Z badań polskiej grupy naukowców pracujących w Polsce i USA wynika, że intensywne ćwiczenia wpływają korzystnie na powielanie się komórek macierzystych, które to z kolei odpowiadają za odnawianie się narządów.
Wyniki swoich badań polski zespół naukowców zaprezentował podczas konferencji prasowej na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (ASH), odbywającego się od 8 do 11 grudnia grudnia w Atlancie (USA) – informuje Gazeta Wyborcza, powołując się na Polską Agencję Prasową.
Prof. Mariusz Z. Ratajczak, który kieruje Katedrą Fizjologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Instytutem Komórki Macierzystej w Centrum Rakowym na amerykańskim Uniwersytecie w Louisville podkreśla, że chociaż od dawna było wiadomo, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie i długość życia, to jego zespół jako pierwszy wykazał, że ćwiczenia stymulują powielanie się komórek macierzystych (tych najmniej dojrzałych, nazywanych VSEL), które są odpowiedzialne za odnawianie się tkanek i narządów w organizmie.
Najnowsze badania, które polski zespół naukowców przeprowadził na myszach pokazały, że u gryzoni dłużej biegających na kołowrotku dochodziło do powielenia się liczby komórek macierzystych w szpiku kostnym. Zaobserwowano również zwiększenie liczebności komórek VSEL w krwi obwodowej. Co więcej naukowcy dowiedli na podstawie badań aktywności genów, że dzięki intensywnym ćwiczeniom komórki macierzyste dłużej zachowywały wszechstronne możliwości rozwojowe, czyli tzw. pluripotencję.
Prof. Ratajczak jest zdania, że obserwacje jego zespołu można odnosić do ludzi, u których występuje – jak tłumaczy naukowiec – identyczna populacja komórek VSEL. Dodał jednocześnie, że przeprowadzenie podobnych badań na ludziach byłoby bardzo trudne.
Badania kierowanego przez prof. Ratajczaka zespołu nakowców sfinansowano dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, czyli ze środków unijnych.
Źródło: www.wyborcza.pl