Lekarze i pielęgniarki chcą listy zabiegów medycyny estetycznej

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych ogłosiły 14 lutego 2024 r. wspólne stanowisko w sprawie zasadności uregulowania zasad wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. To nie jedyny apel do Ministerstwa Zdrowia o stworzenie katalogu estetycznych zabiegów medycznych.

Mając na uwadze sygnały, docierające do środowisk zrzeszających lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne, dotyczące wzrostu liczby osób poszkodowanych, wskutek wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej przez osoby nieuprawnione, połączone Prezydia Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) zauważają pilną konieczność uregulowania materii wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej – czytamy w ogłoszonym 14 lutego dokumencie.

Katalog świadczeń medycyny estetycznej

Prezydia NRL i NRPiP zwracają uwagę, że niejednokrotnie podejmowały próbę uporządkowania prawnych aspektów udzielania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej. Uważają, że katalog świadczeń w zakresie medycyny estetycznej powinien być opracowany i wydany w formie aktu prawnego przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Według nich świadczenia zdrowotne, umieszczone w wydanym przez ministra zdrowia akcie, mogą być wykonywane w zależności od kompetencji, wyłącznie przez lekarza i lekarza dentystę lub pielęgniarkę i położną.

Prezydia NRL i NRPiP dysponują właściwymi ekspertami i deklarują współpracę z Ministerstwem Zdrowia celem najszybszego uregulowania przedmiotowej kwestii – czytamy we wspólnym stanowisku.

Kluczowa lista

O tym, że bardzo ważną kwestią jest opracowywana w Ministerstwa Zdrowia lista procedur z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej mówi w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” prof. Jacek Szepietowski, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTDerm). Według niego obecnie prace nad takim katalogiem procedur nieco spowolniły, jednak nastawienie resortu do tej koncepcji jest dobre.

Jak poinformował profespr, PTDerm razem z Polskim Towarzystwem Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz z koalicją organizacji lekarskich (w skład której wchodzą PTDerm, PTChPRiE, SDE PTDerm, SLDE, PTMEiAA) wystąpiły do Ministerstwa Zdrowia o ostateczne stworzenie takiego wykazu procedur.

Chodzi nie o nas, ale o dbałość o bezpieczeństwo pacjentów, którzy tym zabiegom się poddają – tłumaczy prof. Jacek Szepietowski i zdradza, że nagrał wykład na ten temat, który zostanie upubliczniony podczas zbliżającego się XXIV Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging w Warszawie. – Dla nas to jest bardzo istotna sprawa, żeby resort oficjalnie opracował taką listę – dodał.

15 procedur medycznych

Przypomnijmy, że w 2022 r. pojawiła się lista piętnastu procedur medycznych, zaliczanych do zabiegów medycyny estetycznej…

Cały artykuł do przeczytania w najnowszym wydaniu “Rynku estetycznego

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>