kosmetolog twarz Fot 123RF

Kosmetologia: brakuje zasad kształcenia i wykonywania zawodu

O przygotowanie projektu efektów nauczania dla kierunku kosmetologia Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM). Projekt programu studiów dla kierunku kosmetologia I i II stopnia został przez zespół KRAUM przygotowany. Znamy jego założenia.

W Polsce kierunek kosmetologia jest obecny na około 11 uczelniach medycznych państwowych (na ogół na wydziale farmacji) i 57 prywatnych. Problem w tym, że nie ma jednego obowiązującego programu nauczania w tej dziedzinie.

Kosmetologia: luka w systemie

kosmetologia sejm link rynek estetycznyJak informowaliśmy w portalu rynekestetyczny.pl, w 2020 r. podczas posiedzenia sejmowego zespołu ds. podiatrii, podologii i kosmetologii Barbara Bańczak-Mysiak z departamentu rozwoju kadr medycznych Ministerstwa Zdrowia słusznie zwróciła uwagę na podstawowe fakty, dotyczące zawodu kosmetologa.

Zawód ten był regulowany do około 2012 r. w standardach kształcenia poprzez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówiła. Jednak, jak podkreślała, w 2012 r. nastąpiła jego deregulacja. W związku z tym nie ma możliwości odwołania się do obowiązujących wcześniej standardów.

Nie ma ani ustawy, ani żadnej innej normy prawnej, która dawałaby ministerstwu delegację do wydania przepisu w zakresie zawodu kosmetologa – rozkładała wówczas ręce przedstawicielka resortu zdrowia.

Dodała, że resort od lat boryka się z wieloma problemami, które zgłasza zarówno Naczelna Rada Lekarska, jak również zdezorientowani kosmetolodzy. – Którzy nie wiedzą jaki jest w gruncie rzeczy zakres ich działania i kompetencji – mówiła Barbara Bańczak-Mysiak.

W styczniu 2022 r. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii “Przyjazna Kosmetyka” wysłało do Kancelarii Sejmu petycję. “Nikt, żaden organ państwowy, przez tyle lat nie określił ani nie sformalizował naszego zawodu i jego kompetencji” – czytamy w tym dokumencie. “My – w sensie prawnym – nie istniejemy!” – słusznie alarmowali wówczas kosmetolodzy, apelując o regulacje.

Kosmetologia: licencjat

Stąd inicjatywa Ministerstwa Zdrowia, aby zwrócić się do Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych o przygotowani standardów kształcenia dla kosmetologii. W skład zespołu, powołanego do tego celu przez KRAUM wchodzili zarówno uznani dermatolodzy, dziekani uczelni medycznych, na których kształci się kosmetologów, jak również kosmetolodzy z ośrodków akademickich.

Prace zespołu zostały zakończone  a ich efekty przekazane jeszcze w 2022 r. do Ministerstwa Zdrowia. Opracowano arkusze, opisujące program studiów dla kierunku kosmetologia I i II stopnia. Określono szczegółowo efekty uczenia się.

Stacjonarne studia licencjackie obejmowałyby 6 semestrów nauki oraz między 2960 a 2980 godzin dydaktycznych. Do zdobycia byłaby szeroka wiedza z zakresu biologii, biochemii, chemii, anatomii i fizjologii człowieka, immunologii, farmakologii, kosmetyki i wielu innych szczegółowych dziedzin.

Wiedza, którą absolwent powinien posiadać po ukończeniu studiów sklasyfikowana jest w 43 punktach. Równie liczne są umiejętności praktyczne, które powinien posiadać absolwent.

Kosmetologia: studia II stopnia

W ramach prac zespołu KRAUM powstał też program studiów stacjonarnych dla kierunku kosmetologia II stopnia. Program obejmuje…

Cały artykuł do przeczytania w e-wydaniu “Rynku estetycznego

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>