Jakie osocza bogatopłytkowe działa

Dr n. med. Hanno Pototschnig opowiada w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” m. in. o badaniach nad skutecznością działania preparatów z osoczem bogatopłytkowym. – Wygląda na to, że nie jest wskazana zbyt mała koncentracja płytek krwi w preparacie, ale także zbyt duża nie zwiększa skuteczności zabiegu – mówi ekspert

Rynek estetyczny: – Jakie parametry preparatów autologicznych, takich jak PRP, są najważniejsze z punktu widzenia skuteczności terapii?

Hanno Pototschnig: – Zgodnie z aktualną wiedzą jest wiele dowodów na to, że efekt zabiegu jest uzależniony od liczby płytek w preparacie, ściślej mówiąc koncentracji płytek krwi. Przykładowo badania in vitro doktora Graziani dotyczące fibroblastów pokazują, że najlepsze rezultaty uzyskuje się kiedy koncentracja płytek krwi jest około 2,5 razy większa od bazowej.

Są też publikacje naukowe, z których wynika, że osiąganie wyższej koncentracji płytek wcale nie jest korzystne. W badaniach doktora Anitua sprawdzano trzy grupy preparatów, z których pierwsza charakteryzowała się niską koncentracją płytek krwi oraz dwie wysoką koncentracją płytek krwi – jedna na poziomie 2 razy większym od wyjściowej, druga 4 razy większym.

Okazało się, że stosując preparaty z dwukrotnie zwiększoną koncentracją płytek krwi, uzyskiwano lepsze efekty pod względem generowania kwasu hialuronowego oraz kolagenu typu I, niż przy użyciu pozostałych badanych. Wygląda na to, że nie jest wskazana zbyt mała koncentracja płytek krwi w preparacie, ale także zbyt duża nie zwiększa skuteczności zabiegu.

– Czyli efekt zabiegu z PRP jest uzależniony w dużej mierze od właściwej liczby płytek krwi w preparacie?

– Na to wskazują badania. Jednak poza płytkami krwi w preparatach PRP znajduje się kilka innych rodzajów komórek takich jak leukocyty i erytrocyty. Naukowcy zgadzają się, że najlepiej jest uzyskiwać PRP wolne od erytrocytów. Czerwone krwinki w preparacie mogą spowodować pewne negatywne skutki, ze względu na ich podatność na reakcje z tlenem, natomiast nie mają pozytywnego wpływu na zabieg. Jeżeli chodzi o obecność leukocytów w preparacie, wciąż trwają dyskusje…. (…)

Dr n. med. Hanno Pototschnig – urodził się w Klagenfurcie (Austria). Po ukończeniu studiów w Monachium (Niemcy) pracował jako lekarz w kilku klinikach w okolicy Monachium. Obecnie jest licencjonowanym lekarzem medycyny estetycznej estetycznym w prywatnej praktyce w Monachium i menedżerem produktu w zakresie spersonalizowanej terapii komórkowej w Arthrex GmbH. Po opublikowaniu wyników badań klinicznych w dziedzinie medycyny regeneracyjnej, jest zapraszany jako gość na międzynarodowe konferencje oraz jest szkoleniowcem różnych technik przygotowania i iniekcji komórek. Jest laureatem nagrody Niemieckiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych, Rekonstrukcyjnych i Estetycznych, autorem wielu prac naukowych oraz współautorem książki poświęconej PRP w medycynie estetycznej.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/III-VI/2019

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>