Dla wielu kobiet, posiadających piersi asymetryczne, z niedorozwojem, czy po mastektomii, zabieg korekty, wymodelowania i powiększenia biustu okazuje się być decyzją, która potrafi zmienić ich życie. O “problematycznych” piersiach rozmawiamy z dr n. med. Andrzejem Krajewskim, specjalistą w zakresie chirurgii plastycznej z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej w Kołobrzegu
– Dlaczego kobiety decydują się na zmianę wyglądu swoich piersi?
Andrzej Krajewski: – Najczęstszym powodem, dla którego pacjentka zgłasza się do chirurga plastyka jest wygląd biustu. Różnorodność zapotrzebowania na korektę piersi jest duża. Generalnie przyczyną decyzji o korekcie jest chęć zmiany rozmiaru. Pacjentki chcą powiększyć biust średnio o dwa rozmiary.
Równie częstym zabiegiem jest korekta piersi polegająca na ich podniesieniu – plastyce oraz przywróceniu ich jędrności. Do tego zabiegu zgłaszają się pacjentki, które utraciły jędrność i kształt piersi po porodzie i karmieniu.
Oczywiście zgłaszają się także kobiety z deformacją piersi, asymetrią, wadami rozwojowymi, a także kobiety po przebytej mastektomii.
– Czy często pacjentki z takimi „problematycznymi” piersiami zgłaszają się do Kliniki?
– Estetyczny problem piersi to nie tylko problem związany z ich małym rozmiarem. Bardzo często zgłaszają się do nas pacjentki, które chciałyby zmienić wygląd piersi w zakresie ich kształtu. Piersi asymetryczne, z niedorozwojem, opadające są bardzo częstym problemem, z którym zmaga się kobieta niezależnie od wieku i doświadczeń macierzyństwa.
Takie piersi są dużym wyzwaniem dla chirurga plastyka, gdyż oprócz doświadczenia i wiedzy, powinien posiadać także wyobraźnię. Na tej płaszczyźnie ważne jest ustalenie oczekiwań pacjentki z możliwościami chirurgicznymi. Omówienie zakresu operacji, blizn, planowanego kształtu piersi oraz ich rozmiar.
– Jakie metody powiększenia piersi Pan rekomenduje?
– Metod powiększania piersi jest kilka. Biust można powiększyć m.in. za pomocą implantów, a także poprzez wykorzystanie własnego tłuszczu pacjentki. Natomiast najbardziej popularną z nich jest wszczepienie silikonowych implantów piersiowych.
Panie, które zdecydowały się na korektę piersi, dającą jedynie tymczasowy efekt, na ogół wracają do kliniki i decydują się na zastosowanie metody dającej trwały rezultat. W związku z tym, dla celów estetycznych, zdecydowanie rekomenduję pacjentkom zabieg z wykorzystaniem implantów. Zwłaszcza, że w naszej klinice korzystamy wyłącznie z implantów najwyższej jakości, rekomendowanych i certyfikowanych, po przebytych badaniach klinicznych.
– Jakie są zalety implantów?
– Oprócz tego, że są one zbliżone kształtem do bardzo naturalnego, łezkowatego wyglądu kobiecych piersi, dodatkowo dzięki różnym modelom można bardzo precyzyjnie dobrać kształt i rozmiar do potrzeb każdej pacjentki.
Zabieg z wykorzystaniem implantów rekomenduję także ze względu na bezpieczeństwo i trwałość metody. Pacjentki, które posiadają implanty bez problemów mogą być poddawane diagnostyce piersi, która w żaden sposób nie jest zakłócona.
– Czy w każdym przypadku korekta piersi wiąże się z wszczepieniem implantów?
– Nie każda pacjentka wymaga wszczepienia implantów. Czasami potrzebne jest wymodelowanie piersi w celu zmiany ich położenia i kształtu. Przy znacznej asymetrii piersi stosuje się techniki łączone. Często jedna pierś podlega modelowaniu w zakresie gruczołu, a druga pierś z powodu braku gruczołu jest powiększana – najczęściej implantem.
Odrębne zagadnienie to piersi gigantyczne, z przerostem gruczołu – te poddawane są redukcji.
– Jak z Pana perspektywy zmienia się życie pacjentek po operacji?
– Bardzo często pacjentki dzielą się swoimi odczuciami, wyrażając jak pozytywnie zmienia się ich życie. Piersi są bardzo istotnym atrybutem kobiecości. Priorytetem oczywiście jest ich zdrowie, ale równie ważne jest ich piękno, które dodaje kobietom pewności siebie, seksualności. Są ozdobą każdego kobiecego ciała.
Źródło: Klinika Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski