Skóra szyi: pielęgnacja i odmłodzenie

Skóra szyi jest cieńsza, niż na twarzy i posiada mniej włókien kolagenu. Dlatego szybciej wiotczeje i wcześniej pojawiają się na niej zmarszczki, nawet tuż po 30 roku życia. Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby zadbać o ten obszar ciała od stosowania dermokosmetyków po korzystanie z możliwości medycyny estetycznej

Skóra na szyi jest wystawiona na różnego rodzaju  specyficzne bodźce, na które nie zwraca się uwagi. Skóra jest podrażniana szorstkimi swetrami, szalikami i łańcuszkami, wysuszana perfumami z dodatkiem alkoholu, latem, wystawiając twarz na słońce, zapomina się zwykle o smarowaniu szyi kremem z filtrem.

Dlatego pierwsza sprawa, o której radzą pamiętać eksperci z Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed z Wrocławia, to stosowanie kremów dermokosmetyków. Aby długo cieszyć się piękną, gładką skórą szyi, warto pamiętać, by nakładać na nią ten sam krem, co na twarz. Kosmetyk powinien zawierać substancje nawilżające, odżywcze i liftingujące, takie jak witaminy A, E i C, koenzym Q10 i flawonoidy. Nie należy zapominać także o kremach z filtrem, również`w okresie jesienno-zimowym.

Nakładając krem, warto dodatkowo pozwolić sobie na odrobinę relaksu i wykonać delikatny masaż szyi. Dzięki temu zostanie pobudzone krążenie oraz wzmocnią się mięśnie. Ruchy rąk powinny być zgodne z kierunkiem przebiegu mięśni – od dołu ku górze. Masaż można wykonać także podczas kąpieli, stosując np. gąbkę lub rękawicę zanurzoną w chłodnej wodzie (to dodatkowo poprawi jędrność skóry).

Zabieg zwiększenia napięcia skóry podbródka Ulthera. Dzięki możliwości obrazowania możemy precyzyjnie działać na SMAS – powierzchowny system powięzi odpowiedzialnych za napięcie skóry Fot. Dermamed

Po co do lekarza

Gdy objawy starzenia się skóry szyi stają się coraz bardziej widoczne, warto skorzystać z pomocy specjalisty w gabinecie medycyny estetycznej. Dobre efekty może dać m.in. zastosowanie lasera frakcyjnego, liftingu termicznego, czy mezoterapii igłowej.

W Dermamed zwracają uwagę na innowacyjną technikę odmładzania skóry – i-PRF – opracowaną przez prof. Joseph Choukroun z Francji. To zabieg nieco podobny do procedury z osoczem bogatopłytkowym, preparatem uzyskiwanym z własnej krwi pacjenta, jednak o innych właściwościach, dzięki pracy specjalisty z Francji nad optymalizacją procesu obróbki i podania materiału.

Jak wyjaśnia dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista z Dermamed: – i-PRF polega na wstrzyknięciu w skórę pacjenta zawiesiny komórek macierzystych, płytek krwi i innych elementów stymulujących regenerację w fibrynie. Dzięki temu w krótkim czasie można uzyskać delikatny efekt wypełnienia tkanki i postępującą regenerację, stymulowaną przez czynnik wzrostu.

Według niej w praktyce oznacza to, że zabieg medycyny estetycznej w widoczny sposób zmniejsza widoczność zmarszczek i redukuje wiotkość skóry szyi. Sprawdza się także jako element profilaktyki starzenia się skóry.

Zabieg laserem Fotona z użyciem innowacyjnego skanera F22 – obecnie jeden z najsilniejszych zabiegów odmładzających, Fot. Dermamed

Lasery i inne technologie medyczne

Jedne z najskuteczniejszych zabiegów, poprawiających wygląd skóry szyi, przeprowadza się – zdaniem ekspertów z Dermamed – z użyciem odpowiednich technologii medycznych. – Nie ma jednej technologii poprawiającej wszystkie aspekty – zastrzega dr Karolina Kopeć i tłumaczy, że  jakość skóry poprawiają np. zabiegi z użyciem różnych laserów frakcyjnych.

W profilaktyce i leczeniu pierwszych objawów starzenia stosujemy tzw. lasery nieablacyjne. Gdy skóra szyi jest w gorszej kondycji – lasery ablacyjne, takie jak CO2 i Er-Yag – informuje. Wyjaśnia, że  innych działań wymaga wiotkość skóry: pasma platyzmy, opadający podbródek.

Tutaj stosujemy jedyne urządzenie z obrazowaniem w technologii HiFu-Ulthera, a w trudniejszych przypadkach nasi chirurdzy przeprowadzają innowacyjny zabieg podgrzewający precyzyjnie tkanki od wewnątrz-Thermi Tight – mówi dr Karolina Kopeć.

Warto szybko zareagować

W Dermamed tłumaczą, że skóra szyi ma dużo mniej komórek macierzystych niż skóra twarzy. Jest to przyczyną trudności w leczeniu objawów starzenia się tej okolicy.

Im wcześniej rozpoczniemy zabiegi profilaktyczne z wykorzystaniem laserów frakcyjnych i technologii HiFu, tym dłużej szyja będzie młoda – uważa dr Karolina Kopeć. – Warto pamiętać, że zabiegi, które prowadzimy u osób młodszych są mało uciążliwe i nie wymagają rekonwalescencji – dodaje.

Według niej nie do przecenienia jest też codzienna profilaktyka i właściwe nawyki. Prostowanie pleców i utrzymywanie lekko uniesionej głowy zapobiegnie powstawaniu zmarszczek poprzecznych na szyi. Pozytywnie wpłynie również na ogólne samopoczucie.

Warto zadbać też o optymalną pozycję w czasie snu. Najbardziej korzystna jest pozycja na plecach, z dobrze podpartym karkiem. Dzięki temu skóra na szyi nie napina się i nie skręca.

Źródło: Dermamed


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>