Terapie laserowe stosowane w celu leczenia blizn pooperacyjnych, są bezpieczne i skuteczne a na dodatek zalecane w przypadku niwelowania blizn formujących się w sposób nieprawidłowy – wynika z badań opublikowanych w tym roku w Plastic and Reconstructive Surgery
Izraelscy naukowcy z Oddziałów Dermatologii oraz Chirurgii Plastycznej Sourasky Medical Center w Tel-Awiwie w swojej pracy zwrócili uwagę, że obecnie nie zdefiniowano jeszcze konsensusu w sprawie leczenia blizn pooperacyjnych. Dlatego postanowili dokonać przeglądu opublikowanych na ten temat badań. Celem ich analizy było rzucenie nieco światła na zagadnienie laserowego niwelowania blizn. Chcieli sprawdzić na ile są to metody skuteczne i pomocne.
Analiza dostępnych badań
Naukowcy przeszukali literaturę fachową w celu zidentyfikowania odpowiednich badań klinicznych, które dotyczyły zastosowania laserów w leczeniu blizn pooperacyjnych oraz jednocześnie mogłyby być materiałem nadającym się do porównań. Po wybraniu 124 publikacji, które mogły być analizowane ze względu na temat, ostatecznie do przeglądu wyodrębnili 14 badań, które zostały poddane analizie.
Okazało się, że w kierunku leczenia blizn pooperacyjnych były badane następujące lasery: Laser PDL (Pulsed dye laser), laser CO2, laser diodowy, laser KTP oraz laser erbowo-yagowy. W wybranych do analizy badaniach leczono w sumie 271 blizn. W każdym z 14 badań brało udział od 5 do 40 osób.
Najczęściej do terapii przeciw bliznom wybierano lasery CO2, diodowy i PDL. Zastosowano różne plany leczenia jednak większość obejmowała 3-4 zabiegi laserowe w odstępach co 2-4 tygodnie. Niemal we wszystkich badaniach pierwszą procedurę laserową wykonywano po usunięciu szwów pooperacyjnych. W większości przypadków uzyskiwano pozytywne wyniki terapii.
Pozytywne wyniki
Izraelscy naukowcy po przeanalizowaniu znaczącej liczby publikacji naukowych stwierdzili, że laseroterapia jest bezpieczną i skuteczną metodą niwelowania blizn. Jak podkreślają, z dostępnych danych wynika, że wczesne rozpoczęcie terapii pozwala uzyskiwać lepsze rezultaty.
Zalecają aby zabiegi rozpoczynać zaraz po zdjęciu szwów pooperacyjnych. Radzą łączyć laserowe terapie naczyniowe z nieablacyjnym frakcyjnym kondycjonowaniem skóry. Według nich wskazane jest wykonanie od 2 do 4 zabiegów w odstępach 2- lub 3-tygodniowych.
Podkreślają, że konieczne jest monitorowanie procesu gojenia się rany oraz dokumentowanie ewentualnych efektów ubocznych, takich jak np. rumień, przebarwienia, ból, czy infekcja. Ich zdaniem dalsze badania nad laseroterapią blizn są potrzebne i mogłyby się przyczynić do powstania standardów leczenia.
Źródło: Rynek estetyczny/Medscape.com, Plastic and Reconstructive Surgery – Global Open
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z archiwalnego e-WYDANIA
Wszystkich zainteresowanych do PRENUMERATY