Mezoterapia nie stanowi alternatywy dla botoksu. Sam botoks służy najogólniej mówiąc do “rozprostowywania” zmarszczek albo do ich profilaktyki u młodych osób. Ma on za zadanie osłabić skurcz mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy i powstawanie zmarszczek. Natomiast mezoterapia służy głównie do pielęgnacji, zatrzymującej proces starzenia się skóry.
Mezoterapia może poprawiać metabolizm, nawilża skórę od wewnątrz, pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Jak mówi Dalia Chrzanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii, Medycyny Estetycznej i Laseroterapii w Rzeszowie mezoterapia igłowa może być stosowana także pod oczy. Dzięki takiemu zabiegowi można zniwelować obrzęki, sińce pod oczami – pisze portal nowiny24.pl.
Dalia Chrzanowska podkreśla, że w przypadku zabiegów z zakresu mezoterapii ważny jest wywiad lekarski przeprowadzony podczas pierwszej wizyty. Jak tłumaczy kiedy pacjent przychodzi po raz pierwszy przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, jaki jest problem. Za każdym razem należy tłumaczyć, na czym polega zabieg. Trzeba pinformować, że jest to seria niekiedy bolesnych nakłuć, a po zabiegu na gładkiej skórze mogą pojawić się drobne wybroczyny, strupki, siniaki.
Jak informuje Chrzanowska po dwóch, trzech zabiegach mezoterapii igłowej od razu widać efekt lepszej, bardziej nawilżonej, napiętej i wypoczętej skóry. Według niej koszt dla pacjenta waha się od 200 zł do 1 tys. zł za zabieg. Cena zależy od partii ciała, na której jest wykonany oraz od użytego preparatu. Dermatolog przypomina, że za pomocą mezoterapii można leczyć rozmaite schorzenia w tym np. łysienie, rozstępy i cellulit.
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) wyjaśniają, że mezoterapia (nazywana też intradermoterapią) oznacza śródskórne podawanie leków lub substancji farmakologicznie czynnych. Substancje podawane są w małych ilościach za pośrednictwem krótkiej, cienkiej igły, a nakłucia robione są w odstępach 1 do 1,5 cm jedna od drugiej. Wstrzyknięta substancja oddziaływuje na skórę i na struktury znajdujące się tuż poniżej.
Jak tłumaczą nam w PTMEiAA efekt mezoterapii uzyskuje się dzięki działaniu leków, ale także w niewiadomym stopniu „działa” samo nakłucie. W związku z tym w mezoterapii powinno się stosować leki oraz substancje, które są farmakologicznie znane. Zabiegi stosuje się najczęściej raz w tygodniu, przy biosymulacji twarzy w tzw. cellulicie, w medycynie sportowej (drobne urazy) oraz flebologii.
Źródło: rynekestetyczny.pl, nowiny24.pl