Pierwszy polski pacjent poddał się zabiegowi nałożenia specjalnego implantu z włosami PHP pod koniec kwietnia b.r. w gabinecie dr Barbary Parda-Głomskiej w Zalesiu Górnym pod Warszawą. Implant wykonano z medycznego poliuretanu oraz prawdziwych włosów.
Lucia Peluso – manager PHP System – zwracała uwagę podczas konferencji prasowej, która poprzedziła wykonanie zabiegu, że utrata włosów to często spotykany problem zarówno wśród mężczyzna, jak i kobiet. Medycyna oferuje wiele metod zagęszczania włosów lub ich przeszczepu. Proteza PHP (Poliuretano Hair Protesi) może być ratunkiem dla osób, które nie mogą liczyć na odzyskanie naturalnego owłosienia.
Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest odzyskanie naturalnie wyglądających włosów na dużych obszarach głowy. – Dzięki PHP można wykonać też drobne uzupełnienia np. zakola. Można także uzupełnić włosy w przypadku łysienia plackowatego, czy w przypadku łysienia androgenicznego – mówiła Lucia Peluso.
Jak zauważyła we Włoszech jest już około 10 tys. pacjentów, którzy skorzystali ze specjalnych, indywidualnie przygotowywanych protez. Od dwóch lat produkt jest dystrybuowany na rynkach światowych. Technologia pojawiła się w Rosji, na Ukrainie, w Indiach, w Emiratach Arabskich. – Obecnie zainaugurowaliśmy działalność w Polsce – informuje Lucia Peluso. Przedstawicielem producenta w naszym kraju został Arthur Byra.
Ręczna robota na miarę
Implanty indywidualnie dopasowywane do pacjentów, są przygotowywane na bazie materiałów medycznych wykorzystywanych np. do implantów piersi. Co ciekawe produkt jest wykonywany ręcznie we Włoszech. Każda z protez jest jedyna w swoim rodzaju. Jak zapewniała Lucia Peluso produkt jest wykonany z najwyższej jakości poliuretanu medycznego.
– Produkt został przebadany. Wiemy, że jest biokompatybilny ze skórą. Specjalna budowa nakładki umożliwia skórze oddychanie, wymianę komórek naskórka, co jest konieczne dla zdrowia. Nałożenie nakładki nie zagraża skórze głowy – tłumaczyła Lucia Peluso.
Włosy, które wykorzystywane są w protezach, pochodzą ze specjalnych banków. Lucia Peluso tłumaczyła, że są to w 100 procentach naturalne, ludzkie włosy.
– Są pozyskiwane ze specjalnego renomowanego banku włosów w Szwajcarii – wyjaśniała. Dodała, że są to europejscy dawcy włosów, co nie jest bez znaczenia. – Specyfika włosów jest bardzo ważna, włosy rasy kaukaskiej są wyjątkowe zarówno pod względem struktury, nie mówiąc już o wyglądzie – tłumaczyła Lucia Peluso. Pacjent może dobrać włosy pod względem koloru, czy rodzaju. Możliwe jest też przykładowo dobranie włosów z siwizną.
Nieinwazyjna procedura implantacji
Jak wyjaśniała podczas konferencji prasowej dr Barbara Parda-Głomska, po pierwszej wizycie w gabinecie, pobraniu wymiarów głowy potrzeba około miesiąca na przygotowanie odpowiedniego implantu. Podczas wizyty lekarz określa i zaznaczy obszar ubytku włosów. Aby przygotować protezę tworzony jest indywidualny, komputerowy model głowy pacjenta. Implant jest przygotowywany na podstawie tego precyzyjnego modelu.
Następnie włosy są gęsto wszczepiane w poliuretanowy model. Prace te wykonywane są ręcznie we Włoszech. Ma to znaczenie dla naturalnego wyglądu protezy, która przymocowywana jest do głowy w gabinecie lekarskim za pomocą specjalnego żelu chirurgicznego.
Jak wynika z wyjaśnień dr Barbary Parda-Głomskiej co około 4 tygodnie pacjent z takim implantem powinien pojawić się w gabinecie na wizycie kontrolnej. – Podczas takich wizyt proteza jest zdejmowana i dezynfekowana. Wykonywane są też zabiegi pielęgnacyjne skóry głowy, przed ponownym nałożeniem – wyjaśnia lekarz.
Zdjęcie implantu jest możliwe dzięki specjalnym produktom, służącym do dezaktywacji żelu chirurgicznego. – Można zdjąć implant zarówno w warunkach gabinetowych, jak i w warunkach domowych – informuje dr Barbara Parda-Głomska.
Można swobodnie funkcjonować
Niektórzy porównują implant PHP do peruki. Jest to jednak dużo wygodniejsze rozwiązanie. Lucia Peluso zapewnia, że dzięki zastosowaniu protezy pacjent może normalnie funkcjonować.
– Nie ma powodu, żeby nie brać kąpieli. Praktycznie nie ma ograniczeń w normalnym funkcjonowaniu. Nie ma obawy, żeby np. dziecko, które uwielbia ciągnąć za włosy, ściągnęło ten implant – tłumaczy Lucia Peluso. Jej zdaniem nie ma też powodu, żeby nie pójść do fryzjera, czy skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych.
Zauważa, że czasami pacjentki, które mają problem z łysieniem i noszą peruki unikają wizyt w salonach kosmetycznych ze względu na blokadę psychiczną. – W przypadku implantu nie ma takiego problemu. Nie ma też kłopotu z wodą. Właściwie można swobodnie pływać, czy nawet nurkować – zapewnia.
Koszt tego wygodnego i nowoczesnego rozwiązania jest nie do zbagatelizowania. Cena uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni nakładki. Drugim czynnikiem wpływającym na koszt jest długość włosów. Ze względu na jakość materiałów i ręczne wykonanie każdego implantu częściowe uzupełnienie owłosienia może kosztować nawet 12 tys. zł. Z kolei przygotowanie i nałożenie specjalnej protezy na całą głowę to koszt na ogół przekraczający nawet 24 tys. zł.
Jeden implant wystarcza na około 3 lata. Po tym czasie należy przygotować kolejną protezę. Dr Barbara Parda-Głomska zauważa, że jest możliwość skorzystania z ratalnej zapłaty za zabieg.
Źródło: www.rynekestetyczny.pl