Chirurg plastyczny o botoksie

Toksyna botulinowa – nazywana potocznie botoksem – sprawia, że rysy stają się łagodne, a twarz może wyglądać kilka lat młodziej. Kojarzona jest głównie z niwelowaniem zmarszczek, ale pomaga również w walce z bruksizmem i nadpotliwością. O tym co warto wiedzieć o botoksie mówi znany, pomorski chirurg plastyczny Andrzej Krajewski, prezes “Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej” w Kołobrzegu

– Czym jest botoks?

Andrzej Krajewski: – Botoks jest naturalną toksyną, działającą przez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwowymi a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe. Niewielka ilość preparatu podawana do mięśnia powoduje jego rozluźnienie, czego efektem jest wygładzenie zmarszczek.

Dzięki neutralizacji mięśnie nie działają przez okres od 6 do 8 miesięcy. W tym czasie skóra odpoczywa, zmarszczki wygładzają się, a mięsień „oducza” się skurczu – dając naturalny i wypoczęty wygląd.

– Czy to jedyny obszar zastosowania tej substancji?

– Zastosowanie toksyny botulinowej w kontekście medycyny anti-aging zostało odkryte stosunkowo niedawno. Już wcześniej wykorzystywano ją m. in. w neurologii, czy okulistyce.

Nie każdy wie, że substancja ta jest przydatna na przykład przy leczeniu urazów rdzenia kręgowego, udarach mózgu czy w rehabilitacji w przypadku chorób wywołujących nadmierne napięcie mięśni. Warto docenić wszystkie te zastosowania, jednak w medycynie estetycznej wykorzystuje się odmładzającą funkcję botoksu.

– Wokół zabiegów z botoksem narosło wiele mitów. Czy to prawda, że efekty są nienaturalne?

– Przeciwnicy botoksu często twierdzą, że po podaniu toksyny botulinowej twarz traci swoją naturalną mimikę i wygląda sztucznie. W rzeczywistości osoby, które skorzystają z dobrodziejstwa ostrzykiwania botoksem, są z reguły na tyle zadowolone, że chcą ten zabieg powtarzać. Mięśnie w danym rejonie działania toksyny mają mniejszą zdolność kurczenia się, czego efektem jest wygładzenie zmarszczek. Skóra zyskuje naturalny, młodszy i wypoczęty wygląd.

– Czy jeden zabieg wystarczy dla trwałego efektu?

– Jeden zabieg wystarczy, aby efekt był widoczny i zadowalający. Najczęściej zabiegi powtarza się co około 6 miesięcy, bowiem działanie toksyny botulinowej stopniowo ustępuje.

Nie jest jednak prawdą, że botoks uzależnia. Nie ma żadnego przymusu regularnego ostrzykiwania wybranych obszarów twarzy. Co więcej – skóra nawet w przypadku braku regularności w wykonywaniu zabiegu, i tak wygląda młodziej i jest bardziej jędrna. Przez kilka miesięcy nie pracuje bowiem tak intensywnie, dlatego też jej kondycja jest lepsza.

– Jak wygląda taki zabieg?

– W zależności od obszaru, na którym będzie stosowana kuracja, procedura trwa 10 do 20 minut i polega na kilku drobnych wstrzyknięciach. Nie jest bolesny, może wystąpić jedynie minimalny dyskomfort związany z zastrzykami igłą. Zaletą tej metody jest mała inwazyjność i możliwość powrotu do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu.

– Czy medycyna estetyczna wykorzystuje botoks tylko do wygładzania zmarszczek?

– Nieco mniej znane zastosowanie toksyny botulinowej to usunięcie efektu opadających kącików ust, a także walka z bruksizmem, czyli schorzeniem objawiającym się zgrzytaniem zębami.

Co więcej, botoks może też leczyć nadpotliwość. W tym przypadku zostaje wstrzyknięty bezpośrednio w obszar pach lub w inne wybrane miejsce, dzięki czemu powstrzymuje działanie nerwów, połączonych gruczołami wydzielania zewnętrznego.

Źródło: „Klinika Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej” dr Andrzej Krajewski


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>