Jak wybrać lekarza medycyny estetycznej

Bardzo często pacjenci zadają sobie pytanie jak rozpoznać dobrego lekarza, zajmującego się medycyną estetyczną. Według prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) oraz dyrektora Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej doktora Andrzeja Ignaciuka są pewne cechy, które takiego lekarza wyróżniają oraz takie, które powinny zaniepokoić. Wielu pacjentów korzysta z rekomendacji znajomych lub szuka pomocy w Internecie. Warto jednak zachować czujność i nie podejmować pochopnych decyzji, ponieważ ceną może być zdrowie

Kilkoma radami, czym kierować się przy wyborze lekarza, któremu można zaufać w kwestii urody dzieli się doktor Andrzej Ignaciuk, pionier medycyny estetycznej w Polsce. Jego zdaniem zanim pacjent zdecyduje się na konkretny gabinet, powinien wiedzieć, gdzie idzie. To nie może być gabinet z przypadku, wybrany z setek ogłoszeń, które oferują tanie, szybkie zabiegi. Każdy pacjent ma prawo, a wręcz obowiązek, sprawdzić wykształcenie i doświadczenie lekarza oraz powinien czuć, że wybiera dobrego lekarza.

Przeglądając strony internetowe można trafić na lekarzy, demonstrujących bardzo dużą liczb różnego rodzaju certyfikatów. Dla osoby, która nie jest związana z branżą medycyny estetycznej, bardzo trudno jest ocenić wartość poszczególnych dyplomów. – Nie można jednak dać się zwieść, ponieważ najważniejsza jest w tej sytuacji jakość usługi, a nie ilość posiadanych zaświadczeń – ostrzega Andrzej Ignaciuk

Odpowiednie przygotowanie

Według prezesa PTMEiAA lekarz praktykujący odpowiedzialną medycynę estetyczną powinien być do tego przygotowany w rzetelny sposób, jak do pracy w innych specjalnościach medycznych. Jego zdaniem odbycie kursu lub nawet kilku kursów jest niewystarczające do odpowiedzialnego wykonywania tego zawodu.

Oceniając z punktu widzenia fachowca, spora część certyfikatów ma bardzo małe znaczenie merytoryczne. W większości są to zaświadczenia o uczestnictwie w krótkim szkoleniu, co niekoniecznie potwierdza wiedzę, czy doświadczenie danego lekarza – mówi Andrzej Ignaciuk. Zwraca uwagę, że ważna jest ranga wydarzenia i organizacji, która wystawiła certyfikat.

Jak zauważa prezes PTMEiAA na świecie odbywa się obecnie bardzo wiele szkoleń, konferencji i kongresów, jednak nie wszystkie mogą się poszczycić taką samą renomą i merytorycznym poziomem. – Warto zatem zwrócić uwagę na to kto jest organizatorem takiego wydarzenia i czy ma formalny status towarzystwa medycznego – radzi.

Według niego dobrym sposobem na  odpowiednie przygotowanie lekarza jest kształcenie podyplomowe. – Najlepiej poprzez ukończenie szkoły medycyny estetycznej, gdzie lekarze nabywają kompetencje i wiedzę ściśle z zakresu tej dziedziny – uważa doktor Ignaciuk.

Szkoła z ponad 15-letnią historią

Zdobyta wiedza z zakresu medycyny estetycznej może opierać się na systemie podobnym do specjalistycznego, gdzie istnieje możliwość weryfikacji wiedzy pod okiem ekspertów. Taką placówką jest Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (PSME PTL). Jej dyrektorem jest doktor Andrzej Ignaciuk. Szkoła funkcjonuje od 2002 roku pod egidą Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Czym wyróżnią się PSME PTL? – Szkoła nie tylko kształci lekarzy w trzyletnim cyklu, ale dba też o ich nieustającą edukację oraz podnoszenie kwalifikacji – zapewnia Andrzej Ignaciuk.

Jak informuje zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone są przez wykładowców z wieloletnim doświadczeniem, z Polski i z zagranicy. To najstarsza i jedna najbardziej znanych tego typu placówek w naszym kraju, którą ukończyło już ponad 600 absolwentów.

Jak rozpoznać odpowiedniego lekarza?

Z wieloletniego doświadczenia doktora Andrzeja Ignaciuka wynika, że podczas pierwszej wizyty pomiędzy pacjentem, a lekarzem powinna się wytworzyć nić porozumienia i zaufania. – Im więcej pytań zadaje lekarz, tym większa pewność pacjenta, że jest on profesjonalny i odpowiedzialny – uważa prezes PTMEiAA.

Podkreśla, że wizyta w gabinecie, która trwa krócej niż pięć minut powinna być dla pacjenta sygnałem ostrzegawczym, ponieważ, żeby poznać problem danej osoby i nawiązać z nią więź potrzeba czasu i koncentracji. Według eksperta z gabinetu lekarskiego pacjent powinien wyjść przeświadczony, że wie wszystko, czego potrzebuje, żeby podjąć świadomą decyzje.

Dodatkowo po wizycie u lekarza pacjent powinien mieć też czas do zastanowienia się. – Dlatego najlepiej żeby zabieg nie odbywał się w tym samym dniu, co konsultacja – mówi doktor Ignaciuk.

Jego zdaniem nie należy również spieszyć się z wyborem miejsca. – Warto szczerze porozmawiać z lekarzem, zapytać o jego wykształcenie i doświadczenie z zakresu medycyny estetycznej – radzi ekspert. – To nie jest specjalizacja – zastrzega. Według niego pacjent powinien też poznać planowany przebiegu terapii, alternatywy do niej, ewentualne zagrożenia i zalecenia.

Źródło: PSME PTL/rynekestetyczny.pl


Komentarze

  • Marek Kacki, MD napisał:

    Jednym z najwazniejszych krokow dla kazdego potencjalnego pacjenta to przygotowanie do wizyty; przygotowanie w sensie wyszukania jak najwiekszej ilosci informacji oraz przyswojeniu wiedzy na temat problemu ktory sklonil do wizyty, mozliwych rozwiazan, ich zalet oraz mozliwych komplikacji.
    Posiadajac nawet podstawowa wiedze pozwoli pacjentowi zadawac pytania na temat proponowanych metod oraz oczekiwac wyjasniajacych odpowiedzi. Jezeli w gre wchodza wypelniacze lub neurotoksyny, przygotowany pacjent bedzie w stanie kwestionowac wybor, ilosc lub dawki. Jezeli odpowiedzi nie usatysfakcjonuja pacjenta jedynym rozsadnym wyjsciem jest wybor innego lekarza.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>