W najnowszym wydaniu piszemy o poważnych powikłaniach po iniekcjach żelu do piersi oraz o krokach podjętych przez urząd państwowy ws. produktu. W numerze znajdują się też informacje nt. innowacyjnych zabiegów i technologii od ciekawych preparatów biostymulacyjnych, poprzez sprzęt radioterapeutyczny, laserowy, czy plazmowy, po najnowocześniejszy interaktywny system z USA do tworzenia doświadczeń anatomicznych dla lekarzy. Zapraszamy też do czytania szeregu wywiadów z cenionymi ekspertami z kraju i zagranicy
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), w związku ze zgłoszeniami incydentów medycznych, dotyczących preparatu o nazwie Aquafilling oraz wiedząc o tym, iż na polskim rynku pojawił się podobny preparat o nazwie Los Deline, w pierwszej kolejności podjął działania wyjaśniające, dotyczące składu tego preparatu.
Następnie prezes URPL wszczął postępowanie, na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych, w sprawie wycofania z obrotu i z używania hydrofilowego żelu do endoprotetyki miękkich tkanek ludzkich Los Deline. Więcej na ten temat na str. 6 magazynu “Rynek estetyczny”
Zdaniem prof. dr hab. n. med. Bartłomieja Noszczyka z Kliniki Chirurgii Plastycznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, żelowych wypełniaczy jest na rynku całkiem sporo. Niektórzy mówią o żelu poliakrylamidowym, inni mówią o poliamidzie, jeszcze inni o preparatach jak Macrolane (kwas hialuronowy), który jest przecież wycofany z rynku, ale ciągle funkcjonuje w przekazach i reklamach.
– Wydaje mi się, że ograniczanie się do tego zjawiska, które obecnie jest najczęstsze, czyli negatywne zdarzenia po żelu poliakrylamidowym to zawężanie problemu. Moim zdaniem jest on szerszy – tłumaczył prof. Bartłomiej Noszczyk podczas tegorocznego Lubelskiego Forum Chirurgii Piersi. Więcej na str. 18.
Milionom osób, których dotyczy problem bliznowców, możliwość usunięcia tych nieestetycznych narośli może wydawać się nierealna. Usuwane chirurgicznie nawracają. Trudno powiedzieć, czemu mało kto wie o radioterapii powierzchniowej. – Jeśli usuniemy masę guza a następnie miejsce wycięcia naświetlimy, zyskujemy 94-procentową szansę na to, że nie odrośnie – tłumaczy w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” dermatolog Marcin Ambroziak.
Z doktorem spotykamy się w Szpitalu „Ambroziak” w podwarszawskim Piasecznie, gdzie zainstalowane jest urządzenie do powierzchniowej radioterapii SRT-100™. Okazuje się, że to jedyny aparat w Polsce oraz jeden z kilku w całej Europie. Więcej na str. 24
O technikach pracy wypełniaczami rozmawialiśmy z wybitnym ekspertem ze Szwajcarii doktorem Herve Raspaldo podczas XX Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie, gdzie zaprosiła go firma Lea Vivacy – polski dystrybutor gamy STYLAGE®. Światło i cień – to były kluczowe słowa w jego wykładzie i pokazie podczas kongresu, dlatego zapytaliśmy czemu to jest takie ważne?
– Ponieważ kiedy przypatrzymy się młodej twarzy, to zdamy sobie sprawę, że pada na nią dużo światła, natomiast nie dostrzeżemy prawie w ogóle cieni. Trzeba spojrzeć na twarz okiem artysty, fotografa…
Więcej w wywiadzie na str. 30
Świat mikrobiologiczny, które współżyje z człowiekiem jest najbogatszy w jelitach. Tam mikroorganizmów jest najwięcej i badania koncentrują się głównie na tym obszarze, jednak jest coraz więcej naukowych przesłanek, z których wynika, że mikrobiom pełni także bardzo ważną rolę w innych miejscach np. w drogach oddechowych, czy w skórze człowieka.
Jak opowiada w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” dr Edyta Adamczyk-Kutera, człowiek jest nośnikiem wielu mikroorganizmów, nie tylko bakterii, ale także archeonów, drożdżaków, czy pierwotniaków. – To jest nasza biologiczna flora, która z nami istnieje i rozwija się, a w wielu aspektach pozwala na normalne, „zdrowe” funkcjonowanie naszego organizmu – tłumaczy. Więcej na str. 44
Rozmawiamy z doktorem Andrzejem Ignaciukiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej, tuż przed pierwszym w Polsce Światowym Kongresem Medycyny Estetycznej. Dzięki niemu pod koniec września w Warszawie pojawili się eksperci i zagadnienia z całego globu oraz innowacyjne rozwiązania, które mogą zawojować w przyszłości nasz kraj. Pytaliśmy lekarza m. in. o innowacyjne strategie anti-aging
– Statystyki pokazują, że społeczeństwo się starzeje, ludzie żyją coraz dłużej i chcą być w jak najlepszej formie. Poza tym wydaje mi się, że rośnie świadomość możliwości pozostania w dobrej formie – mówił na doktor Ignaciuk. – W starzejących się społeczeństwach coraz więcej osób docenia fakt istnienia, ale też coraz więcej chce również dobrze istnieć – dodał. Cały wywiad na str. 22
Prenumerata i EMPIK
Te i inne ciekawe tematy znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej „Rynek estetyczny”.
Zapraszamy do PRENUMERATY
lub do EMPIKu
Źródło: Rynek estetyczny