We współczesnym świecie szczególną uwagę przykłada się do szybkości działania, precyzji i jakości na najwyższym, powtarzalnym poziomie. Te elementy pozornie wydają się wykluczać, ale dzięki zastosowaniu najnowszej technologii jesteśmy w stanie sprostać tym wymaganiom – także w medycynie estetycznej
Fred Moll to twórca technologii da Vinci – pierwszego robota do zabiegów chirurgicznych, którego możliwości były szeroko komentowane na całym świecie. Twórca tego urządzenia zainteresował się także medycyną estetyczną. Dzięki jego zaangażowaniu w projekt robota ARTAS iX ™ transplantacja włosów zyskała nowy wymiar.
Robotyzacja zabiegów przeszczepu włosów pozwala na zachowanie najwyższej jakości pracy i bardzo szybkiego tempa działania. Robot za pomocą kamer wysokiej rozdzielczości bezbłędnie identyfikuje pole zabiegowe, a korzystając ze sztucznej inteligencji (AI), pobiera najlepsze mieszki włosowe do przeszczepu. Następnie przeprowadza tysiące implementacji wykorzystując do tego siedmioosiowe ramię zabiegowe – przedłużenie lekarskiej ręki. Zawsze w tym samym tempie i z tą samą precyzją. Bez cienia zmęczenia.
Wiele osób ma problem z utratą włosów
Utrata włosów może być skutkiem wieku lub skłonności genetycznych związanych z łysieniem androgenowym. Tego typu schorzenie występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie androgenowe dotyczy co najmniej 50% mężczyzn w wieku 50 lat i niemal 40% kobiet, które ukończyły 70 rok życia.
Jednak pierwsze objawy takiego łysienia mogą się pojawiać już u kilkunastoletnich chłopców. Wypadanie włosów może mieć wpływ na samoocenę i pewność siebie. Stanowi więc problem zdrowotny i kosmetyczny. Z tego też względu już w XIX wieku pojawiła się idea przeszczepu włosów. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło.
Zautomatyzowanie czynności zabiegowych za pomocą robotów
Ludzkie oko i dłonie mają swoje ograniczenia podczas dokonywania zabiegów w mikroskali. Zautomatyzowane procedury odbudowy włosów są idealnym rozwiązaniem, ponieważ znacznie skracają czas zabiegu oraz eliminują możliwość popełnienia błędu. Na rynku wyróżniają się szczególnie dwa urządzenia wspierające lub przeprowadzające transplantację włosów: NeoGraft® 2.0 (znany w poprzedniej wersji w Europie jako S.A.F.E.R) oraz robot ARTAS iX ™. Są to wysokiej klasy urządzenia korzystające ze sztucznej inteligencji (AI) oraz robotyzacji.
Działanie NeoGraft® 2.0 charakteryzuje się nowatorskim podejściem do metody FUE (Follicular Unit Extraction). Zastosowana technika “no touch” zapewnia małoinwazyjne ingerencje w skórę na głębokość zaledwie 1 mm dzięki zasysaniu pojedynczych unitów i wszczepianie ich pod ciśnieniem. Urządzenie obsługiwane jest przez doświadczonego lekarza, który czuwa nad właściwym przebiegiem procedury i minimalizuje ryzyko uszkodzenia graftów.
ARTAS iX ™ to robot służący do przeszczepu włosów, który wykorzystuje zaawansowany stereoskopowy system wizyjny z wieloma kamerami wysokiej rozdzielczości. Podobnie jak w przypadku robota chirurgicznego da Vinci, ARTAS iX ™ stanowi przedłużenie lekarskiego ramienia (siedmioosiowe ramię KUKA), które umożliwia lekarzom wykonywanie zautomatyzowanych czynności z największą precyzją. Urządzenie to szeroko wykorzystuje elementy AI, czyli sztucznej inteligencji, która pozwala na wybór właściwego pola zabiegu i dokonywanie aż 2 tys. precyzyjnych nacięć na godzinę. Robot permanentnie analizuje, uczy się i podejmuje samodzielne decyzje z pomocą algorytmów sztucznej inteligencji.
Współpracujący z robotem system informatyczny „Artas Hair Studio” – pozwala na interaktywną konsultację w przestrzeni 3D z pacjentem, tworząc spersonalizowany plan miejsc do przeszczepu. Dzięki temu pacjent może zaplanować i zobaczyć symulację swojego wyglądu po wykonanym zabiegu. Rezultatem przeszczepu włosów z wykorzystaniem ARTAS iX ™ jest niezwykle naturalny efekt transplantacji. Robot ma tę przewagę nad człowiekiem, że nie odczuwa zmęczenia, a jakość jest na stałym i najwyższym poziomie ze względu na powtarzalność działania.
Wielofunkcyjny i stabilny fotel zabiegowy
Zabieg transplantacji wymaga nie tylko wysokiej precyzji, ale i odpowiedniego fotela, który zabezpieczałby pacjenta przed niekontrolowanym ruchem… Dolnośląska firma PANDA Group ostatnie kilka lat poświęciła na opracowanie wielofunkcyjnej i niezwykle stabilnej konstrukcji fotela medycznego SANMED, który spełniałby te wymagania.
Fotel ma funkcję wysokiego unoszenia oraz możliwość rozkładania do pozycji płaskiej pochylonej, a także uzyskania efektu kołyski. Dzięki euro szynie możliwy jest montaż dodatkowych akcesoriów medycznych, a nietypowa przeszycia tapicerki zapewniają bardzo wysoki poziom higieny.
Efektem działań przedsiębiorstwa z Dolnego Śląska jest globalna rekomendacja producenta urządzenia ARTAS iX ™ dla fotela SANMED oraz przyznanie wyłącznej zgody na dystrybucję robota do przeszczepu włosów.
Źródło: Panda Group
(Ten artykuł i wiele innych nt. medycyny estetycznej dostępne są w e-Wydaniu „Rynku estetycznego”)
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA