PLEXR w medycynie estetycznej i dermatologii

Plazma medyczna jest już standardem w klinikach medycyny estetycznej w Europie i w Polsce. Czym jednak jest ta technologia, w jaki sposób zdolna jest do usuwania nadmiaru wiotkiej skóry i uzyskania efektu terapetycznego?

Autorka artykułu: dr n. med. dermatolog Joanna Magdziarz-Orlitz

Jednym z najbardziej interesujących urządzeń generujących mikro plazmę jest Plexr ze względu na liczbę publikacji klinicznych i doniesień medycznych potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania. Nie jest to jednak jedyny powód.

Technologia generowania mikrowiązki plazmy w Plexr jest unikalna ze względu na zastosowane źródło energii wyzwalające powstawanie plazmy. Jest to niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo pracy tym urządzeniem w okolicy oka.

Klucz do skuteczności i bezpieczeństwa to parametry generatora plazmy

Na polskim rynku medycyny estetycznej pojawiły się różne technologie mówiące o wykorzystaniu mikrowiązki plazmy jako czynnika pozwalającego ma sublimację komórek naskórka i uzykaniu w ten sposób efektu terapeutycznego w postaci usunięcia nadmiaru wiotkiej skóry. PLEXR (plazma EXeResis) to uniklna technologia generowania mikrowiązki plazmy.

Istnieje kilka rodzajów plazmy generowanej przez różne źródła energii. I to jest istota tej technologii zastosowanej w urządzeniach stosowanych w medycynie estetycznej. Najważniejsze jest to w jaki sposób plazma powstaje, jakie źródło energii ją generuje a nie sama plazma. Najważniejszym aspektem nie jest bowiem sama zdolność urządzenia do generowania mikrowiązki plazmy ale źródło energii, które jest ją w stanie wywołać. P

lazmą jest piorun, plazmą jest płomień zapalniczki a także technologia zastosowana w neonach. Nie wyobrażamy sobie jednak stosowania ich w leczeniu skóry pacjentów. W przypadku Plexr jest to prąd elektryczny o wysokim napięciu, niskiej częstotliwości i niskim natężeniu. Wysokie napięcie jest potrzebne do wywołania samego efektu iskry elektrycznej wyzwalającej zjawisko plazmy. Pozostałe dwa parametry muszą być odpowiednio niskie aby po pierwsze nie powodować działania zbyt wysokimi częstotliwościami prądu zwłaszcza w okolicy oka a po drugie poprzez obniżone wartości natężenia prądu nie powodować jego przenikania w głębsze warstwy skóry.

Co niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa takiej technologii, generowanie plazmy odbywa się jedynie między końcówką urządzenia a skórą pacjenta nie wywołując efektu pasażu prądu przez ciało pacjenta.

Technologia ta chroniona jest dwoma międzynarodowymi patentami i jest obecnie niemożliwa do skopiowania. Źródłem energii wyzwalającym plazmę nie jest tu ani prąd elektryczny o wysoki natężeniu ani radiofrekwencja, które to technologie zostały zastosowane w innych tego typu urządzeniach na rynku. Parametry zastosowane w Plexr to nie jest kwestia przypadku – to jest wynik wieloletnich badań i doświadczeń, które zaowocowały stworzeniem urządzenia respektującego potrzeby lekarzy i pacjentów w zakresie konkretnych wskazań.

Plazma i sublimacja jako zjawisko fizyczne

Z fizycznego punktu widzenia „plazmę“ definiuje się jako czwarty stan skupienia (obok stanu stałego, gazowego i ciekłego), który zdaniem fizyków można postrzegać jako „skroplony gaz“. Faktycznie jest to gaz zjonizowany, w którym jony mogą się swobodnie przemieszczać.

Termin „zjonizowany“ oznacza, że bardzo duża część elektronów została oderwana od atomów gazów, tworząc aktywną wiązkę mikroplazmy, która dzięki różnicy potencjałów elektromagnetycznych pomiędzy końcówką urządzenia a tkanką ludzką odparowuje komórki  naskórka (keratynocyty), czyli ich sublimację. Sublimacja natomiast to termin opisujący bezpośrednie przejście od stanu stałego do gazowego.

Jest to niezwykle ważny aspekt terapii Plexr, który odpowiedzialny jest za uzyskanie efektu terapeutycznego w postaci napięcia skóry i usunięcia jej nadmiaru w pożądanym obszarze. To zjawisko odróżnia Plexr od innych technologii.

Nie należy mylić pojęć „odparowania” tkanki z sublimacją tkanki, które to pojęcia często są stosowane zamiennie.  To właśnie dzięki sublimacji (czyli pominięciu stanu ciekłego w fazie działania urządzenia) możemy uzyskać natychmiastowy efekt trakcji skóry i usunięcia jej nadmiaru.

W jaki sposób Plexr działa na skórę?

Mechanizm działania Plexr na skórę obejmuje dwa etapy. Po pierwsze jest to sublimacja naskórka, czyli przejście substancji stałej bezpośrednio w fazę gazową z pominięciem fazy ciekłej. W zależności od zastosowanej techniki i wskazania wywołuje to efekt albo usunięcia nadmiaru skóry albo efektu trakcji skóry odpowiedzialny za efekt napięcia skóry w leczonym obszarze.

Dzieję się tak dlatego, że energia koncentruje się jedynie na końcówce igły. Możliwe jest więc zastosowanie bardzo  niskiej energii dla uzyskania maksymalnego efektu w danym wskazaniu. Taka dawka energii jest wystarczająca dla sublimacji i usunięcia nadmiaru naskórka.

W przypadku Plexr zaobserwowaliśmy także efekt drugorzędowy. Po zastosowaniu Plexr obserwujemy zwiększenie ilości włókien kolagenowych w leczonym obszarze co prawdopodobnie związane jest z działaniem stymulującej energii cieplnej. Zjawisko to zostało potwierdzone w pilotażowych badaniach klinicznych przeprowadzonych przez zespół prof. Pellacani i potwierdzone przy użyciu mikroskopu konfokalnego (publikacja w toku).

Sposób przeprowadzenia zabiegu Plexr

Do zabiegu Plexr wystarczy znieczulenie miejscowym kremem znieczulającym. Procedura polega na wykonywaniu niewielkich punktów na powierzchni skóry poprzez plazmę generowaną z urządzenia PLEXR, każdy w odległości ok 0,5 mm jeden od drugiego, pozwalając zachować perfekcyjną plastyczność w ruchu powieki aż do zakończenia procedury.

Każdy z tych uzyskanych punktów powoduje sublimację (odparowanie) powierzchownych komórek naskórka bez uszkadzania warstwy podstawnej skóry właściwej, bez krwawienia i co najważniejsze, bez powodowania uszkodzenia otaczających tkanek. Procedura trwa mniej niż 20 minut a punktowe „strupki” o średnicy ok. 0,5 mm utrzymują się od 4 do 7 dni.

W leczenia opadających powiek należy wykonać od 1 do 3 zabiegów w odstępach 40. Jest to oczywiście uzależnione od stopnia zaawansowania problemu, z którym zgłaszają się pacjenci. Jest to metoda niezwykle „dynamiczna”, ponieważ pozwala na pełną kontrolę operatora podczas procedury.

Pozwala na obserwację efektu w czasie rzeczywistym. Operator może poprosić pacjenta o zamykanie i otwieranie oczu podczas zabiegu i „na żywo” obserwować efekty swojej pracy. Dzięki temu 60-70% efektu uzyskujemy bezpośrednio po zabiegu.

Plexr jest metodą manualną, w dużym stopniu uzależnioną od zdolności i doświadczenia osoby wykonującej zabieg dlatego niezwykle ważne jest to aby zabieg ten był wykonywany przez doświadczonego, odpowiednio przeszkolonego lekarza, który pracuje na oryginalnym sprzęcie. Pozwoli to na zminimalizowanie możliwych do wystąpienia przejściowych efektów ubocznych i znacznie przyspieszy proces gojenia po zabiegu.

W przypadku Plexr wystąpienie poważnych działań niepożądanych jest praktycznie niemożliwe. Mogą jedynie wystąpić przejściowe efekty niepożądane jak obrzęk, zaczerwienie skóry czy przebarwienia, zwłaszcza jeśli pacjent nie przestrzega procedury pozabiegowej. Efekty te znikają w krótkim czasie po zabiegu i zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta, sposobu wykonania zabiegu oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu.

W celu ich zminimalizowania, lekarz musi ocenić typ skóry pacjenta i dokładnie wyjaśnić sposób postępowania pozabiegowego: mycie neutralnym mydłem, stosowanie dezynfekcji oraz stosowanie podkładu kryjącego chroniącego przed promieniowaniem słonecznym.

Moje doświadczenia z Plexr

Plexr wykorzystuję głównie w leczeniu okolicy oka. W przypadku opadającej powieki wynikającej z nadmiaru skóry w tym obszarze wykonuję od jednego do trzech zabiegów. Jest to uzależnione od stopnia zaawansowania problemu, z którym zgłaszają się moi pacjenci.

Znakomite efekty uzyskuje również w poprawie jakości skóry, likwidacji zmarszczek i usuwania nadmiaru skóry na dolnej powiece. W tym przypadku bardzo dobre efekty uzyskujemy już po pierwszym zabiegu. Skóra jest zdecydowanie bardziej napięta i grubsza, cienie pod oczami są mniej widoczne a zmarszczki znacznie spłycone.

Plexr sprawdza się jednak również w leczeniu zmarszczek „palacza”, zmarszczek w okolicy uszu a także utrwalonych zmarszczek mimicznych w okolicy oka. W tym przypadku niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiedniej techniki zabiegu, która ogranicza się do aplikacji plazmy jedynie pomiędzy zmarszczkami a nie w samych zmarszczkach co mogłoby pogłębić ten problem. 

W zależności od techniki aplikacji, która w przypadku Plexr jest niezwykle istotna  możemy leczyć również różne obszary na ciele, na których obserwujemy objawy wiotkości skóry. Osobiście często wykorzystuję Plexr do leczenia wiotkiej skóry nad kolanami czy nad łokciami a także do leczenia wiotkiej skóry na brzuchu, np. po ciąży.

Plexr okazał się również skuteczny w leczeniu utrwalonych zmarszczek na szyi i wiotkości skóry w tym obszarze. Badania kliniczne i obserwacje pacjentów poddanych tej terapii pokazują, że efekt terapeutyczny utrzymuje się od 3-4 lat. Zależy to oczywiście od naszego trybu życia i od stopnia zaawansowania zmian.

Najbardziej popularne wskazania dla Plexr

Zastosowania PLEXR to nie tylko odmładzanie okolicy oka (górna – dolna powieka, tzw. „niechirurgiczna blefaroplastyka“ ale również odmładzanie okolicy ust (zmarszczki pionowe), zabiegi na zmarszczki i zwiotczałą skórę szyi, peeling działający na zmarszczki na policzkach (mikropeeling), odmładzanie okolic narządów płciowych, usuwanie zaburzeń pigmentacyjnych (odbarwień i przebarwień), zabiegi na blizny i trądzik (faza aktywna i nieaktywna), zabiegi na rozstępy i blizny (zwłaszcza hipertroficzne) w połączeniu z innymi zabiegami, usuwanie tatuaży i mikropigmentacji (dla których trudno przeprowadzić zabiegi inną techniką ze względu na lokalizację, na przykład na wargach, powiekach, brwiach itd.) oraz usuwanie łagodnych zmian skóry (brodawek, włókniaków, zrogowaceń, ksantomatoz itd.).

Autor:  Dr n. med. Joanna Magdziarz-Orlitz

Źródło: Revisage


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>