Komórki macierzyste: ogromny potencjał

Najważniejsze to wyjaśnić wszelkie możliwości, które nam zabieg przy użyciu komórek macierzystych daje – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” ortopeda z Horizon Medical Center dr Andrzej Komor. – Pacjent musi mieć świadomość, że nie jest to jak dotyk czarodziejską różdżką – zastrzega lekarz

Rynek estetyczny: – Zacznijmy może od tego czym tak naprawdę są komórki macierzyste oraz w jaki sposób się je pozyskuje do celów medycznych?

Andrzej Komor: – Komórki macierzyste występują w każdym organizmie ludzkim. Pojawiają się już w fazie zarodka. Z komórek macierzystych powstaje cały organizm. Rozróżnić możemy kilka ich typów. Przede wszystkim mamy komórki zarodkowe oraz komórki osobnika dorosłego.

Komórki zarodkowe nie są używane do celów leczniczych. Trzeba by je pozyskać z płodu a w Polsce jest to zabronione. Komórki o właściwościach leczniczych pozyskać możemy z krwi pępowinowej, ze składników łożyska tzw. galarety Whartona, ze szpiku kostnego, krwi oraz tkanki tłuszczowej.

– Które z tych źródeł daje nam największy potencjał do wykorzystania w medycynie?

– Najlepszym źródłem pozyskania komórek macierzystych do celów medycznych jest obecnie tkanka tłuszczowa. Krew pępowinowa, o której dużo się mówi możliwa jest do pobrania tylko w momencie porodu. Ilość komórek z niej uzyskiwanych jest stosunkowo niewielka. Możemy ją potem przetrzymywać w banku krwi pępowinowej czy w banku komórek macierzystych.

Z kolei we krwi mamy bardzo niewiele komórek macierzystych. Trzeba odpowiednio stymulować pacjenta lekami po to żeby szpik wyrzucił te komórki do krwi. Pozyskiwanie komórek macierzystych ze szpiku jest możliwe, jednak tam nie mamy ich również zbyt dużo. Poza tym w szpiku odbywa się głównie proces tworzenia krwi.

Największe możliwości pozyskiwania komórek macierzystych daje nam więc tkanka tłuszczowa. Niemal każdy z nas ma jej odpowiedni zapas.

– Czy komórki jednego pacjenta można przeszczepić innemu?

– W takiej sytuacji sprawdzają się tylko komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej i galarety Whartona. To jest ich ogromna zaleta. Mogą być używane jako przeszczep allogeniczny czyli od dawcy do biorcy. Na razie nie obserwuje się reakcji biorca przeciwko dawcy. Komórki pobrane z tkanki tłuszczowej mogą natomiast być wykorzystane tylko do zabiegów u dawcy.

– Kiedy rozmawiałem z prof. Zygmuntem Pojdą, kierownikiem Zakładu Medycyny Regeneracyjnej stołecznego Centrum Onkologii na temat zdolności komórek macierzystych do zmiany w innego rodzaju komórki mówił, że naukowcy są w pewnym sensie rozczarowani ograniczeniami. Ta zdolność niej jest tak ogromna jak oczekiwano. Natomiast dowiedziono, że komórki te mają ogromne znaczenie w obszarze stymulowania organizmu.

– Musimy o jednej rzeczy pamiętać. W organizmie są trzy tzw. listki zarodkowe. Mają one zupełnie różne cechy. Przy poborze komórek zarodkowych uzyskujemy komórki totipotentne. Potrafią one rozwinąć się w każdą stronę, w każdy listek. Natomiast komórki z tłuszczu są już dorosłe, to już są komórki multipotentne i są w stanie rozwinąć się tylko w stronę komórki danego listka zarodkowego. Tak więc pobrane z tkanki tłuszczowej mogą się rozwinąć w skórę, w chrząstki, w kości, w więzadła, we wszystko to co jakby pochodzi z tkanki tłuszczowej i w nic więcej.

– Jak wygląda sposób pobierania i podawania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej?

– W naszej klinice tkankę tłuszczową pobiera chirurg plastyczny, podczas zabiegu liposukcji. Wszystko odbywa się na bloku operacyjnym….. (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 3/VI-IX/2018

Chcesz wiedzieć więcej? Cały wywiad i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>