Gojenie nie na żarty

Z “Raportu Rynku estetycznego 2023” wynika, że w medycynie estetycznej rośnie rola opieki pozabiegowej i preparatów mających na celu wspomaganie terapii. – Preparat z aminokwasami i kwasem hialuronowym wspomagałby gojenie tkanek i zapobiegał ewentualnemu powstaniu widocznej blizny – mówi dr n. med. Arkadiusz Krakowiecki zastępca dyrektora medycznego w „Klinice Leczenia Ran Podos” w Warszawie.

Badania opisane w “Raporcie Rynku estetycznego 2023” wskazują, że oczekiwania polskich pacjentów ewoluują w kierunku uzyskiwania w gabinetach estetycznych kompleksowej opieki medycznej. Miałaby ona obejmować diagnozowanie problemów, zalecenia i wskazówki, dotyczące postępowania pozabiegowego, zindywidualizowaną pielęgnację domową, czy suplementację. W badaniu Kantar Public wykonanym w 2023 r. na zlecenie Allergan Aestetics a division of Abbvie 94 proc. ankietowanych zadeklarowało, że oczekuje pełnej opieki pozabiegowej.

Jak wspomagać gojenie

Dr n. med. Arkadiusz Krakowiecki opowiada w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” o opiece nad pacjentami z trudno gojącymi się ranami oraz o metodach, które mogą się sprawdzić również w mniej skomplikowanych przypadkach. – W trudnych przypadkach naturalne procesy gojenia są zaburzone. Wykorzystujemy wówczas różne sposoby, które mają proces przyspieszyć, zaktywizować – mówi lekarz.

Jedną z tych metod jest podanie miejscowe preparatu, zawierającego określoną grupę aminokwasów oraz kwasu hialuronowego. – Dzięki temu przyspieszamy samą fazę gojenia skóry. Nie chodzi tu o sytuację, kiedy mamy jeszcze dużo tkanek martwiczych, kiedy zachodzi dużo procesów destrukcyjnych. Chodzi o wspomożenie fazy proliferacji, kiedy następuje odbudowa – tłumaczy specjalista.

Jak zauważa produktów, które zawierają kwas hialuronowy jest na rynku sporo, jednak Vulnamin ma nad nimi tą przewagę, że zawiera też określoną grupę aminokwasów. Są to składniki budulcowe białek, tymczasem w ranach przewlekłych zapotrzebowanie na białko bardzo wzrasta.

Podanie miejscowe aminokwasów jest bardzo korzystne. Z kolei kwas hialuronowy stanowi jeden z niezbędnych substratów do budowania zrębu międzykomórkowego skóry – wyjaśnia lekarz.

Od kostki do kolana

Jak mówi nam dr n. med. Arkadiusz Krakowiecki rany przewlekłe powstają najczęściej w wyniku owrzodzenia żylnego, stopy cukrzycowej, następnie są rany w przebiegu krytycznego niedokrwienia, odleżyny, rany pooperacyjne, rany nowotworowe. – Tymi wszystkimi przypadkami się zajmujemy. Tego typu rany potrafią być bardzo rozległe np. od kostki do kolana – wyjaśnia.

Najdłużej jątrzącą się raną, którą lekarzom z “Kliniki Leczenia Ran Podos” udało się wygoić był przypadek pacjenta po wypadku, z owrzodzeniem pięty, z dodatkowym uszkodzeniem nerwów czuciowych w obrębie stopy. – Ze swego rodzaju odleżyną na pięcie żył 38 lat – informuje dr n. med. Arkadiusz Krakowiecki.

Jak dodaje z praktyki wynika, że właściwe podanie preparatu (żelu, maści) na bazie aminokwasów i kwasu hialuronowego przyczynia się do szybszego gojenia się ran.

Wsparcie regeneracji

Wydaje się, że użycie preparatu na bazie aminokwasów i kwasu hialuronowego sprawdziłoby się również w postępowaniu po zabiegach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. – Tak myślę – mówi dr n. med. Arkadiusz Krakowiecki.

Z tym, że tam bardziej mamy do czynienia z regeneracją, niż stricte gojeniem ran – zaznacza. Jego zdaniem po planowych zabiegach medycyny estetycznej, czy chirurgii plastycznej tego rodzaju preparat wspomagałby regenerację tkanek i zapobiegał ewentualnemu powstaniu widocznej blizny.

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>