ma wiedzieć, czy dany preparat suplementacyjny zawiera deklarowany przez producenta skład lub nie jest szkodliwy?
– (…)
Chcesz wiedzieć więcej? Cały wywiad i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Zapraszamy do PRENUMERATY
lub do EMPIKu