O nowych technologiach w ginekologii estetycznej rozmawiamy z dr n. med. Eweliną Malanowską-Jaremą. – Pojawiło się sporo nowych technologii, które umożliwiają lekarzom przyjście z pomocą pacjentkom w różnego rodzaju problemach – mówi ginekolog w rozmowie z “Rynkiem estetycznym”
Rynek estetyczny: – Wydaje się, że lekarz zajmujący się ginekologią estetyczną w ostatnich latach dostał nowe narzędzia do wykorzystania w swojej praktyce?
Ewelina Malanowska-Jarema: – Ginekologia estetyczna w ostatnim czasie bardzo się rozwinęła. Pojawiło się sporo nowych technologii, które umożliwiają lekarzom przyjście z pomocą pacjentkom w różnego rodzaju problemach takich jak nietrzymanie moczu, zespół poporodowy luźnej pochwy, suchość pochwy, dysfunkcje seksualne, blizny poporodowe, blizny po cięciu cesarskim. Pojawiły się urządzenia, które dają możliwość leczenia różnych dolegliwości.
Jakie innowacyjne technologie są obecnie dostępne dla pacjentek?
Wcześniej dostępne były np. terapie ginekologiczne przy użyciu laserów, które na początku wyglądały bardzo obiecująco. Jednak wkrótce pojawiły się różnego rodzaju krytyczne publikacje, następnie oficjalne ostrzeżenia ze strony Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków – FDA, dotyczące bezpieczeństwa ich wykorzystania. Ich popularność zmalała.
Obecnie jedna z technologii, która jest coraz mocniej wykorzystywane w ginekologii estetycznej to radiofrekwencja, a także radiofrekwencja mikroigłowa dopochwowa. Dostajemy możliwość spersonalizowanego leczenia pacjentek i dopasowania terapii do różnego rodzaju potrzeb.
Czy są to urządzenia zapewniające bezpieczeństwo?
Zdecydowanie tak. Ważne w obecnie wykorzystywanych urządzeniach jest to, aby były wyposażone w możliwość kontroli temperatury wytwarzanej podczas zabiegu. Zwiększa to bezpieczeństwo. To jest wydaje mi się jedna z ważniejszych cech, które powinny spełniać nowoczesne urządzenia przeznaczone do stosowania w ginekologii estetycznej. Sprzęt na pewno powinien mieć certyfikację medyczną.
Powiedziała pani doktor o radiofrekwencji i radiofrekwencji mikroigłowej. Jakim problemom można zaradzić, dzięki tego typu technologiom medycznym?
Radiofrekwencja mikroigłowa umożliwia działanie na tkankę wewnątrz pochwy na głębokości nawet do 3 mm. Można przeprowadzić zabieg z wykorzystaniem tej technologii u pacjentek z nietrzymaniem moczu pierwszego stopnia, z problemem suchości pochwy, z objawami pomenopauzalnymi. Zabieg radiofekwencji mikroigłowej może też dać dobre efekty, kiedy chcemy uzyskać ujędrnienie i wygładzenie warg sromowych.
Ważnym wskazaniem do zastosowanie tego rodzaju zabiegu są też tzw. zaciągnięte blizny poporodowe, czy też blizny po cięciu cesarskim. W zależności od rodzaju problemu, którym chcemy się zająć mamy do dyspozycji różne aplikatory, którymi dostarczamy energię do tkanek.
Jakie są warunki bezpiecznego wykonywania tego rodzaju procedur?
Moim zdaniem takie zabiegi powinien wykonywać ginekolog. Pacjentka wymaga kwalifikacji do takiego zabiegu. Powinna mieć aktualne badania cytologiczne, powinna mieć USG narządu rodnego, czyli być pod stałą kontrolą ginekologiczną. Nie może być w trakcie żadnej aktywnej infekcji dróg rodnych.
Lekarz, który wykonuje takie zabiegi powinien być właściwie przeszkolony. Moim zdaniem urządzenie powinno pozwolić na kontrolę temperatury zabiegu. Mówiłam już wcześniej, że to ważne. Zabiegi są skuteczne a pacjentka może dosyć szybko wrócić do normalnego funkcjonowania. W przypadku radiofrekwencji najpóźniej po czterech dniach kobieta może wrócić do normalnego życia.
Przed czym trzeba ostrzec pacjentkę? Czy są zagrożenia związane np. z możliwością poparzenia, albo czy występują dolegliwości krótkotrwałe, które w sposób naturalny mijają po zabiegu?
Pacjentkę trzeba ostrzec przed możliwością wystąpienia zaczerwienienia zewnętrznych narządów płciowych, rumienia. Może się też pojawić np. nadmierna wydzielina z pochwy, co może być oznaką infekcji. To zdarza się rzadko, ale pacjentka powinna być poinformowana, żeby dać znać o takich objawach.
Żeby pacjentka nie była rozczarowana trzeba ją poinformować, że zabiegi z zakresu radiofrekwnecji wymagają powtórzenia, pełny efekt nie pojawia się od razu. Kobieta powinna mieć kontakt z lekarzem, żeby mogła zgłosić niepokojące objawy, które zauważy.
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA