Nauka i piękno w Warszawie

Konferencja edukacyjna “Science&Beauty” organizowana przez Allergan Aesthetics pod patronatem Allergan Medical Institute odbyła się 24 kwietnia w Warszawie. Lekarze zapoznali się z ideą i procesem oceny pacjenta w kontekście prawidłowego i bezpiecznego zastosowania produktów

W konferencji  “Science&Beauty” zorganizowanej w stołecznym hotelu Double Tree by Hilton, w słoneczną niedzielę, wzięło udział ponad 70 lekarzy z całej Polski. Mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów i bezpośrednio spotkać się z cenionymi ekspertami. Prelegenci kładli duży nacisk na aktualną wiedzę medyczną oraz zwracali szczególną uwagę na zagadnienia anatomiczne związane z wykonywaniem zabiegów estetycznych.

Profesjonalnie o odmładzaniu

Na początek wykłady na temat oceny stanu pacjenta i planu leczenia wygłosiła dermatolog dr n. med. Sylwia Lipko-Godlewska. W późniejszej fazie konferencji mówiła też o tym jak korygować zmarszczki w górnej części twarzy oraz przeprowadzać zabiegi w środkowej części twarzy.

O sposobach na poprawę wyglądu twarzy z wykorzystaniem produktów na bazie kwasu hialuronowego mówiła też dr n. med. Agnieszka Zwolińska. Swoje wystąpienie oparła na wnikliwej analizie anatomii twarzy.

Powikłania w centrum zainteresowania

Analiza uwarunkowań anatomicznych była też ważną częścią wykładu chirurga plastycznego Łukasza Dudy-Barcika. Jego wystąpienie na temat wczesnych i późnych powikłań, związanych ze stosowaniem wypełniaczy wzbudziło duże zainteresowanie.

Tym większe, że lekarz omawiał m. in. algorytmy postępowania w najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych komplikacjach. Zwracał uwagę, że w przypadku profilaktyki powikłań bardzo ważna jest komunikacja z pacjentem.

Osoba wychodząca z gabinetu po zabiegu powinna wiedzieć na co zwrócić uwagę i jakie objawy powinny wzbudzić zaniepokojenia. Według chirurga plastycznego właściwy kontakt z pacjentem jest tym ważniejszy, że często o skutecznym radzeniu sobie z komplikacją decyduje czas reakcji na zaobserwowane objawy.

Natychmiastowe i opóźnione

Wśród możliwych powikłań po zabiegach z wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego  doktor Łukasz Duda-Barcik wymienił te, które występują od razu takie jak krwiak, czy obrzęk pozabiegowy oraz niepożądane efekty opóźnione.

Komplikacje, które mogą ujawnić się z opóźnieniem to efekt Tyndalla, obrzęk okolicy jarzmowej, reakcja alergiczna typu IV. Lekarz powinien umieć sobie z nimi poradzić. Problemami, które też mogą wystąpić po jakimś czasie i wymagać dłuższego leczenia są ostre zakażenie bakteryjne, czy reaktywacja zakażenia wirusem opryszczki.

Czego obawiamy się najbardziej

Według doktora Łukasza Dudy-Barcika problemem, który występuje rzadko, ale budzi największe obawy,  w kontekście zabiegów z kwasem hialuronowym, są powikłania naczyniowe. Wstrzyknięcie preparatu do naczynia w obrębie twarzy może skończyć się komplikacjami.

Jak tłumaczył chirurg plastyczny kluczowa w takich przypadkach jest szybkość reakcji lekarza. Bardzo ważna jest też znajomość anatomii. Szybkie rozpoznanie problemu oraz wstrzykniecie w odpowiednim miejscu hialuronidazy, która rozpuszcza podany kwas hialuronowy, może ustrzec pacjenta przed poważnymi konsekwencjami.

Temat powikłań naczyniowych poruszany w numerze “Rynku estetycznego” 2/IV-VI/2022. Chcesz wiedzieć wiecej. Zajrzyj do eWydania:

Źródło: rynekestetyczny.pl

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>