Coraz więcej pacjentów nie chce wyglądać nienaturalnie, obawiają się bólu i powikłań – mówiła doktor Monika Nunberg-Sawicka podczas konferencji IBSA Valuance Academy, która odbyła się w Warszawie, w dniach 8-9 września.
Starając się nakreślić potrzeby pacjentów doktor Monika Nunberg-Sawicka sięgnęła do wydanego w tym roku “Raportu Rynku estetycznego 2023”. Przytoczyła m. in. dane, z których wynika, że dla 74 proc. osób głównym powodem wizyty w gabinecie jest chęć uzyskania młodszego wyglądu, z kolei 31 proc. jako powód niekorzystania z zabiegów medycyny estetycznej podało obawę przed nienaturalnym efektem.
Oczekiwania pacjentów
– Coraz więcej pacjentów nie chce wyglądać nienaturalnie, obawiają się bólu i powikłań – mówiła lekarka. Jej zdaniem odpowiedzialny lekarz, który dba o swojego pacjenta powinien zaproponować mu bezpieczne procedury oraz przebadane produkty, które wyróżniają się sprawdzonymi schematami podawania.
Zwróciła uwagę na wzrost zainteresowania zabiegami na ciało. Powołując się na dane z Raportu Rynku estetycznego 2023 doktor Monika Nunberg-Sawicka zauważyła, że stosunkowo często pacjenci szukają zabiegów poprawiających szyję, dekolt oraz grzbiety rąk.
Jej zdaniem preparat Profhilo odpowiada na większość najczęściej zgłaszanych potrzeb pacjentów.
Optymalne schematy podawania
Monika Nunberg-Sawicka podczas wykładu na wrześniowej konferencji IBSA Valuance Academy zwracała uwagę, że badania kliniczne preparatów Profhilo były przedłożone komisji etycznej we Włoszech oraz zostały opublikowane w pismach naukowych. Przypomniała, że dzięki zastosowanej w preparatach technologii stabilizacji termicznej, uniknięto dodawania czynnika sieciującego oraz uzyskano materiał o wysokim stężeniu kwasu hialuronowego.
– Dzięki charakterystycznym właściwościom preparat ten potrafi się stosunkowo długo utrzymywać. Daje wyraźne efekty poprawy jakości skóry i wypłaszczenia zmarszczek – tłumaczyła lekarka. Radziła trzymać się opracowanych schematów podawania, które uwzględniają specyfikę materiału.
Opowiadała o metodzie Bio Aesthetic Points (BAP) opracowanej przez IBSA, która pozwala uzyskiwać optymalne efekty zabiegów. – Punkty zlokalizowana są w obszarach o niskiej oporności tkankowej i dużej dynamice mimicznej oraz odpowiadają powierzchownym przedziałom tłuszczowym. Dzięki temu produkt ma skuteczne działanie na skórę właściwą – wyjaśniała.
Przebadane bezpieczeństwo
Podczas wykładu doktor Monika Nunberg-Sawicka powołała się na publikację, dotyczącą bezpieczeństwa stosowania preparatów Profhilo, przygotowaną przez prof. Daniela Cassuto. Wraz z zespołem przeanalizował on dostępne doniesienia naukowe z lat 2015-2018 obejmujące około 40 tys. pacjentów.
Jak informowała doktor Nunberg-Sawicka udokumentowano tylko 12 zdarzeń niepożądanych. Na dodatek wszystkie zostały zakwalifikowane jako miejscowa reakcja nadwrażliwości i ustąpiły bez komplikacji w wyniku zastosowanego leczenia. Nie były to jedyne badania wspomniane przez lekarkę, w których udowodniono zarówno skuteczność Profhilo jak i bezpieczeństwo w długoterminowym stosowaniu.
Zabiegi na ciało
Doktor Monika Nunberg-Sawicka w swoim wystąpieniu podczas IBSA Valuance Academy zwróciła też uwagę na preparat Profhilo Body, zarejestrowany do stosowania na ciało.
Pokazała badania doktor Adele Sparavigna, opublikowane w tym roku w Journal of Plastic and Pathology Dermatology z których wynika, że można go stosować z powodzeniem w przypadku łagodnej i umiarkowanej szorstkości oraz wiotkości skóry ramion, brzucha i kolan. W badaniach zanotowano istotną poprawę zarówno w ocenie klinicznej, jak również, co nie jest bez znaczenia, w ocenie samych pacjentek.
Jak wskazała doktor Monika Nunberg-Sawicka pozytywne efekty uzyskano również w badaniach, dotyczących poprawy jakości skóry na dłoniach, w okolicach szyi i dekoltu.
Autor: Daniel Mieczkowski
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA