Jak ustalił “Rynek estetyczny” europejska norma “Usługi medycyny estetycznej – niechirurgiczne zabiegi medyczne” została uznana przez Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). Oznacza to, że można ją przywołać w krajowych przepisach. W dokumencie znajdują się m. in. zalecenia dotyczące ram etycznych oraz ogólnych zasad usług medycznych świadczonych przez wszystkich lekarzy i osoby zainteresowane w obszarze estetyki.
“Rynek estetyczny” już na początku 2019 r. pisał o istnieniu szczegółowych europejskich wytycznych, dotyczących medycyny estetycznej. Prezes PKN zatwierdził normę już w listopadzie 2018 r. Z uzyskanych przez nas jeszcze przed pandemią informacji wynika, że norma zawiera m. in. wymagania, dotyczące zabiegów z zakresu niechirurgicznej medycyny estetycznej oraz wskazuje, kto powinien je wykonywać.
Lista zabiegów medycznych
W dokumencie wylicza się zabiegi, które są objęte normą. Są to m. in.: “medyczne estetyczne zabiegi z użyciem wchłanialnych (wstrzykiwanych) preparatów, toksyny botulinowej i mikronakłuć; zabiegi, w czasie których wykonuje się peeling, wykorzystując laser frakcyjny nieablacyjny, peeling powierzchniowy, lasery i urządzenia o porównywalnej mocy; zabiegi z użyciem ablacyjnych frakcyjnych laserów oraz urządzeń o porównywalnej mocy i średniej głębokości wykonywanego peelingu; oraz inne zabiegi takie jak głębokie peelingi chemiczne, lifting nitkowy i zabiegi z wykorzystaniem laserów ablacyjnych.”
Co istotne zabiegi, sięgające głębiej, niż warstwa rogowa naskórka i które mają lub mogą mieć efekt biologiczny głębszy, niż warstwa rogowa naskórka (przy użyciu lub bez użycia narzędzi bądź urządzeń), są włączone w obszar regulowany europejskim standardem. Wyłączone są tylko procedury chirurgii estetycznej zawarte w normie EN 16372 oraz procedury dentystyczne.
Jak informuje PKN procedury estetyczne niemedyczne (tatuowanie i wszelkie procedury nie oddziaływające na tkankę głębiej, niż warstwa rogowa naskórka), które mogą być legalnie wykonywane przez osoby niebędące lekarzami (np. tatuażystów, czy kosmetyczki) są wyłączone z zakresu normy. W dokumencie podano też zalecenia, dotyczące estetycznych niechirurgicznych zabiegów medycznych, w tym ramy etyczne oraz ogólne zasady wykonywania usług medycznych, świadczonych przez lekarzy i osoby zainteresowane w obszarze estetyki. Zalecenia dotyczą czynności przed, w trakcie i po wykonaniu procedury.
Kompetencje wykonujących zabiegi
Jak pisaliśmy w “Rynku estetycznym” dokument uznany przez Polski Komitet Normalizacyjny zawiera m. in. rozdział, dotyczący kompetencji i uprawnień wymaganych od osoby, wykonującej zabiegi objęte europejskim standardem. Jasno napisano, że powinien to być lekarz z ważnym prawem do samodzielnego wykonywania zawodu. Dodano zastrzeżenie, że lekarze są upoważnieni do wykonywania medycznych zabiegów estetycznych pod warunkiem, że przeszli odpowiednie szkolenia.
Z normy wynika, że asystentem może być osoba, wykonująca zawód medyczny, pracująca pod bezpośrednim nadzorem lekarza. W dokumencie znalazło się doprecyzowanie, dotyczące zabiegów z wykorzystaniem laserów (klasy II lub wyższej), urządzeń emitujących światło (IPL, LED) lub inny rodzaj energii…
Cały artykuł do przeczytania w e-wydaniu “Rynku estetycznego“
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA