AGEs Robert Chmielewski Fot PTMEiAA

Działanie anty AGEs w skórze

Starzenie się skóry to napędzany przez AGEs (advance glycation end-products) proces, związany z powstawaniem przewlekłego stanu zapalnego – tłumaczy w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” chirurg, ekspert w dziedzinie medycyny estetycznej Robert Chmielewski. – Podstawowym zadaniem działań biostymulacyjnych jest natomiast hamowanie procesów starzenia – mówi lekarz.

Pojęcie biostymulacji staje się coraz popularniejsze a jednocześnie jego znaczenie rozszerza się i rozmywa. Dlatego z pomocą Roberta Chmielewskiego, szefa Prime Clinic w Warszawie staramy się sprecyzować, co to jest zabieg biostymulacyjny. Lekarz poleca też kilka konkretnych rozwiązań terapeutycznych.

Hamowanie procesów starzenia

Zdaniem Roberta Chmielewskiego biostymulacja w nowoczesnym rozumieniu jest pojęciem z zakresu medycyny anti-aging a jej podstawowym zadaniem jest hamowanie procesów starzenia. – Starzenie się skóry natomiast to proces związany z namnażaniem się wolnych rodników i powstawaniem przewlekłego stanu zapalnego – tłumaczy lekarz.

Jego rozwijanie się można – w opinii doktora Chmielewskiego – tłumaczyć zaburzeniami procesów metabolicznych, przychodzących z wiekiem. Duże znaczenie mają też czynniki zewnętrzne, takie jak np. styl życia. – Powstawanie procesów zapalnych jest związane z AGEs, czyli advance glycation end-products, podwyższonym poziomem histaminy i kortyzolu – podkreśla i dodaje, że inflamacja może być skutkiem m. in. przewlekłego stresu.

Kiedy dochodzi do tego jeszcze np. zanieczyszczenie środowiska, zła dieta, to mamy już cały kompleks czynników, który prowadzi do zaburzenia procesów metabolicznych i przyspieszenie procesów starzenia – uważa. Tłumaczy, że biostymulacja ma więc na celu z jednej strony stymulowanie procesów regeneracyjnych, z drugiej odtwarzanie warunków, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu na poziomie komórkowym.

Chodzi o to, żeby np. fibroblasty w skórze miały warunki, umożliwiające im właściwe działanie, co pozwoli na odbudowę kolagenu, elastyny, całego środowiska macierzy międzykomórkowej – doprecyzowuje nasz rozmówca. (…)

Co konkretnie można zrobić

Doktor Robert Chmielewski zwraca uwagę, że działanie trzech preparatów z linii Resteeme jest nakierowane na bioregenerację, biostymulację i biorekonstrukcję na poziomie komórkowym, czyli w dużej mierze na przeciwdziałanie powstawaniu AGEs (advance glycation end-products). Są to biomarkery powiązane z procesem starzenia. Jak zaznacza chirurg mogą wywoływać przewlekły stan zapalny, sprzyjają namnażaniu się wolnych rodników oraz blokują fizjologiczne procesy metaboliczne.

Przy pomocy preparatów Resteeme, które zawierają m. in. niusieciowany kwas hialuronowy, wpływamy na zahamowanie procesu glikacji, w wyniku którego powstają wspomniane AGEs – podkreśla Robert Chmielewski. Jak wyjaśnia specyfika kwasu hialuronowego, użytego w Resteeme sprawia, że charakteryzuje się wysoką biokompatybilnością, szerokim spektrum łańcuchów HA oraz nadaje nową jakość bioregeneracji.

Najbardziej zaawansowany preparat z linii Resteeme poza kwasem hialuronowym ma w składzie trehalozę. Jest to substancja wykorzystywana w farmakologii od wielu lat. Potęguje antyoksydacyjne i przeciwzapalne działanie kwasu hialuronowego – informuje chirurg. Co więcej opatentowane połączenie HA i trehalozy – zdaniem lekarza – jest przełomowym rozwiązaniem, przeciwdziałającym procesom starzenia się skóry.

Na dodatek…

Cały artykuł do przeczytania w e-wydaniu “Rynku estetycznego

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>