Medycyna estetyczna dla kobiet w ciąży

Część kobiet po ustaleniu, że są w ciąży zupełnie rezygnuje ze wszelkich zabiegów medycyny estetycznej, a nawet z prostych zabiegów kosmetycznych, o których rzekomej szkodliwości grzmią mity przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jednak wiele kobiet, szczególnie tych, której później zachodzą w ciążę, chce również w „stanie błogosławionym” wyglądać dobrze i dbać o swoją skórę. Medycyna estetyczna jest również dla nich. Jednak tu trzeba być wyjątkowo ostrożnym i pamiętać, że ciąża jest priorytetem

Kobiety coraz później zachodzą w ciąże, więc nie dziwi, że korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. One przed ciążą również korzystały z tych zabiegów w gabinetach swoich lekarzy medycyny estetycznej – mówiła dr n. med. Barbara Pytrus – dermatolog, członek zarządu Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (SDE PTD) podczas “5. Warmińsko-Mazurskich Interdyscyplinarnych Spotkań z Dermatologią”.

Po pierwsze ciąża

Specjalistka zaznacza, że wiele kobiet w ciąży, to kobiety, które często ronią, są leczone hormonalnie, dla których zajście w ciąże było trudne. Wiadomo, ciąża jest tu najważniejsza, jest priorytetem. Choć te panie chcą również wyglądać w ciąży w bardzo dobrze.

Najlepiej jeśli jest to nasza pacjentka, która przychodziła do nas jeszcze przed ciążą. To jest sytuacja najłatwiejsza, bo znamy już kobietę. W stosunku do nowych pacjentek, które przychodzą do nas w ciąży powinniśmy być bardzo ostrożni. Czasem nawet może lepiej byłoby gdybyśmy odmówili wykonania zabiegów – mówi dr Pytrus.

Z czym najczęściej borykają się kobiety w ciąży? Często mają zaburzenia barwnikowe, trądzik, który wcale nie zniknął pod wpływem ciąży, zmiany w strukturze skóry, zmiany naczyniowe no i oczywiście rozstępy.

Najczęstsze zaburzenie barwnikowe jakie występuje u kobiet w ciąży to „maska ciężarnych”. Do tego występują zmiany związane z przebytym trądzikiem i w dalszym ciągu utrzymującymi się zmianami trądzikowymi.

Te okropne zmiany barwnikowe

Jeśli chodzi o zmiany barwnikowe, to terapię można rozpocząć wcześnie. Jednak, zdaniem dr Pytrus, należy rozpoczynać ją łagodnie. – Kobiety boją się zmian barwnikowych, wiedzą, że powinny się zabezpieczać. Jednak tak do końca nie wiedzą jak to robić. Dlatego dobrze, jeśli terapia zostanie rozpoczęta w miarę wcześnie. To zdecydowanie skróci czas leczenia – tłumaczy.

Oczywiście można powiedzieć, że te zmiany to tylko zły efekt kosmetyczny, że można przykryć je makijażem. Jednak te kobiety chcą w ciąży dobrze wyglądać. Pomoc powoduje pozytywny efekt psychologiczny.

Kolejne częste zmiany u kobiet w ciąży, to zmiany naczyniowe spowodowane większą objętością krwi w organizmie, jej trudniejszym przepływem. Takie problemy dotyczą 40 proc. kobiet w ciąży. Pojawiają się u nich naczyniaki, naczyniaki gwiaździste, rumień oraz naczyniaki siateczkowe, które objawiają się na nogach.

Wydaje się, że w przypadku zmian naczyniowych najlepsze efekty daje laseroterapia. Niestety u kobiet w ciąży nie należy jej stosować. Trzeba wykorzystywać inne sposoby leczenia – zaznacza specjalistka. Generalnie arsenał możliwości zabiegowych jest ograniczony, ale nie jest też rolą lekarza, zdaniem specjalistki, żeby pacjentce odmawiać wszystkiego.

Zabiegi łagodne, rozświetlające, oczyszczające, poprawiające krążenie są – jej zdaniem – bezpieczne. Natomiast należy zrezygnować z zabiegów agresywnych, inwazyjnych, takich które kojarzymy z laserami, toksyną botulinową, makijażem permanentnym, czy z głębokimi peelingami.

Nie zawsze wszystko wolno

Zdaniem dr Barbary Pytrus, zabiegi należy dobierać w zależności od momentu ciąży, która jest procesem dynamicznym. W związku z tym arsenał możliwości zabiegowych jest zróżnicowany….

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 1/I-III/2020

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub na stronę EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>