W USA bony na operację plastyczną są najpopularniejszymi bożonarodzeniowymi prezentami od kobiet dla ich partnerów. Liczba mężczyzn chodzących na zabiegi rośnie w Wielkiej Brytanii i prawdopodobnie też w Polsce.
Amerykańscy specjaliści twierdzą, że na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej decyduje się już prawie tyle samo mężczyzn, co kobiet, natomiast z raportu ogłoszonego przez Brytyjskie Stowarzyszenie Chirurgów Plastycznych wynika, że co dziesiąta osoba, która poddaje się operacji plastycznej, to mężczyzna – informuje portal wp.pl.
Z brytyjskiego raportu wynika, że w ostatnim roku wśród mężczyzn aż o 15 proc. wzrosła liczba miłośników liposukcji (odsysania tłuszczu). Dla porównania: na ten zabieg zdecydowało się tylko o 7 proc. więcej kobiet. W Wielkiej Brytanii przybywa także panów po pięćdziesiątce, którzy za pomocą skalpela chcą poprawić wygląd swojego nosa lub powiek.
W amerykańskich gabinetach medycyny estetycznej najtłoczniej jest w okresie świątecznym – na zabiegi umawiają się zarówno panie, jak i panowie.
Jak informowaliśmy w portalu rynekestetyczny.pl zdaniem części polskich specjalistów w ostatnim czasie także w naszym kraju zaszły zasadnicze zmiany w społecznym odbiorze chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej.
Według dr n. med. Doroty Żukowskiej, specjalisty chirurgii plastycznej, przyjmującej w Centrum medycznym Humana Medica Omeda w Białymstoku, wśród jej pacjentów są osoby w wieku od 16 do 80 roku życia. Rośnie liczba osób w skrajnych grupach wiekowych – przybywa bardzo młodych osób i tych, w podeszłym wieku.
Jak tłumaczy dr Dorota Żukowska kiedyś sama operacja plastyczna postrzegana była jako kompletnie niepotrzebna fanaberia, jednak – jej zdaniem – dziś ten rodzaj myślenia jest coraz mniej popularny, odchodzi do lamusa.
Dr Joanna Wójcik z bielskiego Gabinetu Medycyny Estetycznej Estina, na łamach portalu rynekestetyczny.pl informowała, że o ile dotychczas z zabiegów z użyciem botoksu korzystali mężczyźni głównie w wieku 40-50 lat, to coraz częściej zgłaszają się do niej młodsi, już nawet 30-letni.
Jej zdaniem dbałość o piękny wygląd przestała być domeną kobiet. Coraz częściej zabiegom odmładzającym poddają się mężczyźni. Wójcik podaje dane, zgodnie z którymi liczba mężczyzn, sięgających po zabiegi medycyny estetycznej w przeciągu ostatnich 15 lat wzrosła aż dwukrotnie. Dodaje, że tylko w 2011 r. w samych Stanach Zjednoczonych do lekarza na botoks zgłosiło się ponad 300 tysięcy panów.
Z kolei dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl podkreślał, że także w środowisku lekarskim, medycyna estetyczna zyskuje coraz wyższy status, co wskazuje na zmiany w społecznym postrzeganiu tej dziedziny. Dodał, że świadczyć może o tym chociażby możliwość współpracy PTMEiAA i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE).
Ponadto dr Andrzej Ignaciuk zwracał uwagę, lekarze innych specjalności także zaczynają interesować się różnymi aspektami medycyny estetycznej. Wskazywał na poruszanie tematyki anti-aging przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG).