Doktor Ewa Rybicka: Jak leczę rozstępy

Mogą pojawić się już w okresie dojrzewania, płeć w tym wypadku nie ma większego znaczenia. Rozstępy to nie tylko problem estetyczny, to przede wszystkim głębokie uszkodzenie skóry widoczne na jej powierzchni w formie cienkich, różowych bądź białych linii, stąd porównanie ich do tygrysich pasków. O zwalczanie rozstępów pytamy dr Ewę Rybicką właścicielkę „Klinika Estetica Nova”

Lek. Ewa Rybicka, Estetica Nova

Rozstępy to defekt skóry, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn (choć nie tak wielu jak w przypadku płci pięknej) na całym świecie. – Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest gwałtowna zmiana napięcia, najczęściej rozciąganie skóry, dlatego mogą się pojawić już w okresie dojrzewania zarówno u dziewcząt, jak i chłopców w wyniku przyspieszonego wzrostu, kolejnym czynnikiem jest nadmierny przyrost wagi – wyjaśnia doktor Ewa Rybicka.

Skąd się biorą rozstępy

U kobiet najczęściej wpływ mają zmiany hormonalne, w trakcie ciąży, czy menopauzy, ale też np. zabieg powiększania piersi z użyciem za dużego implantu. U mężczyzn zaś intensywne treningi, które wpływają na rozrost tkanki mięśniowej, skóra po prostu nie jest w stanie wytrzymać ciągłego napięcia.

Dlatego charakterystyczne linie mogą pojawić się zarówno na brzuchu, biodrach i udach, jak i na pośladkach, plecach czy ramionach, właściwie w każdej okolicy ciała z wyjątkiem twarzy, rąk i stóp – mówi doktor Rybicka. Istotną rolę odgrywają również uwarunkowania genetyczne.

Niejedna kobieta, po ciąży nie doświadczyła rozstępów, bywa nawet, że nie jest konieczne wsparcie w postaci specjalistycznych preparatów. Dlaczego tak się dzieje? – Każde białko w organizmie ma swoje miejsce w genotypie. Jeśli gen kodujący kolagen i elastynę jest uszkodzony białka stają się mniej wytrzymałe, a to sprzyja powstawaniu rozstępów – wyjaśnia lekarka.

Jak powstają

Równolegle przebiegające, wrzecionowate pasma pozbawione są wszelkich gruczołów czy mieszków włosowych, a także nie ma w nich melanocytów, komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny. Warstwa rogowa naskórka na rozstępie jest grubsza niż w innych miejscach ciała. Swoim wyglądem także w obrazie histopatologicznym przypominają bliznę. Ich kształtowanie to złożony proces.

Faza zapalna – silne napięcie włókien kolagenu i elastyny sprawia, że zaczynają one pękać, co na powierzchni skóry widoczne jest w formie linii o sinoczerwonej lub fioletowej barwie. W tkance łącznej rozwija się stan zapalny, ulega ona zniekształceniu, narasta przekrwienie naczyń krwionośnych i obrzęk. Może pojawić się świąd i lekkie pieczenie, a pasma stają się wypukłe.

Faza zanikowa (bliznowacenia) – linie przybierają odcień perłowy lub biały na skutek prób regeneracji włókien kolagenu i elastyny, zaś granica skórno-naskórkowa ulega spłaszczeniu, by wtopić się w otaczającą rozstępy skórę. Pasma są atroficzne, wyczuwalne w dotyku, już nie wypukłe, lecz bardziej zapadnięte w skórze.

Lepiej działać wcześnie

Rozstępy to jeden z tych problemów natury estetycznej, którym lepiej zapobiegać niż leczyć. Zachowanie stałej wagi, zbilansowana dieta bogata w witaminy A, B5, E, PP oraz mikroelementy, zwłaszcza cynk i krzem, a także domowa pielęgnacja ukierunkowana na nawilżanie i uelastycznianie skóry są kluczowe, by zminimalizować ryzyko pojawienia się tzw. tygrysich pasków.

Gdy te mimo wszystko się pojawią ważne, by zareagować odpowiednio szybko. – W pierwszej fazie powstawania rozstępów istnieje największa szansa na pozbycie się ich całkowicie bez śladów – przestrzega dr Ewa Rybicka.

Później wiele zależy od głębokości ich położenia oraz zawartej w nich ilości prawidłowej tkanki. – Do tej pory w trudniejszych przypadkach stosowałam terapie łączone dla gwarancji widocznych efektów – mówi.

Innowacyjna metoda

Obecnie w swojej praktyce dr Ewa Rybicka najczęściej stosuje na rozstępy zabieg „Biodermogenesi”, łączący trzy małoinwazyjne technologie znane z fizykoterapii. – Pole elektromagnetyczne, próżnię oraz elektroporację z wprowadzeniem aminokwasów i kwasu hialuronowego – mówi doktor Rybicka.

Jej zdaniem ten zabieg to rodzaj rehabilitacji na poziomie komórkowym. – Po pierwsze działając w próżni usprawniamy pracę naczyń krwionośnych. Po drugie poprzez stymulację pompy sodowo-potasowej naprawiamy wędrówkę jonów sodu i potasu przez ściany komórek, co pobudza je m. in. do pozbywania się z zalegających w nich, blokujących prawidłową pracę zanieczyszczeń – tłumaczy.

Dotlenione fibroblasty ze świeżą dawką aminokwasów zaczynają produkować włókna kolagenowe, co zagęszcza rozstępy – wyjaśnia i dodaje, że do tego ze zdrowej skóry migrują melanocyty, dzięki czemu zmiana odzyskuje zdolność do opalania i zbliża się wyglądem do skóry  otaczającej.

To zabieg, który gwarantuje rzeczywistą regenerację skóry właściwej – uważa doktor Rybicka. Jak informuje widoczność rozstępów redukowana jest już od pierwszego zabiegu. Według niej procedura nie wymaga okresu rekonwalescencji i nie ma skutków ubocznych. Zastrzega, ze może pojawić się lekkie zaczerwienienie w okolicy zabiegowej, ale ustępuje po kilku godzinach. – Nie zawsze zagwarantuję, że dojdzie do całkowitego złączenia brzegów rozstępu, ale wizualne efekty będą doskonałe – stwierdza doktor Ewa Rybicka.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 10/X-XII/2020

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Wszystkich zainteresowanych do PRENUMERATY

lub na stronę EMPIKu

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>