Lekarze, przyszli i obecni słuchacze Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej (PSME PTL) po raz pierwszy na Uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie. – Zaczynamy Nowy Rok Akademicki po królewsku.
– Szanowni Państwo, trwa rekrutacja do najstarszej w Polsce szkoły medycyny estetycznej prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Lekarskie – informuje prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. 22 lata temu, w 2002 r. została powołana do życia Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL jako wewnętrzna jednostka Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Przez te 22 lata szkoła wyszkoliła setki lekarzy, którzy, dzięki zdobytej wiedzy, doskonale sobie radzą na trudnym rynku medycyny estetycznej.
Tradycja i praktyczne podejście do kształcenia
Warto zwrócić uwagę na szeroką popularność medycyny estetycznej na świecie – podobny trend tak jak np. w USA i Europie – oraz na znaczący wzrost zainteresowania medycyną estetyczną, który obserwujemy również w Polsce. Medycyna estetyczna pomimo, że jest najmłodszą dziedziną medycyny w Polsce, nie ma w naszym kraju statusu specjalizacji. W 2023 uznano medycynę estetyczną za umiejętność zawodową lekarzy [kod 028].
– Co było celem i naszych starań, zwłaszcza, że obserwujemy rosnące zainteresowanie tą dziedziną wielu przyszłych naszych potencjalnych pacjentów i wielu lekarzy. W konsekwencji przekłada się to na zwiększone zainteresowanie lekarzy dalszym kształceniem podyplomowym i nasza szkoła PSME PTL daje Państwu takie możliwości – podkreśla prof. Waldemar Kostewicz.
Kształcenie w PSME PTL trwa 3 lata, gdzie ostatni, III rok szkolenia to zajęcia praktyczne. – Praktyka jest dla nas najważniejsza – potwierdza prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. – Nie wyobrażam sobie zajęć w naszej szkole bez możliwości praktykowania i nauki na podstawie realnych przypadków klinicznych. Cały trzeci rok szkolenia to wyłącznie praktyka, ale liczba zajęć praktycznych od tego roku wzrośnie również na wcześniejszych latach – zapewnia prof. Kostewicz.
– Nie można praktykować medycyny estetycznej bez podstaw teoretycznych, dlatego zajęcia teoretyczne są dla nas równie ważne, co praktyczne, oczywiście jest ich najwięcej na pierwszym i drugim roku szkoleniowym – uzupełnia lek. Krzysztof Kaczyński, skarbnik PTL.
Kształcenie w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego obejmuje 8 cyklicznych spotkań w roku z zajęciami trwającymi od października do maja. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w soboty i w niedziele. – Jest to wygodna forma edukacji dla osób praktykujących, które zazwyczaj weekendy mają wolne, przynajmniej w większości przypadków – zapewnia lek. Krzysztof Kaczyński.
Królewski początek roku
– W tym roku postanowiliśmy po raz pierwszy zaprosić słuchaczy PSME PTL do Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie na uroczystą Galę Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, aby połączyć uroczyste wręczenie najwybitniejszym postaciom polskiej medycyny odznaczeń i dyplomów – Zasłużonemu Polskie Towarzystwo Lekarskie, Bene Meritus oraz medalu Gloria Medicinae – z inaugurację roku szkoleniowego 2024/2025 PSME PTL – mówi prezes PTL, prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz. (na zdjęciu powyżej widoczni są przedstawiciele PTL podczas zeszłorocznej gali – przyp. red.).
Medal Gloria Medicinae to najwyższe branżowe odznaczenie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Lekarskie i wręczane co roku wybitnym lekarzom za – jak głosi tekst na dyplomie – “ofiarną służbę w ochronie zdrowia i życia ludzkiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra społeczeństwa oraz za wybitne zasługi dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego”. Jest on przyznawany tylko 10-u lekarzom w świecie w ciągu jednego roku. Jak informuje PTL medal jest symbolem wdzięczności dla tych, których życie, czyny i dzieła przepojone są pragnieniem pomocy ludziom i ulżenia ich cierpieniom. Dla tych, których osiągnięcia w służbie człowiekowi stwarzają lepszy świat dla całej ludzkości.
– Uroczystość ta odbywa się, jak co roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, dlatego w tym roku, 5 października, będziemy mogli wspólnie świętować na Zamku Królewskim nie tylko wręczenie medali, ale także rozpoczęcie roku szkoleniowego przez słuchaczy naszej szkoły – dodaje prezes PTL. W tym roku jak i poprzednich wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Duda.
Jeszcze można się dostać do szkoły i na galę
– Rekrutacja do PSME PTL trwa i jest spore zainteresowanie, co nas cieszy, bo to potwierdza, że lekarze chcą zdobywać wiedzę, zarówno praktyczną jak i teoretyczną i nie chcą wyłącznie ograniczać się do kursów weekendowych, jakich wiele – mówi lek. Krzysztof Kaczyński, skarbnik PTL. – Kursy weekendowe nie są w stanie zastąpić szkolenia kilkuletniego – wyjaśnia. – Dlatego zapraszam osoby zainteresowane do zapoznania się z programem nauczania i składania aplikacji na https://psme.waw.pl/
– Zależy nam, abyście Państwo kończąc PSME PTL zdobyli szerokie umiejętności interpersonalne, pozwalające na kompleksowe przygotowanie i prowadzenie dobrej praktyki gabinetowej – zwraca się do lekarzy Krzysztof Kaczyński. – Zależy nam, aby absolwenci PSME PTL, wykonując już później samodzielnie zabiegi z medycyny estetycznej robili to w najlepszy możliwy sposób – dodaje i tłumaczy że szkoła skupia się na holistycznym podejściu do pacjenta, na przekazywaniu nie tylko wiedzy i umiejętności zabiegowych, ale również wartości etyki lekarskiej, umożliwiających integrację środowiska lekarskiego i współpracę z Polskim Towarzystwem Lekarskim.
– Posiadając dyplom renomowanej szkoły jaką jest PSME PTL otwierasz sobie każde drzwi do Twojego sukcesu – stwierdza lekarz.
Źródło: PTL