Elektroniczna dokumentacja medyczna w każdym gabinecie

Według Naczelnej Rady Lekarskiej nadszedł czas, kiedy pojawiają się obowiązki, których bez posiadania programu informatycznego, gabinety nie są w stanie wykonać. Od 1 lipca placówki medyczne są zobligowane do wymieniania między sobą elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) i raportowania zdarzeń medycznych do systemu e-zdrowie

Jak informuje Naczelna Rada Lekarska (NRL) to jest ostatni moment, w którym placówki powinny dorywcze zainteresowanie cyfryzacją zamienić na postanowienie ostatecznego rozejrzenia się za programem gabinetowym. Przypomina jednocześnie, że od dłuższego czasu wiadomo było, iż w prowadzeniu dokumentacji medycznej nadchodzi nowa era.

“Prowadzenie dokumentacji w formie elektronicznej ma swoje niezaprzeczalne zalety, które pomimo różnorakich, równie łatwych do wskazania wad, przeważają bilans i czynią reformę racjonalną również z punktu widzenia gabinetu lekarskiego” – pisze NRL i dodaje, że nadejście nowej ery nie oznacza jednak i nie powinno oznaczać rewolucji.

Zdaniem samorządu lekarskiego, szczególnie w okresie pandemii, należy z umiarem dozować placówkom medycznym obowiązki, niemniej wskazuje na nieuchronność nadejścia tych obowiązków i apeluje o nieodkładanie  myślenia o cyfryzacji swojej praktyki „na potem”. Przez dłuższy czas działania NRL wszystkim tym, którzy – mówiąc żartobliwie – do cyfryzacji mieli stosunek „wierzący, ale niepraktykujący”, pozwalały wypełniać należycie swe powinności bez konieczności instalowania jednego systemu gabinetowego, dając czas do oswojenia się z tą trudną materią. Jednak teraz nie będzie to już możliwe.

Centrum e-Zdrowia informuje

Jak czytamy w komunikacie rządowego Centrum e-Zdrowia (CeZ) od 1 lipca 2021 r. zdarzenia medyczne będą raportowane do systemu e-zdrowie. Tego dnia wszedł również w życie obowiązek indeksowania w systemie, wytworzonej elektronicznej dokumentacji medycznej. Jak podkreśla rządowa instytucja jest to kolejny duży krok na drodze do cyfryzacji.

Wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej i zdarzeń medycznych to największe z dotychczasowych wyzwań w procesie cyfryzacji ochrony zdrowia, które jednocześnie jest najistotniejsze, ponieważ domyka katalog e-usług i pozwala w pełni doświadczyć korzyści z e-zdrowia – mówi Jarosław Kieszek, dyrektor rządowego Centrum e-Zdrowie.

Dzięki EDM pacjent na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl  będzie miał dostęp w każdym miejscu i czasie do kompletnej historii leczenia, bez obawy, że dokumenty się zagubią, czy zniszczą – tłumaczy. – Ponadto za zgodą pacjenta lekarz będzie mógł otrzymać dostęp do dokumentów wytworzonych w innej placówce medycznej. To znacząco wpłynie na poprawę jakości leczenia – stwierdza Jarosław Kieszek.

Oprócz dotychczasowych informacji o wystawionych e-receptach, e-skierowaniach i zrealizowanych wizytach lekarskich, lekarz będzie miał również, za zgodą pacjenta, dostęp on-line do wszystkich zdarzeń medycznych. Każdy kontakt pacjenta z systemem ochrony zdrowia będzie odnotowany w systemie e-zdrowie, niezależnie od tego, czy było to świadczenie refundowane przez NFZ, czy zlecone prywatnie… (…)

Źródło: Rynek estetyczny/NRL, CeZ, MZ

(Cały artykuł dostępny w e-Wydaniu „Rynku estetycznego”)

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>