Coraz więcej osób w Polsce chciałoby zrzucić kilka kilogramów, poprawić sylwetkę i nie jest to tylko luźne stwierdzenie poparte obserwacją otoczenia, ale wniosek z najnowszych badań CBOS, przeprowadzonych w 2017 r. Polsce. Być może to jest tajemnica rosnącej popularności urządzeń modelujących ciało
Okazuje się, że nawet w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat chęć zbicia wagi, zrzucenia kilku kilogramów staje się dla nas coraz istotniejsza. To jeden z wniosków zawartych w badaniach CBOS nt. stosunku Polaków do swojego wyglądu, o których szerzej piszemy w aktualnym numerze “Rynku estetycznego”.
Czytaj też. Polaków pogląd na wygląd
Wynika z nich na przykład, że w 2003 roku 53% badanych chciało schudnąć, sześć lat później podobną deklarację złożyło 57% ankietowanych, w 2017 r. odsetek ten po raz kolejny się zwiększył, tym razem aż do 60%. Czy świadczy to o tym, że statystyczny Polak w swojej ocenie przybrał na wadze, czy też wzrósł jedynie krytycyzm wobec własnej sylwetki?
Wydaje się, że bliższa prawdy jest jednak pierwsza odpowiedź. Wskazują na to choćby badania dotyczące problemu nadwagi wśród dzieci i młodzieży. Z badań CBOS wynika wręcz, że tusza jest obecnie najważniejszym problemem wizerunkowym, z którym walczą Polacy. Wśród osób, które chciałyby coś zmienić w swoim wyglądzie, trzy piąte deklaruje, że przede wszystkim chciałoby zeszczupleć (60%). Pozbyć się kilku kilogramów pragnęłoby ponad dwie trzecie kobiet (67%) i prawie połowa mężczyzn (49%).
Technologie modelujące
Wyniki badań CBOS mogą do pewnego stopnia tłumaczyć rosnącą popularność w gabinetach estetycznych technologii, które mają na celu modelowanie sylwetki i redukowanie miejscowej tkanki tłuszczowej. Wydaje się, że trafiły na swój czas, stały się odpowiedzią na realne zapotrzebowanie pacjentów.
Ankieta przeprowadzona w 2017 r. przez Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging wśród 450 lekarzy, zajmujących się tą dziedziną wydaje się potwierdzać to przypuszczenie. Kategoria zabiegów, której popularność rośnie to „high-tech”. Należą do niej takie procedury jak ultradźwięki, HIFU, radiofrekwencja, radiofrekwencja igłowa, czy kriolipoliza.
Póki co wymieniło ją 13 proc. ankietowanych, jednak można się spodziewać, że np. w przyszłym roku byłoby ich już więcej, biorąc pod uwagę doniesienia firm nt. popularności, jaką cieszą się poszczególne technologie. Trzeba jednocześnie odnotować, że póki co zdaniem lekarzy najpopularniejszym zabiegiem na ciało w polskich gabinetach estetycznych jest mezoterapia. Uznała tak jedna czwarta z nich.
Podobną popularnością cieszyły się….. (…)
Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Zapraszamy do PRENUMERATY
lub do EMPIKu