Pandemiczna wiosna i wymagania pacjentów

38 proc. gabinetów zauważa, że więcej pacjentów dba o swój wygląd – wynika z badania ankietowego przeprowadzonego w marcu 2021 r. przez Fillmed wśród 74 lekarzy z całej Polski, zajmujących się medycyną estetyczną. – I to mimo pandemicznej sytuacji – mówi Monika Bombik z firmy Fillmed

Badania ankietowe, które przeprowadziła firma Laboratoires Fill-Med Polska wśród współpracujących z nią lekarzy pokazują m. in., że mimo pandemii wiosna i okres przedświąteczny są dla gabinetów medycyny estetycznej pracowite. Potwierdza to też szereg lekarzy, z którymi portal rynekestetyczny.pl miał kontakt w ciągu ostatnich tygodni.

Zabiegi na czas pandemii

Z badań przedstawionych przez Fillmed podczas konferencji prasowej on-line 31 marca wynika, że 51 proc. gabinetów dostrzega trend, zgodnie z którym pacjenci decydują się aktualnie na zabiegi, które wymagają jakiegoś czasu rekonwalescencji.

Pacjenci pozwalają sobie na bardziej agresywne zabiegi, wymagające nawet dłuższego okresu dochodzenia do siebie m. in. ze względu na maski, czy mniejszy kontakt społeczny – komentuje doktor Robert Chmielewski, chirurg z wieloletnim doświadczeniem w obszarze medycyny estetycznej ze stołecznego „Prime Clinic”.

Zdaniem Moniki Bombik osobom korzystającym z zabiegów w gabinetach częściej nie przeszkadza też, że nie dostaną natychmiastowego efektu. – Wielu pacjentom zależy na tym, żeby zadbać o siebie ogólnie, czyli nie np. o brak zmarszczek, ale też o stan skóry – mówi.

Nie oznacza to jednak, że osoby korzystające z medycyny estetycznej nie liczą na spektakularne efekty, bo aż 59 proc. gabinetów odpowiada, że tak. Jednocześnie 52 proc. ankietowanych placówek zauważyło, ze pacjenci są skłonni wybierać zabiegi biostymulacyjne wykonywane w seriach a 58 proc. lekarzy stwierdziło, że ludzie oczekują też zaproponowania im połączenia zabiegów gabinetowych z pielęgnacją domową.

Najpierw oko, potem usta i czoło

Ciekawe są obszary zabiegowe, które, w opinii gabinetów ankietowanych przez Fillmed, są preferowane przez pacjentów. Okazuje się, że według 58 proc. placówek w pierwszej kolejności wybierane są zabiegi na okolicę oczu. Co ciekawe aż 74 proc. lekarzy zauważa, że popularne są też modelowanie i odmładzanie ust.

Bardzo ważną rolę w takich wyborach pacjentów może odgrywać sytuacja pandemiczna. – Oko to jest ta okolica, którą widać znad maski – zauważa Monika Bombik. Z kolei nawet na intensywne korekty ust kobiety decydują się paradoksalnie też z powodu maski – ponieważ mogą ukryć niechciane efekty w okresie rekonwalescencji.

Mam w swojej praktyce sporo pacjentów, którzy pracują zdalnie. W wyglądzie zewnętrznym oczy stały się kluczowym elementem. Ludzie chcą wyglądać ładnie też w kadrze kamery – mówi doktor Robert Chmielewski. – Ta okolica jest obecnie mocno eksponowana – zgadza się doktor Marzena Urbańska z łódzkiej „Silver Clinic”.

Jej zdaniem drugim takim eksponowanym obszarem jest czoło. – Trzecia okolica na twarzy to usta, mimo,  że je zakrywamy, bo pacjentki nie boją się okresu pozabiegowego w tym miejscu – tłumaczy.

Okolica oka i pandemia

Doktor Marzena Urbańska zwraca też uwagę na specyficzne czynniki, obecne w pandemicznej rzeczywistości, które negatywnie wpływają na ten delikatny obszar twarzy.

Maski FFP3, które najlepiej chronią przez zakażeniem wirusem, zdarza się, że ze względu na swoje dopasowanie do twarzy, powodują zastój limfy i wody w okolicy powiek, co może prowadzić do obrzęków – podaje przykład lekarka. Jak wyjaśnia okolica oka jest też narażona na niekorzystne promieniowanie, związane z przedłużającą się pracą przed komputerem.

Poza tym żyjemy w napięciu, zastanawiamy się co dwa tygodnie co przyniosą nowe rządowe obostrzenia, czy poluzowania, boimy się o pracę a psychiatrzy sygnalizują, że zgłasza się do nich coraz więcej osób z problemami – tłumaczy lekarka i zaznacza, że nasz stan ogólny, samopoczucie też wpływa na wygląd okolicy oka.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>