Nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wokół i w okolicy pośladków, a nie sam ich rozmiar jest zwykle przyczyną niezadowolenia kobiet. Krągłości wracają do łask. Dlatego chirurdzy plastyczni coraz częściej wykonują zabiegi powiększania i ujędrniania pośladków za pomocą implantów oraz liposukcję lub przeszczep tkanki tłuszczowej, a także zabiegi łączące te metody
Chorobliwie szczupłe ciała stają się passé. Krągłości wracają do łask. Obecnie kanonem piękna znów staje się kobieca sylwetka o pełnych kształtach – ze sporym biustem, wyraźną talią oraz okrągłymi i jędrnymi pośladkami. Krągłe pośladki z dumą prezentują celebrytki uznawane za najseksowniejsze kobiety na świecie, np. Jennifer Lopez, Monica Bellucci czy Beyoncé, a także modelki będące gwiazdami Instagrama.
Liczy się kształt
Biologia ewolucyjna wskazuje, że kobiece ciało w kształcie klepsydry – o wąskim pasie i pełnych pośladkach – wiąże się z żeńskim potencjałem reprodukcyjnym i zdrowiem fizycznym. Krągłości – zaokrąglone, dobrze zaznaczone pośladki wskazują na młodość i wyznaczają pośredni indeks wielkości miednicy, a więc i płodności.
Koncepcja chirurgicznego powiększania pośladków ewoluowała przez ostatnie dekady. Wcześniej powiększenie pośladków oznaczało po prostu zwiększenie ich rozmiaru, tak jak w przypadku powiększania piersi przy pomocy implantów. Nowoczesna koncepcja oparta jest na rzeźbieniu pośladków, aby poprawić ich kształt i rozmiar oraz zapewnić po prostu najlepszy i najbardziej naturalny wynik. Niektórzy rodzą się z małymi, słabo rozwiniętymi mięśniami i z atrofią pośladków lub zmiana ich kształtu zachodzi w wyniku wahania wagi i starzenia.
– Na operacje powiększania pośladków decydują się zwykle osoby, które nie mają proporcjonalnych mięśni pośladkowych, np. niedorozwinięte lub hipoplastyczne oraz brak u nich wystarczającej tkanki tłuszczowej w okolicy pośladkowej; z utratą konturu lub zmienionym kształtem pośladków lub po prostu pragną powiększyć pośladki w celu poprawy ich kształtu – tłumaczył dr Samir Ibrahim z Mandala Beauty Clinic z Poznania podczas XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTMEiAA) w listopadzie 2017 r.
– W ostatnich latach wzrasta liczba operacji pośladków i spodziewam się, że ten trend będzie wzrastał w najbliższym czasie. Kobiety dopiero niedawno dowiedziały się, że mogą sobie także powiększyć pośladki – uważa lekarz. Jego zdaniem można wyróżnić cztery główne typy pośladków: to kształt A (Heart), który występuje u 1/3 populacji kobiet na świecie (wąska górna część i szersza dolna); kształt V (szersza górna część i wąska dolna część pośladków); kwadratowy kształt (z szerszą górną i dolną częścią oraz wąskim środkiem) oraz występujący w Ameryce Środkowej i Azji Środkowej okrągły kształt.
W poszukiwaniu ideału
Według doktora Ibrahima, idealna pupa powinna być pełna, żeby nie powiedzieć pulchna, w kształcie serca oraz jędrna, ponieważ uniesione pośladki świadczą o młodości i płodności. Krągłości to podstawa. – Kąt kręgosłupa w odcinku lędźwiowym powinien wynosić 45 stopni. To optymalna wartość pozwalająca udźwignąć ciężar podczas ciąży. Idealna pupa zawiera od 20 do 24 proc. tkanki tłuszczowej – wymieniał ekspert.
– Co ważne, kwasy tłuszczowe wpływają korzystnie na rozwój płodu – dodawał. – Skoro o ciąży mowa to powszechnie wiadomo, że szerokie biodra gwarantują łatwiejszy poród. Z kolei wąska talia sugeruje, że kobieta nie jest w ciąży. Idealny, uważany za najbardziej atrakcyjny, stosunek obwodu bioder do talii wynosi 0,67-0,8 – tłumaczył chirurg plastyczny….. (…)
Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Zapraszamy do PRENUMERATY
lub do EMPIKu